REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Celoroční zelená zahrada? Vše je možné, když víte, jak na to

Pěstování okrasných rostlin je rozšířené hobby a současná moderní řešení domu i zahrady tomuto koníčku vycházejí vstříc.
zdroj: Unsplash.com - Jackie DiLorenzo
zdroj: Unsplash.com - Jackie DiLorenzo

Můžete mít však zahradu vyřešenou do posledního detailu, vyhnout se všem typickým chybám českých zahrad, ale i tak se v zimních měsících musíte se svou milou zelení na čas rozloučit. Pokud ovšem nemáte dům se skleníkem neboli prosklenou letní zahradu.

Vnitřní zahrada jako zdroj zeleně a světla

Vůbec nejlepší je s možností skleníku počítat již při plánování stavby, kdy jsou tyto prosklené prostory zahrnuty do architektonických návrhů tak, aby nenarušovaly design a praktičnost.  

Avšak i s chytře promyšlenou rekonstrukcí můžete tyto prostory pro vnitřní zahradu zakombinovat i později. Těšit se tak budete z místa ideálního pro pěstování flóry a také z většího množství denního světa ve svém interiéru.

Buďte chytří při volbě rostlin

Abyste se nemuseli s těžkým srdcem loučit s uhynulými rostlinami a vyhazovat na kompost nebo do popelnice shnilé nebo vysušené pahýly, předem si promyslete, jaké rostliny budete pěstovat. Podle toho je totiž důležité upravit podmínky ve skleníku tak, aby květinám svědčily.

Máte raději kvetoucí rostliny, exotické palmy nebo kaktusy? Je samozřejmé, že nemůžete vytvořit v jednom skleníku ideální teplotu a vlhkost pro všechny najednou.

Pokud jsou tak vašim hlavním zájmem kaktusy, bude vaším cílem mít teplou a suchou místnost. Ta je vhodná i pro různé druhy sukulentů a rostlin, které nevyžadují vysokou vlhkost. Vzhledem k tomu, že k růstu potřebují hodně světla, jsou vhodným řešením do prosklených zahrad.

Při zařizování zahrady je dobré počítat s prostorem na stolky, na které kaktusy umístíte – velmi rychle by vás totiž omrzelo sklánění se k malým kaktusům. 

Případně lze využít akčních slev, které nabízí OBI leták, kde naleznete závěsné květináče za 299 Kč, které jsou vhodné právě k pěstování zmiňovaných sukulentů a zaplnění každého volného prostoru.

Milovníci palem se mohou vyřádit

Velký boom zažily v posledních letech palmy a vysoké rostliny. Jsou výrazným doplňkem interiérů, nemusíte se starat o jejich květy a nevyžadují časté přesazování. Staly se tak oblíbenými rostlinami ne jednoho zahradníka a v případě, že již ve svých pokojích nemáte pro tyto velikány místa, může se pro ně prosklená zahrada stát ideálním útočištěm. 

Zdroj: Unsplash.com - Thomas Verbruggen

Důležité je uvědomit si, že některé typy mají rády spíše sušší prostředí, jiným zase prospívá zvýšená vlhkost. Od toho by se pak měly odvíjet dodatečné úpravy vašeho skleníku.

A kteří giganti frčí nejvíce? Moderní styl urban jungle vynesl do popředí zájmu monsteru, rostlinu s typicky děravými listy, kterou je vzhledem k její popínavosti nutné umístit do blízkosti opory. 

Velmi rozšířenou rostlinou je také dracena, česky dračinec, a to především proto, že se nabízí hned v několika druzích. Liší se ve tvaru stonků, listů a dokonce i jejich barev. Oběma těmto typům neprospívá přemokření zálivky a libují si spíše v sušším prostředí.

Na zvýšenou vlhkost pak musíte myslet, pokud pěstujete netík nebo sleziník (známý také jako Ptačí hnízdo). Především u netíku velmi brzy poznáte, kdy jste jej zapomněli zalít. Vlhkost a vyšší teplota je pak nezbytná, pokud chcete, aby se váš lopatkovec honosil velkými bílými květy.

Co doporučit těm, kteří nemají na péči o rostliny čas, přesto by si ale chtěli užít místnost plnou zeleně? 

Pro ty je vhodné nenáročný tchýnin jazyk, rostlinu s dlouhými listy bez květů, kterou stačí mírně zalévat a udržovat je v lehkém polostínu. Přežijí i v případě, že je občas zapomenete zalít. Oblíbeným pro svou nenáročnost je také fíkus, ten si jen vyžaduje důkladnější zalévání.

Při navrhování prosklené zahrady promyslete, kolik budete potřebovat pracovního prostoru a kolik místa budete chtít využívat spíše k odpočinku. 

Tyto skleníky propojené s domem jsou totiž ideální také jako místo pro odpočinek, které je oproti zahradním posezením plně kryté a odpadá tak starost s údržbou zahradního nábytku.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí

Plánujeme zahradu: Jak si poradit se svahy a zajistit soukromí

Ačkoli by se mohlo zdát, že zahrada vznikne po zasazení poslední květiny a po zazelenání trávníku, pravdou je, že se žádná nezrodí bez stavebních úprav. Co všechno je nutné vyřešit ještě před samotnými vegetačními úpravami? Kromě zpevněných povrchů, ploch určených pro umístění herních sestav a vodních prvků se…

Altán v romantickém zákoutí tajemné zahrady

Altán v romantickém zákoutí tajemné zahrady

Bývala to tajuplná zahrada obehnaná vysokou kamennou zdí s prostorným altánem pro dobrodružná nebo tajná milostná setkávání. Najdeme i dnes taková místa, která nás přitahují zvláštní silou?

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Freiburk

Zelená architektura: Když se vize stává realitou jen kousek od českých hranic

Na základě vlastních exkurzí a setkávání se zajímavými lidmi připravilo Centrum pasivních domů (CPD) studii, která se váže k zelené architektuře. Jako zajímavý inspirativní příklad nabídlo německé univerzitní město Freiburg. Vznikla rovněž iniciativa s názvem Deklarace udržitelnosti.

REKLAMA
REKLAMA