REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Tančící dům byl zařazen do desítky nejkrásnějších staveb světa. Může za to zlatý řez

Jen těžko byste v Praze hledali tak kontroverzní stavbu, jako je Tančící dům. Nejspíš i proto působí také jako turistický magnet. Zatímco u veřejnosti budí dekonstruktivistická stavba značné rozpaky, v odborných kruzích sklízí ovace. Dokládá to ocenění v americkém časopisu Time za design, které Tančící dům získal hned poté, co vyrostl na rohu Jiráskova a Rašínova nábřeží v Praze. Jedinečná stavba se nyní může pochlubit i devátou příčkou v žebříčku nejkrásnějších architektonických děl světa.
Zdroj: PSN s.r.o.
Zdroj: PSN s.r.o.

Když se krása spojí s matematikou

Neexistuje proto sice racionální vysvětlení, ale lidskému oku vyhovuje konkrétní kompozice rozměrů. Má být symbolem božské krásy. Označuje se jako zlatý řez a jde o poměr stran 1:1,681. Přirozeně na něho narazíme všude kolem sebe, ve vesmíru, v přírodě, v umění i architektuře. Právě na zlatý řez se zaměřili vědci, kteří pro společnost Roofing Megastore sestavovali nový řebříček těch nejkrásnějších staveb světa.

Žebříčku, který publikoval list Daily Mail, kraluje monumentální katedrála svatého Pavla v Londýně. Zlatému řezu dle výpočtů odpovídá ze 72,28 procent. V Londýně je situované i Westminsterské opatství, které v žebříčku zaujalo bronzovou pozici. Zlatý řez odráží v 70,5 procentech. Na druhém místě se umístil moderní resort Marina Bay Sands v Singapuru. Zlatému řezu odpovídá ze 70,88 procent. V první pětce našel své místo i Ósacký hrad v Japonsku a Chrám Vasila Blaženého v Moskvě.

Tančící dům obsadil v žebříčku nejkrásnějších staveb světa devátou pozici. Až za ním se umístil mj. i americký Bílý dům, Velká pyramida v Gíze, španělský chrám Sagrada Familia, pařížská Notre-Dame nebo Opera v Sydney. Dle vědeckých propočtů odpovídá Tančící dům zlatému řezu z 66,87 procent. Vedle Tančícího domu se v první desítce nejkrásnějších staveb světa umístila i budova Antonia Gaudího Casa Milà v Barceloně. Zlatému řezu odpovídá z 68,64 procent. Jiné novodobé stavby se do první desítky nedostaly.

Umění a krása má své místo v každé době

Dům připomínající slavný taneční pár  Freda Astaira a Ginger Rogersovou vyrostl na pravém břehu Vltavy teprve v devadesátých letech. Na místě původního činžovního domu, který však byl za války zničen, byla dlouho proluka. Bývalý prezident Václav Havel, který svého času bydlel v sousedství, spolu se slovinským architektem Vlado Milunićem plánoval místo propojit s kulturou. Chtěl navázat na kulturní linii vedoucí od Rudolfina přes Národní divadlo k Mánesu. Investor v podobě pojišťovny Nationale Nederlanden však byl jiného názoru a trval na komerčním využití nové budovy. Také investor prosadil spoluúčast světového architekta, kterým se stal  Frank O. Gehry.

Autoři dům pojmenovali Ginger a Fred, ačkoli první oficiální název zněl Nationale Nederlanden Building. Základní kámen byl položen 3. září 1994. Vizi Václava Havla začala konečně naplňovat až společnost PSN, která Tančící dům koupila v roce 2013. Zpřístupnila dům široké veřejnosti a otevřela kultuře, dnes mj. slouží i jako umělecká galerie.

Společnost PSN jako významný český investor dlouhodobě hledá zajímavé nemovitosti, aby mohl naplnit a rozvíjet jejich potenciál. Ke všem domům přistupuje s respektem k originální architektuře, umění i historii. S ohledem na autentický charakter staveb se stará o jejich nejlepší využití. Tančící dům je důkazem.

Jste vlastníkem lukrativní nemovitosti a hledáte spolehlivého investora, který ji nechá rozkvést? Kontaktujte akviziční tým PSN.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Praha 5 změnila pravidla pro příspěvky developerů, mají platit více

Praha 5 změnila pravidla pro spolupráci s developery, na základě kterých firmy dobrovolně přispívají městské části na budování infrastruktury. Příspěvky se zvedly o 40 procent na 1400 korun za metr čtvereční u projektů, které vyžadují změnu územního plánu, a 700 korun u ostatních. Rozhodli o tom zastupitelé městské…

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: Fotolia

Starší byty ve 3. čtvrtletí zdražily meziročně o čtvrtinu

Téměř o čtvrtinu stouply ve třetím čtvrtletí letošního roku oproti loňsku průměrné prodejní ceny starších bytů v Česku. Vyplývá to z údajů realitní skupiny European Housing Services. Nejdražší jsou starší byty v Praze s průměrnou cenou za metr čtvereční skoro 113.000 korun. Praha má také nejvyšší nájmy, v průměru za…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

V Praze 6 by mohly být tři městské domy se 42 startovacími byty pro mladé

V bytových domech, které chce v pražské Ruzyni stavět Praha 6, by mělo být 42 nájemních malometrážních bytů. Podle plánů radnice by měly sloužit zvláště mladým lidem jako takzvané startovací bydlení. Na dnešním zasedání zastupitelstva Prahy 6 to řekl místostarosta šesté městské části Jakub Stárek (ODS). Na podobu…

Foto: Alexandra Timpau

Petr Stolín architektem roku 2021

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech – cenu Architekt roku 2021, získal liberecký architekt a pedagog Petr Stolín, jehož poetické stavby zaujmou svou střídmostí. Čestné uznání poroty obdržela historička architektury a umění Kateřina Bečková. Spolupráce architekta Aleše Buriana a města…

Zlevnění nemovitostí se nekoná, v Ostravě zdražily byty dokonce o 45 procent

Zlevnění nemovitostí se nekoná, v Ostravě zdražily byty dokonce o 45 procent

Byty ve velkých českých městech dál zdražují. Data za třetí kvartály let 2020 a 2021 dávají jasně najevo, že na tomto faktu nic nezměnila ani pandemie COVID-19. Naopak tempo růstu cen je poměrně enormní. Nejvíce je to patrné v Ostravě, kde meziročně průměrná cena za jeden metr čtvereční vzrostla o 45 procent na 43…

REKLAMA