REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Zdařilý příklad moderního bydlení v historické stavbě v Paláci Dlážděná

Rekonstrukce známé historické budovy bývá spojována s velkou zodpovědností a zároveň s neodolatelnou výzvou. O to víc, jedná-li se novorenesanční perlu v samotném centru Prahy.
Foto: PSN a JCA

Historie Paláce Dlážděná se začala psát na konci 19. století, kdy vznikl podle plánů architekta Václava Sigmunda (autor též slavného rohového domu Na Kocandě na Starém Městě pražském) původně čtyřpodlažní nájemní dům. Celý objekt pak prošel následnými přestavbami, přičemž za nejvýznamnější z nich lze považovat projekt architektů Viktora Lampla a Otto Fuchse realizovaný ve 20. letech minulého století. Navrhli přístavbu dalšího patra a v roce 1923 se zde objevil dokonce i osobní výtah. Doba však dlouho kvalitní architektuře nepřála, a tak jako mnoho jiných objektů prošel i tento dům po válce necitlivými přístavbami a poté byl v 50. letech zcela přeměněn na kanceláře.

Obnovení historického rázu budovy a návrat k nájemnímu bydlení

Společnost PSN a Studio Jakub Cigler Architekti navrátilo památnému domu v Dlážděné ulici jeho původní funkci i noblesu. Architekti a realizátoři si vzali za svůj hlavní úkol vrátit domu historický ráz a původní bytovou funkci. Při rekonstrukci byl kladen velký důraz na spolupráci s památkáři, na obnovení kvalitních řemeslných detailů, které budou v souladu s moderními technologiemi a ekologickou udržitelností. Památkáři ocenili zvláště stylově čistou formu s bohatou dekorativní výzdobou Paláce Dlážděná. Konkrétně například polosloupy ve tvaru karyatid (postavy mužů a žen, bohů a bohyň, typické pro architekturu starověkého Řecka), profilované římsy, frontony (štítové nástavce zpravidla trojúhelníkové) a nejrůznější ornamentální vlysy a girlandy.

Foto: PSN a JCA

Objekt inspirovaný palácovými stavbami musí (dle jejich vyjádření) po citlivé rekonstrukci opět reprezentovat kvalitní architekturu stylově vytříbeného novorenesančního nájemního domu. Během archeologického průzkumu byly na pozemku nalezeny též dvě historické studny, které obsahovaly bohaté nálezy torz i celých kusů nádob, z nichž nejstarší je možné datovat do 2. poloviny 14. století. Na místě byly objeveny také základy starší měšťanské zástavby z přelomu 18. a 19. století. Také s tímto objevem budou současní architekti pracovat.

„Při průzkumu domu bylo zjištěno, že je v horším technickém stavu, než se původně předpokládalo. Interiéry i exteriéry byly v minulosti poznamenány necitlivými úpravami; zejména přestavba z druhé poloviny 20. století vzala mnohé z historického vzhledu a kvality objektu. Proto bylo i naší upřímnou snahou vrátit domu jeho původní reprezentativní a honosnou tvář, čistotu a materiálovou pravdivost,“ podotýká architekt PSN Jakub Žoha, ukazuje fotografie domu a zároveň potvrzuje, že rekonstrukce takovýchto objektů je vždy velkou výzvou a závazkem.

Foto: PSN a JCA

„Je výzvou jak pro architekty a památkáře, tak také pro stavitele a investory. Důležité je porozumění historickým stavbám, souznění s nimi, a pak spolupráce s mistry nejrůznějších oborů. Zde bylo již předem zřejmé, že nebude úplně jednoduché úpravy před památkáři obhájit, zvláště pak u domu, který má hned několik historických vrstev. Na mnoha místech museli projektanti nalézt průnik mezi představou architektů, požadavky na moderní bydlení a památkovou ochranu,“ uvedl za přitakávání kolegy architekta Jakuba Ciglera, který přidal jako další důvod nutnosti rekonstrukce návrat lidí do centra Prahy. „V posledním čtvrtstoletí dochází k úbytku lidí bydlících v centru Prahy. Tento trend se ale začíná obracet. Palác Dlážděná je jedním z důkazů, že bydlení v centru je opět žádané a možné i při zachování historického rázu budov,“ dodává Jakub Cigler a provádí nás rekonstruovanou budovou.   

