REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Co se stalo s realitním trhem v závěru roku 2020. Jak se hýbaly hypotéky, ceny nemovitostí a daně

Trh s nemovitostmi se s pandemií COVID-19 rozhodně nezastavil. Jarní opatrnost je pryč. ČNB odhaduje současné nadhodnocení cen nemovitostí o čtvrtinu. Je tomu skutečně tak? Jak se na přelomu roku změnila daňová povinnost při koupi nemovitosti? Jak bude vypadat budoucnost realitního trhu? Situaci pravidelně komentuje pro ESTAV.cz realitní makléř Jan Žižka.
Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com xl-starush

Vývoj cen nemovitostí

Loňský rok byl v mnoha pohledech vážně neopakovatelný. Pandemie koronaviru se však do prodejů nových bytů příliš nepromítla, poptávka je totiž stále nesmírně silná.  Dle ČNB jsou nemovitosti nyní nadhodnocené až o 25%. Co se mění, jsou požadavky zájemců. 

Žádanější jsou nyní především větší byty, přičemž součástí bytu chtějí mít lidé čím dál častěji také např. pracovnu. Byty v novostavbách jsou zase v hledáčku investorů. Pořízení takového bytu totiž považují za formu bezpečného uložení peněz. 

Zajímavým fenoménem také je, že zatímco v uplynulých letech se na realitním trhu odehrávala bitva o městské byty, nyní jsou v kurzu chaty a chalupy. Místo víkendových výjezdů jsou ale trendem mnohem delší pobyty v komfortních obydlích s kvalitním připojením k internetu, kde se dá plnohodnotně žít i pracovat. Češi, které vyhnala pandemie na home office, v nich hledají druhý domov a nezřídka jsou za ně ochotni utratit milionové částky.

Vývoj hypoték

Realitní trh zažívá opravdu turbulentní období a nejinak je tomu na hypotečním trhu. Hypotéky neustále zlevňují, přičemž úroková sazba pokořila na konci roku magickou 2% hranici. Hypoteční trh tak zlevňuje už osmý měsíc v řadě a banky každý měsíc atakují rekordní objemy nově poskytnutých hypoték.

Objemy hypotečních úvěrů v roce 2020 dosahovaly rekordních výsledků. A to i přesto, že ceny nemovitostí stále rostou. Prozatím ještě nejsou k dispozici přesná data, ale očekávaný výsledek prodaných hypoték se za rok 2020 pohybuje kolem 230 miliard korun, přičemž v doposud naprosto nejsilnějších letech 2016 a 2017 se prodalo hypoték v objemu za cca 225 miliard korun.

Získání hypotečního úvěru má nově i svá úskalí spojené s opatrností bank, které si nyní dávají mnohem větší pozor, komu peníze opravdu půjčí a komu už nikoli. Mnohem choulostivěji tak zkoumají např. obor, ve kterém žadatel vykonává svou činnost, vyhodnocují jeho perspektivu vzhledem k vývoji epidemie apod.

Pokud tedy máte v plánu si pomocí hypotečního úvěru v aktuální době pořizovat nemovitost, tak Vám před podpisem smluvní dokumentace důrazně doporučuji si opravdu důkladně probrat s danou bankou veškeré podmínky poskytnutí úvěru, ať se zbytečně nedostanete do nějakých potíží.

Zákon o dani z příjmů

Od 1. 1. 2021 nabyla účinnosti novela Zákona o dani z příjmu, která mění osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti. 

Nejdůležitější úpravou je změna lhůt u tzv. časového testu. Ten nám říká, po jak dlouhé době od nabytí nemovitosti jste při jejím opětovném prodeji osvobozeni od platby daně z příjmu. 

Pokud jste tak nabyli, nebo teprve nabudete nemovitost po 1. 1. 2021, prodlužuje se tento časový test pro z původních 5 let na 10 let.

U nemovitostí nabytých do 31. 12. 2020 platí nadále 5 let a časový test se zároveň neprodlužuje u družstevních bytů. Tam nadále zůstává osvobození po 5 letech.

Vrácení daně z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % je od září 2020 minulostí. Zrušení daně je platné zpětně pro všechny, kteří nabyli nemovitost do vlastnictví od prosince 2019 a později. 

Kdo daň za nákup nemovitosti již zaplatil a rád by tuto částku získal zpět, musí si u finančního úřadu zažádat o její vrácení.

Osobní pohled z trhu

Stejně jako prochází určitým vývojem nálada ve společnosti vzhledem ke zvládání epidemie, tak podobným způsobem se lidé chovají i vzhledem ke koupi nemovitosti. Zatímco na jaře, kdy probíhala tzv. první vlna, byla znát mezi lidmi značná obava z neznámého a ze dne na den se v podstatě zastavily veškeré prohlídky i setkávání u příležitosti podepisovaní jakýchkoli smluv apod., tak nyní se k tomu lidé staví zcela odlišně, a i podle dosavadních čísel z katastru a bank je zcela jasné, že trh se v žádném případě nezastavil.

Otázkou ale zůstává, zda jsou ceny opravdu nadhodnocené, jak naznačuje ČNB a co se stane s českou, potažmo evropskou a světovou ekonomikou, až definitivně opadnou ta nejtvrdší opatření. Je už asi jasné, že mnoho podniků toto období nemá šanci přežít a mnohé už svou činnost zcela ukončily. Dá se tak očekávat, že čím déle budou současná tvrdá opatření trvat, tím více dolehnou i na běžné fungování lidí a pokud tito lidé při nějakém „černém scénáři“ přijdou o svá zaměstnání a přestanou být schopni splácet své závazky, bude to jistě znamenat klesání cen nemovitostí, které nově zaplaví realitní trh. Pokud se s pandemií ale vypořádáme relativně rychle, třeba k žádnému takovému scénáři ani dojít nemusí. Každopádně nás čeká zajímavá a velice těžce predikovatelná budoucnost.

Ing. Jakub Žižka

Realitní makléř a manažer realitního týmu. Od roku 2013 působí pod hlavičkou realitní sítě RE/MAX, v níž patří dlouhodobě k nejúspěšnějším makléřům České republiky. Byl vyhlášen jako nejlépe klientsky hodnocený realitní makléř společnosti RE/MAX Alfa a je držitelem elitního ocenění 100% club, udělovaného nejlepším realitním makléřům bez ohledu na státní příslušnost. Své poznatky uveřejňuje i na webové stránce www.jakubzizka.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA