REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Malé firmy ve stavebnictví čeká krize. Jak se na ni připravit?

Ještě nedávno se zdálo, že se ve stavebním firmám opět začne dařit dobře. Číslo meziročního propadu se o 1,5 % a budoucnost oboru působila velmi optimisticky. Pak však nastoupila druhá vlna pandemie a s ní i pesimistické odhady analytiků, kteří očekávají prudké zhoršení. Nastupující krize se podle odhadů dotkne především menších firmech s menšími zakázkami. Jak se na tuto situaci připravit?
Zdroj: Depositphotos
Zdroj: Depositphotos

Pohled do současnosti a výhled do budoucnosti stavebnictví

Tento rok a pravděpodobně ani ten další stavebnictví přát nebude. Analytici očekávají pokles až o osm procent. Sice se staví dál a velké firmy nemají o velké projekty nouzi. Chybí jim však dělníci a v nejbližší době se nedá očekávat příliv pracovních sil ze zahraničí. Velké stavební společnosti, které se zaměřují např. na infrastrukturu budou podle odhadů prosperovat i nadále.

Problém mohou očekávat menší společnosti a firmy, které se orientují na zakázky v soukromém sektoru. Nedostatek financí a nejisté výhledy do budoucna mění přístup investorů. Nejistota a nedostatek financí povede občany k neochotě velkých investic do stavebních projektů. Výjimku mohou tvořit rekonstrukce bytových prostor, na které se dá pohlížet jako na investici.

Jak se připravit na odliv zakázek?

Pro menší společnosti – zvlášť orientované na rekonstrukce – je důležité začít se pořádně soustředit na řízení financí.

Přestože se jedná o jednu z nejdůležitějších součástí řízení firmy, společnosti se řízení toku financí příliš nevěnují. Lidé ve vedení nemají přehled o stavu financí na účtech, přijímají nevýhodné zakázky, kvůli kterým se často dostávají do druhotné platební neschopnosti. 

Další častou chybou je práce s penězi, které „jednou přijdou“. Právě kvůli této chybě se firmy mohou rychle dostat do dluhů.

Vyhraďte si několik hodin času a zaměřte se na cash flow vaší společnosti.

Jak se ještě můžete připravit na náročné období?

  • Budujte dlouhodobé vztahy s klienty. Odvádějte práci v termínu. Budujte si pozitivní pověst. Ta je zvlášť ve stavebnictví podceňovaná. Přitom právě dlouhodobé a kvalitní vztahy s dodavateli, klienty, ale i zaměstnanci mohou vaši společnost rychle posunout i po finanční stránce.
  • Přijímejte pouze lukrativní zakázky. Oslovila vás s nabídkou spolupráce jiná firma? Pořádně si ji proklepněte. Zjistěte si vše o její platební morálce. Hodně vám mohou říct i reference jejích zaměstnanců. Neuzavírejte smluvní vztah s někým, o kom nemáte 100% jistotu, že vám práci a materiál proplatí.
  • Před startem prací vždy vyžadujte zálohu, které pokryje materiál a práci zaměstnanců.
  • Pracujte se splatností vydaných i přijatých faktur. Chcete dostat peníze za vystavenou fakturu hned? Nebo naopak splatnost faktury odložit, aniž byste pošramotili svou pověst? Zkuste Cahsbot, který firmám ve stavebnictví rozvazuje ruce a dovoluje jim uvolnit peníze na financování projektů i provozu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Zdroj: Fotolia.com - chlorophylle

Zelené stavitelství: Požadavky budou zohledňovat dotace i banky při úvěrování

Green deal? Enviromentální stavitelství? Udržitelný rozvoj? Modrozelená infrastruktura? Obnovitelné zdroje energie? Mnoho pojmů, které se skloňují v poslední době. Prodraží to stavebnictví? Zvedají se kvůli požadavkům EU ceny energií nebo bydlení? Jaké jsou trendy, ke kterým se přiklání globální společnosti? A jak se…

Ilustrační obrázek - stavba, Zdroj: fotolia, zhuravlev

Na pražský byt s plochou 70 metrů čtverečních je potřeba 16 ročních mezd

Na nový byt v Praze s plochou 70 metrů čtverečních je podle CG Indexu developerské společnosti Central Group v současné době potřeba 16 ročních průměrných hrubých mezd, což je o dvě více než loni. Index počítá s průměrnou hrubou měsíční mzdou v metropoli 50.556 Kč a cenou nového bytu o uvedené rozloze 9,626.234 Kč.…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, msnobody

Počet zahájených staveb bytů v ČR do konce října vzrostl o 66 procent

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce října stavbu 13.422 bytů v bytových domech, meziročně o 66,4 procenta více. Nejvíce jich bylo v Praze, kde jejich počet vzrostl o 104,9 procenta na 5952. Počet zahájených staveb rodinných domů se v ČR meziročně zvýšil o 4,9 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů Českého…

REKLAMA