Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stěhujete se do prvního podnájmu: Co by vám nemělo uniknout?

Chystáte se do svého prvního podnájmu a přemýšlíte, na co vše si dát pozor? Je několik věcí, které by vám rozhodně neměly uniknout. Můžu mít v bytě psa? Potřebuji vlastní nábytek? Dostanu se pohodlně do školy nebo do práce? Na tyhle otázky byste si měli být schopni odpovědět ještě před tím, než se na byt půjdete vůbec podívat.
Zdroj: Unsplash.com - Jaye Haych
Zdroj: Unsplash.com - Jaye Haych

Podnájem není pronájem

Mezi nájemníkem a podnájemníkem je rozdíl. Podnájem poskytuje někdo, kdo má uzavřenou smlouvu s pronajímatelem bytu. Může se jednat například o studenta, který si pronajme celý byt a rozhodne se vzít k sobě podnájemníky, aby ušetřil na měsíčních výdajích.

V takovém případě je dobré, pokud pronajímatel bytu ví o dalších podnájemnících. Někdy je lepší řešit situaci přímo s ním a informovat se, co přesně obsahuje smlouva, kterou se svým nájemníkem uzavřel.

Dostupná lokalita

Prvním kritériem, podle kterého budete nejspíš vybírat, je lokalita. Bydlení by se mělo nacházet v dostupnosti základní občanské vybavenosti, jako jsou obchody, úřady či lékárna. Chybět by neměly ani zastávky městské hromadné dopravy s nočními spoji a možnost nákupu základních potravin. Blízko byste to měli mít také k lékaři a v neposlední řadě byste se měli pohodlně dostat do práce či do školy.

Důležitá je také dostupnost sportovních či kulturních aktivit. Podívejte se, jak dlouhou cestu budete muset absolvovat do kina či divadla nebo jak daleko to máte do bazénu a k tenisovým kurtům. Chybět by neměla ani příroda pro vycházky během letních měsíců.

Zařízení bytu

Dalším důležitým bodem je samotné zařízení bytu. Potřebovat budete pračku, ledničku a sporák. Některé byty disponují základním vybavením včetně několika kusů nábytku – především pokud jde o bydlení pro studenty nebo se předem počítá s pronájmem jednotlivých pokojů. V jiném případě může být byt zcela prázdný a vy budete muset řešit vlastní vybavení.

Mazlíčci (ne)jsou vítáni

V některých inzerátech se dočtete, že zvířata nejsou vítána. Podle zákona však máte právo v domě či bytě chovat zvíře, pokud jeho přítomnost nepoškozuje obývané prostory nebo nenarušuje harmonické soužití s dalšími lidmi. Na zvíře tedy máte nárok, ale stále je lepší domluvit se přímo. Rybiček si možná nikdo nevšimne, ale vlkodava schováte jen těžko a díky domluvě budete moci žít v klidu a nebudete muset čelit nepříjemné situaci po nastěhování.

Doba podnájmu

Během studentských let je stěhování snadné. Většinou se vejdete do jednoho kufru a k němu přihodíte tašku s notebookem, případně ještě jeden kufr. Pokud už pracujete a v bytě bydlíte natrvalo, může být stěhování náročné. Než se rozhodnete smlouvu podepsat, informujte se, jaké má majitel bytu s prostorem dlouhodobé záměry.

Může se jednat o rodinu, která má byt pro dospívající dítě nebo o někoho, kdo je na čas v zahraničí, ale plánuje, že se za nějakou dobu vrátí. Ve smlouvě budete mít zaručené bydlení na určitou dobu a také to, do kdy se musíte vystěhovat v případě, že smlouva nebude prodloužena. Osobnější informace v ní však nenajdete.

Smlouva

Jakmile jste se všemi kritérii spokojeni, přejděte k podpisu samotné smlouvy. V té by nemělo chybět několik zásadních bodů.Patří mezi ně doba podnájmu, platby (částka a termín, případně zálohy, které musí být uhrazeny před nastěhováním při podpisu smlouvy), kdo je zodpovědný za případné opravy, možná inflační doložka a další náležitosti týkající se řešení možných situací.

Osobní prohlídka

Na závěr se podívejme na ten nejdůležitější bod, kterým je osobní prohlídka. V inzerátu může být dům či byt vykreslen v nejlepším světle, ale skutečnost je někdy jiná. Teprve při osobní návštěvě si uděláte přesnou představu o velikosti či uspořádání bytu a dokážete lépe posoudit, zda vám bude prostor stačit.

Řešením výdajů může být půjčka

Ať už vám chybí potřebné prostředky na zálohu nebo si chcete koupit nový nábytek, řešením může být možnost sjednání půjčky online. Stejně jako u kterékoli jiné půjčky, i zde platí, že byste si neměli půjčovat nic, co nebudete schopni splácet. V případě narůstajících dluhů byste se mohli dostat do dluhové pasti.

Na internetu si můžete během pár kliknutí bankovní i nebankovní půjčky porovnat podle zvolených kritérií.S ohledem na výši zamýšlené půjčky a aktuální stav můžete snadno vyfiltrovat vhodné produkty. 

Srovnání jednotlivých produktů vám pomůže snadno se orientovat ve výši poplatků a udělat si představu o částce, kterou byste každý měsíc spláceli. Online řešení je pohodlné a v dnešní složité době vám umožní vyřídit vše potřebné, aniž byste museli osobně na pobočku poskytovatele. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Zdroj: AdobeStock.com - bullrun

Datové schránky do každého SVJ a bytového družstva. Jaké jsou výhody a nevýhody

Klasické poštovní i e-mailové schránky pomalu ale jistě nahrazují schránky datové. Pro fyzické osoby jejich zřízení zatím nebude povinné, nově se však bez nich neobejdou společenství vlastníků (SVJ). Poslanecká sněmovna totiž schválila novelu zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Přísnější dohled nad krátkodobými pronájmy pro turisty chce i Evropská komise

Evropská komise (EK) dnes představila návrh nařízení, které má vnést větší transparentnost do sféry krátkodobých pronájmů na platformách, jako je Airbnb. Pro provozovatele těchto webů i poskytovatele ubytování by nařízení vytvořilo nové požadavky ohledně sdílení dat s úřady a v upravené formě také se statistiky. Tyto…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, mimacz

Průměrná cena staršího bytu v ČR znovu klesla, rostou nájmy

Průměrná cena staršího bytu v Česku zaznamenala další pokles. Ve třetím čtvrtletí se dal starší byt pořídit průměrně za 84.782 korun za metr čtvereční, mezičtvrtletně o 4,5 procenta levněji. Rostou nájmy, které stouply meziročně o 14 procent. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS),…

Liberec, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, frank

Další průmyslový areál v Liberci se promění v rezidenční čtvrť s 300 byty

Další průmyslový areál v Liberci se promění v rezidenční čtvrť. Zahrada Gallas vznikne na místě někdejší textilky v liberecké části Františkov a do tří let nabídne přes 300 bytů. Developer v příštím týdnu položí základní kámen a už teď je třetina bytů první etapy rezervovaná. Nová čtvrť je projektem společností Coop…

Praha, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze vzrostla

Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze ve třetím čtvrtletí vzrostla na 147.884 korun za metr čtvereční. Meziročně jde o nárůst o 17 procent, mezičtvrtletně o 1,4 procenta, vyplývá z dnes zveřejněné analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group. Analýza uvádí, že v metropoli se ve…