REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.
Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Poradenská střediska EKIS mají za úkol poradit zájemcům s energetickými úsporami a obnovitelnými zdroji energie v úvodním bezplatném poradenství

Pro první informace je možné navštívit některé informační středisko EKIS, kterých je po celé zemi bez mála šedesát a konkrétní poradci poskytují poradenství k úsporám energie dvakrát týdně zdarma. Je to síť energetických, konzultačních a informačních středisek, což je zkratka EKIS, a přehled všech středisek a kontaktů na ně je na stránkách www.mpo-efekt.cz. Tam radí erudovaní energetičtí specialisté a na takové poradenství se dá navázat přípravou a návrhem konkrétních řešení. To platí nejen pro zástupce domácností, ale mohou se tam zdarma radit i podnikatelé nebo zástupci úřadů.

Je možné navíc vznést elektronický dotaz prostřednictvím zmíněného portálu. Na dotazy odpovídají rovněž zástupci EKIS, přičemž všechny dotazy i odpovědi jsou uveřejněny také na příslušném portálu. A pro zajímavost dotazů a odpovědí je ročně přes 10 tisíc a všechno je na webu uveřejněno. Jde tedy o velmi rozsáhlou informační banku, která je k dispozici pro každého zájemce.

V 2021 nově dotace i na studii proveditelnosti

Činnost uvedené sítě středisek EKIS je dotovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu z programu EFEKT, což platí řadu let, ale pro zájemce o informace je takové poradenství zdarma. Pro další rok jsou připravovány změny, aby mohli zástupci EKIS pokračovat v poradenství „z příslušné kanceláře“, ale mohou zpracovávat úvodní analýzu v podobě „studie proveditelnosti“, která už je zpracovávaná pro konkrétní objekt. Věříme, že by to mohlo být pro vlastníky domů nebo podnikatelských objektů zajímavé, a platí i pro obce a města.

Uvedené studie proveditelnosti už zdarma nejsou, ale jsou také dotovány z programu EFEKT. Vlastník objektu může na zpracování takové studie dostat až 70% dotaci z ceny zpracování. Její výše je určena podle typu objektu, kdy pro rodinný dům platí nižší částka a například pro školy nebo jiné objekty ve veřejném sektoru je možné získat vyšší dotaci. Ještě lze doplnit, že jde o relativně jednoduchou studii, kdy zpracovatel u konkrétního objektu navrhne, jaká všechna opatření by se dala realizovat, kolik by jednotlivě stála a co vlastníkovi objektu přinesou.

"Pokud se bude uvažovat o tom, jestli provozní náklady související se spotřebou energie nejsou příliš vysoké, mělo by se uvažovat o tom, jaká všechna opatření pro mě připadají v úvahu, kolik by mě jednotlivě stála, a hlavně co mi to opravdu přinese. Ať už ve snížení účtu za spotřebu energie, ale taky v lepším komfortu při využívání mé domácnosti a tak podobně", řekl v komentáři k poradnám EKIS Ing. Vladimír Sochor z MPO. 

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock - ChiccoDodiFC

Proč ceny bytů v Česku nepřetržitě rostou? Podívejme se na to podrobně

Je to inflace, nedostatek nových bytů, dočasný převis poptávky nad nabídkou ekonomická krize spojená s krizí stavebních materiálů, dochucená o vliv pandemie covid-19? S odhadem je těžké se splést, protože nezanedbatelný vliv na současnou situaci mají všechny tyto faktory. Podívejte se na to ale podrobněji.

Zdroj: Nicoll

Podtlakové odvodnění ploché střechy

Podtlakové systémy se používají pro odvádění dešťových vod z objektů, které mají dostatečnou výšku a dostatečnou odvodňovanou plochu. Bez dodržení těchto podmínek podtlakový systém nemůže fungovat. Střešní vtoky jsou řešeny tak, že se zcela zaplní vodou a při proudění vody se v potrubí vytvoří podtlak (princip…

REKLAMA