REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak položit dlažbu na balkon. Nepodceňujte přípravu podkladu a dejte pozor na materiály

Pokud chcete mít na balkoně pěknou dlažbu, máte několik možností. Můžete oslovit specializovanou firmu, nebo se pustit do díla sami. S dostatkem informací, kvalitním nářadím a materiálem to nemusí být vůbec složité.

Je třeba zapomenout na takzvané „obecné návody pro všechny“, bude třeba vypracovat individuální plán opřený o kvalitní materiály a technologie a používat moderní nářadí. Pak se dílo podaří.

Nepodceňujte přípravu   

Důležité bude vyhodnocení povrchu balkónu (neškodí pořídit si snímky), včetně všech vad, prasklin a děr; a pokud jste se již rozhodli, že budete pokládat novou dlažbu na beton (nejčastější varianta), doporučuje se provádět testy savosti.  

Nalijte na beton vodu, a pokud do dvou až tří minut zmizí, je povrch vadný. Nedokonalý povrch opravte tenkovrstvým betonem,“ vysvětluje Adéla Kadlečíková, specialistka z oddělení obklady a dlažba.

Pokud je na balkóně původní dlažba, zkontrolujte ji poklepem, zda neduní. Znamenalo by to, že nedrží a podklad pro novou dlažbu nebude spolehlivý. V takovém případě je potřeba starou dlažbu odstranit, a to včetně původního lepidla,“ dodává a dále upozorňuje na výšku dlažby a důležité opravy před vlastní pokládkou.  

Stará dlažba musí být v pořádku, abychom na ni mohli pokládat dlažbu novou. A vše musí sedět i výškově, pokud chcete otevřít dveře balkónu. Při samotném kladení dlažby na dlažbu je pak nezbytně nutné důkladně vyčistit spáry a nanést takzvaný adhezní můstek, což je vlastně první nátěr, nejčastěji penetrace s křemičitým pískem, která zajistí snadné přilnutí materiálů. Pak už záleží na výběru dlaždic a lepidla či směsi (nejčastěji se lepí disperzním lepidlem). Zde je opět důležité vlastní vyhodnocení, zda je pro náš projekt tato kombinace vhodná a zda jsme schopni dodržet přesný návod.

Vlastní projekt kladení

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob, budete potřebovat kvalitní nářadí a materiál. Z nářadí určitě nezapomeňte na:

  • vhodný kbelík
  • míchadlo
  • stěrku a váleček
  • gumové kladívko
  • hřebenové hladítko
  • křížky pro správnou šířku spáry a rovnoměrnou pokládku

Obecně doporučujeme posupovat tak, že se po pečlivé výše zmíněné přípravě nejdříve rozměří povrch a pokládka se rozvrhne tak, aby mezi dlaždicemi vznikly tři milimetry mezery. Zakládat se začíná od exteriéru, kde je dlažba vystavena povětrnostním vlivům, řezné strany dlažby totiž nasakují. U zdi, pod střechou, se může skončit půlkou dlažby.

Venkovní dlažba by měla být mrazuvzdorná, ta totiž nenasákne vodu a nerozpraská mrazem. Ideální je protiskluz R10 nebo R11, nicméně stupně protiskluznosti jsou vždy orientační. Při výběru vhodného protiskluzu je nutné brát zřetel na podmínky provozu. I lepidlo by mělo být flexibilní a mrazuvzdorné. Nanášíme jej hřebenovým hladítkem a vybíráme ho podle velikosti dlažby, určuje totiž množství naneseného lepidla. Pro rozměry 30 x 30 cm je vhodný 6 mm hřeben, pro 60 x 60 cm hřeben 10 mm. Křížky pak určují šířku spáry a zajistí rovnoměrnou pokládku, volte šířku 3 mm. Na velkoformátové dlažby můžete použít i 3D klipy,“ podotýká Adéla Kadlečíková, podrobně dále komentuje všechna vybraná nářadí a nabízí řešení pokládky dlažby na balkóně „krok za krokem“ doprovázené fotografiemi.

Pokládka dlažby na balkóně krok za krokem

Spádování

Sklon balkónu zajistí, že voda bude rovnoměrně stékat a nebude dělat louže. Na podlahu položte vodováhu, a pokud uvidíte, že spád je alespoň 1 cm, je to v pořádku. Pokud je vodováha v rovině, je nutné balkón vyspádovat tenkovrstvým betonem. Na původní podklad natřete penetraci, tenkovrstvý beton a vše nechte 4 až 5 dní vyzrát. Pro odtékání vody z balkónu na okraji vybudujte přesah nebo využijte balkonovou lištu. Pokud budete dávat na balkón nový beton, položte podlahovou lištu pod něj. Jinak je nutné lištu umístit pod hydroizolaci.

Spádování

Hydroizolace

Na penetrovaný a dobře připravený podklad naneste válečkem 1 až 2 mm vrstvu izolace. Ta zabrání prostupu vody mezi dlažbou a betonem. Suchou hydroizolační směs míchejte s vodou míchadlem na nejpomalejší otáčky. Při rychlých otáčkách by se do směsi dostal vzduch, namíchali byste rychleschnoucí směs a nestihli ji natáhnout. Pás stěny do výšky soklu natřete hydroizolační stěrkou. Na tu přiložte hydroizolační pásku. Zabrání průniku vlhkosti a zatékání. Pásky pak obložte sokly. Hydroizolaci nechte 1 den zaschnout, opět povrch napenetrujte a můžete začít dláždit.

Hydroizolační páska

Dláždění

Namíchejte přiměřené množství lepidla, které stihnete nanést hřebenem, položit na něj dlažbu a vše vyladit a dořezat. Zbytek lepidla v kbelíku by vám během práce ztvrdl. Pokládejte dlažbu spolu s křížky a zaťukejte jemně gumovým kladívkem. Nechte 1 až 3 dny zaschnout, po této době by dlažba měla být pochozí na spárování. Pokud máte plochu balkónu velkou, je potřeba vždy po 8 metrech dlažby použít tzv. dilatační šňůru, která vyrovnává tlaky takto velké plochy. Moderní dlažba je vyrobená z extra tvrzených materiálů, pracujte proto výhradně s profi řezačkami. Ty není nutné kupovat, ale stačí si ji půjčit. Ušetříte čas, energii i peníze za znehodnocený materiál nevhodnou řezačkou.

Pokládka dlažby

Spárování

Spárovací hmotu kupte výhradně mrazuvzdornou a flexibilní. Někteří výrobci nabízejí také spárovací hmoty s protiplísňovými a vodu odpuzujícími účinky. Odstín volte dle vkusu, ideálně podle barvy dlažby. Namíchejte spárovačku podle návodu na obalu. Na roztírání spárovačky si pořiďte neoprenovou stěrku – zamáčknete s ní snadno hmotu do spáry a zbytek spárovačky z dlažby krásně setřete. Sokly vždy spárujte silikonem. Dvě řezné plochy pracují jinak a klasická spárovačka by praskla. Dlažbu po spárovačce musíte vyčistit ihned a během čistění vodu několikrát vyměnit. Dlažba musí být po zaschnutí skutečně čistá, jinak si přiděláte práci s dalším čištěním.

Dláždění balkonu

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Pracovní návody a postupy

Srubová stavba

Jak se staví srub svépomocí

Pro mnoho lidí je ztělesněním stavby z přírodních materiálů srub. Ponechme nyní stranou, zda se do našeho prostředí takový typ domu hodí či nikoli, věřme, že i taková místa se najdou. Podívejme se, jak se staví srub, pokud byste si jej chtěli postavit sami svépomocí. Nutno říci, že stavba takového rodinného domu…

Oprava staré kamenné zdi svépomocí

Oprava staré kamenné zdi svépomocí

Stará kamenná zeď vždy k zahradě a sídlu patřila. Byť ji předci postavili velice dobře, zub času, voda a mrazy společně s vegetací jsou neúnavnými dříči. A když se přidá i neodborný zásah člověka, vše se jen urychlí. Noví vlastníci tak museli přistoupit k opravám. Stavebníci postupovali s citem pro věc, pečlivě. Po…

Zdroj: Fotolia.com - Fotolyse

Jaro se blíží, můžeme už stavět?

Stavební firmy doporučují zdění během zimního období přerušit, aby mohla hrubá stavba řádně vymrznout. Zimní maltové směsi mohou prodloužit stavební sezonu především o ty dny, kdy se teplota dostává k nule. Klasická malta potřebuje teploty nad 5 °C.

Přijďte 9. února na Řemeslo dětem na veletrh FOR Pasiv se vstupenkou zdarma

Přijďte 9. února na Řemeslo dětem na veletrh FOR Pasiv se vstupenkou zdarma

V rámci veletrhu For Pasiv 2019 pro vás v hale 6 na celou sobotu 9.2. organizace Kutil Junior - Šikovné děti připravila stanoviště s různými řemesly. Na jednotlivých stanovištích si děti pod dozorem zkušených lektorů vytvoří funkční výrobky, které si odnesou domů. Stáhněte si od nás vstupenku zdarma

REKLAMA