Nová tvář budovy, kde se snoubí historie s moderním stylem

„V budově jsme vytvořili širokou paletu bytů různých velikostí. Do čtvrtého patra jsou to spíše menší bytové jednotky, které jsou prakticky dispozičně řešeny a obsahují historizující prvky. Ve vyšších patrech se nacházejí větší byty a penthousy. Dům je výjimečný také tím, že kromě 2. nadzemního podlaží je v bytech schváleno pouze rezidenční dlouhodobé bydlení. Tím je odbouráno krátkodobé pronajímání bytů a tento objekt v centru Prahy bude sloužit pouze pro trvalé rezidenty a pro jejich bezpečné, klidné a příjemné moderní bydlení, “ vysvětluje společně s Markem Padevětem, ředitelem rezidenčních projektů PSN. 

Foto: PSN a JCA

V rekonstruovaném domě Paláce Dlážděná se v současné době nachází celkem 35 bytů různých dispozic o celkové užitné ploše téměř 2 800 m2 včetně mezonetových bytů a dále pak šest komerčních jednotek oživujících ulici Dlážděná. V budově je pro obyvatele přístupné fitness, sauna i recepce. Parkování je zajištěno automatizovaným garážovým zařízením s celkovou kapacitou až 27 vozů. K dispozici je také zahrada ve dvoře objektu a terasa na střeše paláce s krásnými výhledy na centrum Prahy.

Otevřená dispozice, parketové podlahy

Za zmínku určitě stojí otevřené dispozice bytů, které propojuje přírodní parketová podlaha či krásné prostory koupelen, kde si můžete vybrat z variant dlažby a obkladů od keramiček Villeroy & Boch nebo Graniti Fiandre. Zařizovací předměty byly vybrány od výrobců Laufen a Laufen by Kartel, Hansgrohe, P.M.H. a Villeroy & Boch. I v nejmenších jednotkách je pamatováno na úložné prostory i na drobné detaily jako niky ve sprchách na kosmetiku. Pečlivě navržené dispozice respektují historickou hodnotu objektu a zároveň nabízejí pohodlné moderní bydlení.

Foto: PSN a JCA

Obnoveno bylo například historické obložení špaletových oken, interiérové a vstupní kazetové dveře byly nahrazeny replikami původních prvků s bezpečnostním provedením, cenné historické kusy byly pečlivě renovovány a v objektu ponechány. Obnova historické neorenesanční architektury je doplněna elegantní mansardovou střechou se stylovými okny. Uliční fasáda je očištěna od nevhodných zásahů a kompletně renovována. Společné prostory jsou jemně zdobeny s ohledem na řemeslný detail štukatérské výzdoby našich předků.

Rekonstrukce Paláce Dlážděná

Architekti: Jakub Cigler Architekti (JCA) & Ing. arch. Jakub Žoha (PSN)
Počet jednotek: 35
Velikost jednotek: 1+kk až 5+kk+
Plocha: 35 až 217 m2
Foto a informace: PSN a JCA

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: BoysPlayNice

Podolskou vilu postavili do svahu, aby majitelům dopřáli zahradu

Umění hledat kompromisy ale současně vůle přidržet se jasného cíle charakterizuje realizaci v Podolí, za níž stojí tým architektů z Atelier 6. Důkladné rozpracování detailů, sesazených do jednoho povedeného celku, pak vytváří rámec obrazu Vily H. Stavby, která komplikované topografií stavební parcely neztrácí, ale…

Zdroj:Fotolia.com - francois-roux

Největší rezidenční mrakodrapy v New Yorku. Jak se dnes staví věže na Manhattanu

Kdo byl v posledních letech v New Yorku, zaregistroval bouřlivou výstavbu nových mrakodrapů na Manhattanu, které výškou pokořují i nové Světové obchodní centrum. Řeč je o štíhlých bytových věžích na 57. ulici, které se začalo přezdívat billionaires' row. O nových mrakodrapech, měnících panorama Manhattanu, jsme…

Foto: Střediska ekologické výchovy Chaloupky o.p.s.

Zachráněná a rekonstruovaná zemědělská stavení na Vysočině slouží jako ekocentra

Střediska ekologické výchovy Chaloupky se rozrůstají a modernizují. Sedm specializovaných pracovišť nabízí široké spektrum činností založených na vzájemném souznění člověka s přírodou. Patří sem rovněž ekologické bydlení a lidové stavitelství, které má podle slov zástupců střediska pozitivní účinky na kvalitu…

REKLAMA