REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Tančící dům byl zařazen do desítky nejkrásnějších staveb světa. Může za to zlatý řez

Jen těžko byste v Praze hledali tak kontroverzní stavbu, jako je Tančící dům. Nejspíš i proto působí také jako turistický magnet. Zatímco u veřejnosti budí dekonstruktivistická stavba značné rozpaky, v odborných kruzích sklízí ovace. Dokládá to ocenění v americkém časopisu Time za design, které Tančící dům získal hned poté, co vyrostl na rohu Jiráskova a Rašínova nábřeží v Praze. Jedinečná stavba se nyní může pochlubit i devátou příčkou v žebříčku nejkrásnějších architektonických děl světa.
Zdroj: PSN s.r.o.
Zdroj: PSN s.r.o.

Když se krása spojí s matematikou

Neexistuje proto sice racionální vysvětlení, ale lidskému oku vyhovuje konkrétní kompozice rozměrů. Má být symbolem božské krásy. Označuje se jako zlatý řez a jde o poměr stran 1:1,681. Přirozeně na něho narazíme všude kolem sebe, ve vesmíru, v přírodě, v umění i architektuře. Právě na zlatý řez se zaměřili vědci, kteří pro společnost Roofing Megastore sestavovali nový řebříček těch nejkrásnějších staveb světa.

Žebříčku, který publikoval list Daily Mail, kraluje monumentální katedrála svatého Pavla v Londýně. Zlatému řezu dle výpočtů odpovídá ze 72,28 procent. V Londýně je situované i Westminsterské opatství, které v žebříčku zaujalo bronzovou pozici. Zlatý řez odráží v 70,5 procentech. Na druhém místě se umístil moderní resort Marina Bay Sands v Singapuru. Zlatému řezu odpovídá ze 70,88 procent. V první pětce našel své místo i Ósacký hrad v Japonsku a Chrám Vasila Blaženého v Moskvě.

Tančící dům obsadil v žebříčku nejkrásnějších staveb světa devátou pozici. Až za ním se umístil mj. i americký Bílý dům, Velká pyramida v Gíze, španělský chrám Sagrada Familia, pařížská Notre-Dame nebo Opera v Sydney. Dle vědeckých propočtů odpovídá Tančící dům zlatému řezu z 66,87 procent. Vedle Tančícího domu se v první desítce nejkrásnějších staveb světa umístila i budova Antonia Gaudího Casa Milà v Barceloně. Zlatému řezu odpovídá z 68,64 procent. Jiné novodobé stavby se do první desítky nedostaly.

Umění a krása má své místo v každé době

Dům připomínající slavný taneční pár  Freda Astaira a Ginger Rogersovou vyrostl na pravém břehu Vltavy teprve v devadesátých letech. Na místě původního činžovního domu, který však byl za války zničen, byla dlouho proluka. Bývalý prezident Václav Havel, který svého času bydlel v sousedství, spolu se slovinským architektem Vlado Milunićem plánoval místo propojit s kulturou. Chtěl navázat na kulturní linii vedoucí od Rudolfina přes Národní divadlo k Mánesu. Investor v podobě pojišťovny Nationale Nederlanden však byl jiného názoru a trval na komerčním využití nové budovy. Také investor prosadil spoluúčast světového architekta, kterým se stal  Frank O. Gehry.

Autoři dům pojmenovali Ginger a Fred, ačkoli první oficiální název zněl Nationale Nederlanden Building. Základní kámen byl položen 3. září 1994. Vizi Václava Havla začala konečně naplňovat až společnost PSN, která Tančící dům koupila v roce 2013. Zpřístupnila dům široké veřejnosti a otevřela kultuře, dnes mj. slouží i jako umělecká galerie.

Společnost PSN jako významný český investor dlouhodobě hledá zajímavé nemovitosti, aby mohl naplnit a rozvíjet jejich potenciál. Ke všem domům přistupuje s respektem k originální architektuře, umění i historii. S ohledem na autentický charakter staveb se stará o jejich nejlepší využití. Tančící dům je důkazem.

Jste vlastníkem lukrativní nemovitosti a hledáte spolehlivého investora, který ji nechá rozkvést? Kontaktujte akviziční tým PSN.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia

Vláda schválila novou koncepci bydlení, má podpořit družstevní a nájemní byty

Vláda schválila novou koncepci bydlení na další roky. Má podpořit družstevní a nájemní bydlení, dále má podpořit institucionální a právní rámec sociálního bydlení a zlepšení jeho financování. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Zdroj: Fotolia.com - vojtech-herout

Jak koronavirus ovlivňuje ceny nemovitostí a družstevní bydlení?

Pandemie koronaviru sice zasáhla do finančních rezerv ne jedné české domácnosti, realitnímu trhu se ale zatím vyhýbá. Ceny nemovitostí i nadále napříč republikou stoupají – za třetí čtvrtletí loňského roku průměrně vzrostly o 15,82 % – a poptávka po vlastním bydlení neklesá. Nastane avizovaná stagnace letos?

cs:ŠJů, CC BY-SA 3.0  , via Wikimedia Commons

Komora architektů nesouhlasí se zástavbou piazzetty u Intercontinentalu

Česká komora architektů (ČKA) nesouhlasí se zástavbou volného prostranství u hotelu Intercontinetal v centru Prahy, jak to plánuje majitel objektu. Piazzetta nesoucí od roku 2018 jméno náměstí Miloše Formana není podle ČKA prolukou nebo parcelou určenou k zastavění, je nezastavitelným veřejným prostranstvím ve…

Liberec, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, jiri-castka

Liberec přestaví pro sociální bydlení čtvrtý dům

Liberec přestaví pro sociální bydlení prázdný dům v ulici Dr. M. Horákové v dolním centru města. Jde o čtvrtý ze šesti domů zařazených do evropského dotačního projektu. Práce za 17,4 milionu korun začnou zřejmě ještě v dubnu a potrvají devět měsíců. Novináře o tom informovala náměstkyně primátora Radka Loučková…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA