REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Není vejce jako vejce. V Maďarsku mají hliníkové. Můžete do něj vstoupit

Areál Univerzity Jánose Neumanna ve středním Maďarsku se v brzké době rozroste o celkem šest nových budov, které budou udávat směr a poslání celého kampusu. První z nich, hlavní budova Ekonomické fakulty, již byla dokončena a od prvních okamžiků na sebe poutá pozornost. Jejím specifikem se stalo obchodní nebo přesněji „burzovní vejce“. Tento architektonický unikát navrhlo duo společností LIMA Design Ltd a Banáti + Hartvig Architects.
Zdroj: Prefa

Zbrusu nový kampus

Šestice nových budov kampusu má demonstrovat nejenom nejmodernější technologie, ale mají se především otevřít širokému okolí. Městský životní styl propojený se studijními nároky a doplněný o reálné situace v reálných firmách, působících v regionu. Vše působí kosmopolitně, přirozeně a studijní programy přizpůsobené reálným situacím zcela jistě dokážou studující generaci mnohem více motivovat a naučit, něž pouhé skriptové poučky. Kromě budovy pro výuku, knihovny, výstavního a konferenčního centra, studentských bytů, administrativní a kancelářské budovy, několika kaváren, fitness centra a veřejných prostor je plánována jako orientační bod celého kampusu věž.

Vejce v prostoru

V celé Evropě se v současné době realizují projekty s podobnou typologií, které přebírají tradiční myšlenku pulzujícího univerzitního kampusu a úzce jej propojují s místními strukturami. Málokterý z nich se ale může pochlubit objektem ve tvaru vejce, situovaném v interiéru. A vejce to není ledajaké. Je zavěšeno volně v prostoru atria za vchodem do hlavní budovy, váží přes 88 tun a jeho skořápka je sestavena z  hliníkového plechu PREFALZ. Zajímavostí je, že poměr váhy skořápky a vnitřku vejce odpovídá skutečnému váhovému poměru živočišného vejce. Základ vejce tvoří ocelová konstrukce, ve které je situována místnost nápadně připomínající jádra místností frankfurtské nebo newyorské burzy. Celé tvarosloví je tak podřízeno záměru, proč vejce vzniklo – v Kecskemétu je totiž v rámci studijního programu plánována rovněž simulace burzovních procesů.

Samotná instalace vejce nebyla nijak jednoduchá nejenom z pohledu statiky. Při výběru skořápky ocelového montovaného skeletu připadaly v úvahu 3D desky z Corianu a akrylové sklo, což ale bylo příliš nákladné vzhledem k malé ploše vejce. Jako nejvhodnější se nakonec ukázal hliníkový plech na střechu od společnosti PREFA. Nejenom, že je lehký a nezatížil už tak masivní konstrukci, ale je především tvárný. Bylo tak možné každý díl tvarovat přesně na míru podle celkového zaoblení skořápky.

Důsledné plánování

Pokládkou lehké hliníkové krytiny lehké hliníkové krytiny se ujal klempíř Tamas Ombodi se svými kolegy. Na samotnou realizaci potřebovali přes 30 dní. Plánování jim zabralo zhruba dvojnásobek času. Jak sám Ombodi s úsměvem říká: „na této střeše a fasádě současně, pokud se to vlastně střechou nebo fasádou dá nazvat, jsme více přemýšleli, než pokládali. Ale poněvadž se specializujeme na podobná netradiční díla, jsme vlastně už zvyklí, že každý díl podobné skládačky má jiný tvar, velikost i zakřivení. Jedinou opravdovou zvláštností tak bylo, že jsme pokládali netradičně shora dolů. Jelikož je vejce umístěno uvnitř objektu a nemusí být chráněno proti povětrnostním podmínkám, tak nakonec ani toto nebyl žádný problém.“

O projektu:

Země: Maďarsko
Objekt, místo: Univerzita Johana von Neumanna, Kecskemét
Typ stavby: novostavba
Architekti: Bánáti + Hartvig Architects with LIMA Design Ltd. Realizace: Této-Kovács Kft.
Typ fasády: PREFA Prefalz
Barva fasády: P.10 prefa bílá
Fotografie: Croce & WIR

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: Florian Amoser

Malý vesnický dům naplňuje velká očekávání

Chytře řešený, ekologický, s minimální zastavěnou plochou. A přitom precizní ve svém provedení, přesně dostačující potřebám svých obyvatel. Možná je co do vzhledu skromný, ale ukazuje cestu velikánům.

Zdroj:  Petr Polák

Chata na konci světa vyplouvá z lesa jako dřevěná loď

Chata v příjemně izolovaných končinách Karlovarska, která se po všech stránkách jeví být ideálním místem pro poklidnou dovolenou. Současně ale stavba, která se běžné typologii vymyká tím, jak důvěrně známé rysy tradiční chalupy interpretuje v dost netušených souvislostech.

Zdroj: TRI.ŠTRNÁST architekti

Jesenická dřevostavba: Dům pro rodiče je o splněných snech

Minimální stopa v terénu, zužitkování materiálu z původní stavby, dobře propracované napojení objektu na bezprostřední okolí, chytře vystavěný projekt a kouzelné provedení. A jako bonus ještě stavba v nízkoenergetickém standardu. Co víc by si obyvatelé mohli přát? Snad jen, aby si tenhle sen mohli splnit o pár let…

Zdroj: Bram Delmee Photography

Lněný modulární dům je příkladem udržitelného stavitelství

Udržitelnost je v Holandsku víc než jen reklamní motto, nebo krédo, kterým se zaštiťují ředitelé stavebních firem. Je tu už naplno součástí stavební reality, v podstatě nezbytnou součástí podmínek realizace. Lidé se tu nesnaží držet při zemi, a při jejich naplňování se spíš v termínech udržitelnosti, soběstačnosti či…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Daikin

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma s čističkou vzduchu v ceně

Čistička vzduchu v hodnotě 24 000 Kč k tepelnému čerpadlu zdarma

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA