REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Malé firmy ve stavebnictví čeká krize. Jak se na ni připravit?

Ještě nedávno se zdálo, že se ve stavebním firmám opět začne dařit dobře. Číslo meziročního propadu se o 1,5 % a budoucnost oboru působila velmi optimisticky. Pak však nastoupila druhá vlna pandemie a s ní i pesimistické odhady analytiků, kteří očekávají prudké zhoršení. Nastupující krize se podle odhadů dotkne především menších firmech s menšími zakázkami. Jak se na tuto situaci připravit?
Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos

Pohled do současnosti a výhled do budoucnosti stavebnictví

Tento rok a pravděpodobně ani ten další stavebnictví přát nebude. Analytici očekávají pokles až o osm procent. Sice se staví dál a velké firmy nemají o velké projekty nouzi. Chybí jim však dělníci a v nejbližší době se nedá očekávat příliv pracovních sil ze zahraničí. Velké stavební společnosti, které se zaměřují např. na infrastrukturu budou podle odhadů prosperovat i nadále.

Problém mohou očekávat menší společnosti a firmy, které se orientují na zakázky v soukromém sektoru. Nedostatek financí a nejisté výhledy do budoucna mění přístup investorů. Nejistota a nedostatek financí povede občany k neochotě velkých investic do stavebních projektů. Výjimku mohou tvořit rekonstrukce bytových prostor, na které se dá pohlížet jako na investici.

Jak se připravit na odliv zakázek?

Pro menší společnosti – zvlášť orientované na rekonstrukce – je důležité začít se pořádně soustředit na řízení financí.

Přestože se jedná o jednu z nejdůležitějších součástí řízení firmy, společnosti se řízení toku financí příliš nevěnují. Lidé ve vedení nemají přehled o stavu financí na účtech, přijímají nevýhodné zakázky, kvůli kterým se často dostávají do druhotné platební neschopnosti. 

Další častou chybou je práce s penězi, které „jednou přijdou“. Právě kvůli této chybě se firmy mohou rychle dostat do dluhů.

Vyhraďte si několik hodin času a zaměřte se na cash flow vaší společnosti.

Jak se ještě můžete připravit na náročné období?

  • Budujte dlouhodobé vztahy s klienty. Odvádějte práci v termínu. Budujte si pozitivní pověst. Ta je zvlášť ve stavebnictví podceňovaná. Přitom právě dlouhodobé a kvalitní vztahy s dodavateli, klienty, ale i zaměstnanci mohou vaši společnost rychle posunout i po finanční stránce.
  • Přijímejte pouze lukrativní zakázky. Oslovila vás s nabídkou spolupráce jiná firma? Pořádně si ji proklepněte. Zjistěte si vše o její platební morálce. Hodně vám mohou říct i reference jejích zaměstnanců. Neuzavírejte smluvní vztah s někým, o kom nemáte 100% jistotu, že vám práci a materiál proplatí.
  • Před startem prací vždy vyžadujte zálohu, které pokryje materiál a práci zaměstnanců.
  • Pracujte se splatností vydaných i přijatých faktur. Chcete dostat peníze za vystavenou fakturu hned? Nebo naopak splatnost faktury odložit, aniž byste pošramotili svou pověst? Zkuste Cahsbot, který firmám ve stavebnictví rozvazuje ruce a dovoluje jim uvolnit peníze na financování projektů i provozu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 6 procent na 1544 zahájených bytů

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni klesla o šest procent a snížila se druhým rokem po sobě. Předtím v letech 2016 až 2018 výstavba bytů v kraji trvale rostla. Lidé, developerské firmy či obce v kraji loni zahájili stavbu 1544 bytů po 1645 zahájených bytech v roce 2019. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com sylv1rob1

Stavební výroba v lednu zpomalila meziroční propad na 5,2 %

Propad stavební výroby v Česku zpomalil. V lednu se produkce ve stavebnictví reálně meziročně snížila o 5,2 procenta po prosincovém revidovaném poklesu o 11,4 procenta. Stejně jako o měsíc dříve si pohoršily pozemní stavby, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů, a vzrostlo inženýrské stavitelství, tedy…

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Objem stavebních zakázek byl na konci roku 2020 nejvyšší od 2008

Stavební firmy v Česku měly na konci loňského roku 18.286 zakázek za 199,8 miliardy korun, meziročně o 16,8 procenta více. Hodnota byla nejvyšší od roku 2008. Necelé tři pětiny patřily veřejným zakázkám, zbytek připadal na soukromé. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Evidovány jsou údaje z firem s 50 a…

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com

Na Vysočině loni přibylo 1556 bytů, o 4,9 % víc než předloni

Na Vysočině loni stavbaři dokončili 1556 bytů, v porovnání s předchozím rokem o 4,9 procenta víc. Většina krajů v Česku přitom zaznamenala pokles. Víc bytů než předloni bylo kromě Vysočiny předáno jen v Olomouckém kraji a v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z dat jihlavské správy Českého statistického úřadu.

Uran Liberec, zdroj: www.rearchitekti.cz

Rekonstrukce budovy Uran v Liberci si vyžádá asi 84 mil. Kč

Rekonstrukce úřednické sedmipodlažní budovy Uran v Liberci si vyžádá asi 84 milionů korun, město na ni bude žádat dotaci z evropského programu. Obnovit potřebuje hlavně fasáda, práce by se měly dělat v příštím roce. Novinářům to dnes řekl primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA