REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Data ze sčítání lidu používají jak stavební firmy, tak developeři

Letos na jaře proběhne po 10 letech nejen sčítání lidu, ale také domů a bytů. Na základě těchto informací lze odhadnout, kde se bude v následujících letech více stavět, nebo kde je naopak bytová výstavba nejmladší.
Zdroj: Fotolia.com - olesya-shelomova

Data ze sčítání používají jak stavební firmy, tak developeři. Pomáhají jim rozhodnout zda, kde a jaký typ výstavby zahájit

„Výsledky sčítání jsou podkladem i během přípravy rozvojových programů bydlení, záměrů rozvoje infrastruktury nebo plánování sítí služeb. Jako informační zdroj slouží nejen veřejné správě, ale i komerčním subjektům pro analýzy jejich podnikatelských záměrů,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Dobrým příkladem jejich využití může být proces rozhodování o lokalizaci průmyslové zóny. Je důležité vědět, kolik lidí v oblasti žije, jaká je jejich věková a vzdělanostní struktura, jaká je zaměstnanost v konkrétních odvětvích ekonomiky, jaká odvětví se v oblasti koncentrují a kam lidé zaměstnaní v určitých profesích jezdí za prací. „Demografická data v lokalitách, ve kterých stavíme naše průmyslové parky, jsou pro nás důležitá i proto, že zajímají naše nájemce. Ti potřebují vědět, zda v místě, kde otevřou provoz, seženou kvalifikované zaměstnance, případně jaké jsou v regionu obvyklé dojezdové vzdálenosti. Data získaná při sčítání jsou proto vhodným zdrojem,“ říká Daniel Kubizňák, šéf developmentu v P3 Logistic Parks.

Výstavba a rekonstrukce domů a bytů se dá díky sčítání snadno plánovat

Díky datům z minulého sčítání víme, že v roce 2011 v České republice stálo přes 2,158 milionů domů s více než 4,757 miliony byty. Od té doby se postavilo dalších téměř 290 tisíc nových bytů.

Z pohledu firem, které se zabývají bytovou výstavbou nebo rekonstrukcemi, je zajímavé znát stáří bytového fondu nebo materiál nosných zdí. Naprostá převaha domů u nás (89 %) je postavená z kamene, tvárnic, cihel nebo jejich vzájemné kombinace. Většina domů z nepálených cihel byla postavena před sto lety, panel se začal používat už v poválečném období, ale nejvíce v 70. až 90. letech minulého století. Na přelomu milénia se pak do popředí zájmu dostaly dřevostavby.

V nejstarších domech bydlí obyvatelé Karlovarského kraje, průměrné stáří bytových a rodinných domů se tam podle výsledků sčítání z roku 2011 blížilo 60 letům. Pokud se podíváme pouze na bytové domy, ještě starší byly v Praze, srovnatelně na tom byly bytové domy v Libereckém kraji a jen o něco málo mladší byly bytové domy v krajích Královéhradeckém a Ústeckém. Tam zároveň najdeme v průměru i nejstarší rodinné domy v republice, i více než 60 let bez zásadní rekonstrukce.

Svůj byznys plán mohou o data ze sčítání doplnit i výrobci nebo opraváři výtahů. Při sčítání v roce 2011 se zjišťovala vybavenost domů výtahem. Bytových domů se čtyřmi a více nadzemními podlažími bylo před deseti lety téměř 114 tisíc. Výtahem disponovaly více než dvě pětiny z nich.

Cílem Sčítání 2021 je získání přesných a aktuálních dat, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života pro dalších deset let. Tentokrát je i s ohledem na epidemickou situaci primárně připravováno jako online, vůbec poprvé v naší historii. Lidé se od 27. března budou moci sečíst jednoduše a bezpečně přes internet na webu www.scitani.cz nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Svoji zákonnou povinnost tak mohou splnit z pohodlí domova a bez nutnosti dalšího kontaktu se sčítacím komisařem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com

Na Vysočině loni přibylo 1556 bytů, o 4,9 % víc než předloni

Na Vysočině loni stavbaři dokončili 1556 bytů, v porovnání s předchozím rokem o 4,9 procenta víc. Většina krajů v Česku přitom zaznamenala pokles. Víc bytů než předloni bylo kromě Vysočiny předáno jen v Olomouckém kraji a v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z dat jihlavské správy Českého statistického úřadu.

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, mimacz

Pandemie výrazně omezila poptávku pendlerů po bydlení v pohraničí

Rok trvající problémy s pandemií nového typu koronaviru výrazně omezily v pohraničí poptávku po parcelách a bytech ze strany pendlerů, kteří dojíždějí denně za prací do Německa. ČTK to řekl starosta Všerub na Domažlicku Václav Bernard (STAN). Příhraniční městys, který se snaží udržet svých 800 obyvatel, přitom…

Vila Na Petřinách 7, Praha 6; developer: AND Vila Petřiny; architekt / architekti interiéru: SUNCAD / Podlipný Sladký architekti, STOPKA

V soutěži Best of Realty 2020 zvítězily ekologicky zaměřené projekty

Pořadatelé soutěže, která se zaměřuje na český realitní trh a oceňuje budovy v kategoriích od průmyslových a skladových areálů až po bytové domy, oznámili vítěze 22. ročníku v přímém přenosu ze studia v pražském Karlíně. Poprvé v historii soutěže bylo vyhlášení výsledků přesunuto z listopadu na únor, a navíc do…

Bytový dům, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com

Podíl investičních bytů v Praze vzrostl, někde je až 40 procent

Podíl nových bytů, které lidé kupují jako investici, loni v Praze vzrostl. V některých projektech dosahuje až 40 procent. Především kvůli opatřením proti šíření koronaviru ubylo investorů ze zahraničí. Roste také podíl institucionálních investorů. Vyplývá to z odpovědí zástupců developerských společností.

Nákladové nádraží Žižkov, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, luciezr

Lidé kritizovali změnu plánu pro Nákladové nádraží Žižkov

Některým místním obyvatelům se nelíbí připravovaná změna územního plánu, která má umožnit výstavbu nové čtvrti na brownfieldu kolem Nákladového nádraží Žižkov. Vyplynulo to z dnešního veřejného projednání změny, o které by do konce roku měla hlasovat rada a následně zastupitelstvo hlavního města. Lidé, kteří na…

REKLAMA
REKLAMA