REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak se starat o koženou sedačku, aby byla stále krásná a vydržela dlouhé roky

Kůže je přírodní a velice příjemný materiál. Kožená sedačka rozzáří každý interiér, ale vyžaduje pravidelnou péči. Jen tak vám vydrží stále jako nová.
Zdroj: Bytcentrum
Zdroj: Bytcentrum

Kůže je přírodní a velice příjemný materiál. Kožená sedačka rozzáří každý interiér, ale vyžaduje pravidelnou péči. Jen tak vám vydrží stále jako nová. 

Pravidelné čištění a impregnace

Kožená luxusní sedací souprava vyžaduje více péče než běžná látková sedačka. Zaprvé ji musíte pravidelně vysávat a čistit. V tomto případě stačí jen lehce navlhčený hadřík, kterým po kůži přejedete. Nenechávejte na sedačce prach, nečistoty a drobky. Mohly by jemnou kůži poškrábat. Minimálně dvakrát ročně sedačku natřete speciálními přípravky. Prodloužíte tím její životnost a kůže bude vypadat stále dobře. 

Přípravky na čištění kůže

K vyčištění sedačky používejte jen profesionální prostředky na kůži. Rozhodně vynechte vazelínu, indulonu nebo tuky. Ty by sedačku mohly poškodit. Univerzální impregnační spreje na sedačku můžete použít i na jiné kožené výrobky. Například na bundu nebo na batoh. Nejlepší jsou však specifické čistí přípravky na přírodní bázi. Na čištění sedačky si pořiďte sadu, která obsahuje čistič, impregnaci, kartáček a utěrky z mikrovlákna. 

Druhy kůže

Sedací soupravy jsou nejčastěji vyrobené z hladké, broušené nebo anilinové kůže. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

  • Hladká kůže je surovina, ze které se vyrábí také oblečení. Jedná se o typickou lesklou úpravu, kterou znáte například z bund, bot nebo opasků.
  • Broušená kůže je velmi prodyšná, měkká a poddajná. Tím se liší od ostatních kůží. 
  • Anilinová kůže je luxusní a zachovává přirozený vzhled materiálu. Je jen velmi málo upravovaná a na jejím povrchu můžete vidět drobné škrábance nebo ranky, které vznikly za života zvířete. 

Jak se starat o kůži

Při péči o kožené sedačky dodržujte několik základních pravidel. Sedačku očistěte a odstraňte veškerý prach a drobky. Pokud je to potřeba, špínu otřete vlhkým hadříkem. Nyní si vemte na pomoc čistící prostředek a naneste ho na povrch pomocí aplikátoru. Řádně ho rozetřete do všech záhybů, nechte působit dle návodu a setřete. Nakonec sedačku ošetřete impregnací. 

U anilinové kůže nejdříve nečistoty vysajte papírovým ubrouskem. Poté je setřete navlhčeným hadříkem. Jemnost je v tomto případě velmi důležitá. Pomocí krouživých pohybů ze sedačky odstraňte špínu a na mastné skvrny použijte gumu na čištění kůže. 

Kůži škodí teplo a světlo 

Kožené sedačce škodí velké teplo a přímé světlo. V interiéru ji proto umístěte alespoň metr od topení a do stinného koutu. Nenechte na ni dopadat přímé sluneční paprsky. Kůže nejvíce prospívá při 40 až 70% vlhkosti a v teplotě mezi 15 až 35 °C. 

Pozor na nevratné škody 

Kůže je poměrně choulostivý materiál. Může ji poškodit lidský pot, zvířecí drápky i barvící džíny. 

  • Než se na sedačku posadíte, raději si převlékněte tmavé džíny nebo bundu. 
  • V létě si dejte pozor, aby na kůži nezůstával pot. Sedací soupravu raději chraňte přehozem. 
  • Na sedačku nepouštějte domácí mazlíčky. Mohly by kůži poškrábat a tuto vadu jen stěží opravíte. 
  • Pozor na lihové fixy. Ty z kůže jen tak nedostanete. 
  • Neseďte vždy na jednom místě. Sedací souprava by se nerovnoměrně proseděla a jednotlivé sedáky by byly jinak tvrdé i opotřebované. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Zdroj: Tomáš Kovařík

OBRAZEM: Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2021

Další ročník, letos sedmý, festivalu Open House Praha je za námi. Hlavní víkendový program nabídl k návštěvě nakonec celkem 79 objektů či prostorů, které nejsou obvykle přístupné. Festival otevřel letos celkem 26 novinek a již v sobotu se u několika z nich tvořily ráno fronty zájemců, takže není překvapením, že letos…

Průběh rekonstrukce - bazén hotelu Thermal Karlovy Vary. Zdroj: Hotel Thermal

Jak se změní hotel Thermal? Celý rozhovor s ředitelem

Hotel Thermal prochází v současné době velmi sledovanou rekonstrukcí, modernizací. Nedávno otevřený, byť ne zcela dokončený bazén je jen malá část. Hotel prochází změnami zvenku, je čištěna fasáda, vyměňována okna, obnovován nátěr. Přestavba se týká i interiérů chodeb nebo pokojů.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Geberit

Spokojený zákazník důvěřuje originálu Geberit

Výherní akce Nabídka 2021 až do listopadu 2021

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA