REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Kupujete si novou matraci? Poradíme vám jak si vybrat tu kvalitní

Pro odpočinek je nutné matraci volit opatrně, zejména s ohledem na preferovanou polohu spánku, váhu a teplotu prostředí. Zde je několik tipů, jak ji nejlépe vybrat.
Zdroj: matracesembella.cz

Na dnešním trhu najdete mnoho typů matrací vyrobených z různých materiálů a s různým stupněm tuhosti. Neexistuje žádný typ matrace, který by byl lepší než jiný, takže je třeba zvolit na základě některých parametrů, jako je tělesná hmotnost, výška, preferovaná poloha při spánku, teplota okolí, jakékoli problémy pohybového aparátu, návyky a obecné pohodlí.

Standardní velikosti matrace

Při výběru ideální matrace je pro optimální odpočinek zásadní faktor velikosti: rozměry produktu se liší podle počtu lidí, kteří jej budou používat, a také podle jejich výšky a stavby těla. Pro získání kvalitního spánku je velikost aspektem, který nelze opomenout, protože matrace s pružinami, na které budete ležet, musí umožňovat uvolnění nohou a paží bez dosažení okrajů: to znamená, že matrace bude mít délku a šířku 20 -30 cm více než je stavba vašeho těla.

Rozměry matrace

Velikosti a rozměry matrací, které stanoví řada evropských předpisů, jsou standardní a řídí se různými normami podle toho, zda jsou matrace určeny dětem nebo dospělým. Opatření procházejí v různých evropských zemích malými odchylkami: jaké jsou však standardní rozměry matrací v České republice?

Jednoduchá matrace vhodná pro jednu osobu, má rozměry, které odpovídají šířce 80/90 cm a délce 190/200 cm. Dvojitá matrace určená pro dvě osoby má šířku 160/170 cm a délku 190/200 cm. Jedna a půl matrace je speciálně navržená tak, aby zaručovala větší pohodlí než jednoduchá matrace, pro jednu osobu je o něco větší než jedna matrace a měří 120 cm na šířku a asi 190 cm na délku. Francouzská matrace je méně běžný model na trhu, má „speciální“ velikost o něco širší než matrace jeden a půl a proto pojme dvě osoby. Měří 140 cm na šířku a vždy asi 190 cm na délku. Matrace na míru jsou speciálně určené pro všechny, kteří mají speciální potřeby, lze matrace vyrobené na míru vyrobit v požadovaných rozměrech. Při výběru ideálního produktu je důležité to, že rozměry matrace se musí dokonale přizpůsobit roštu postele, aby nepříznivě neovlivňovaly pohodlí.

Výška matrace

Výška a tloušťka matrace jsou dalšími základními parametry, které je třeba při výběru vzít v úvahu: příliš tenká matrace nebude schopna použít adekvátní strukturu pro zajištění pohodlného spánku, což bude nepříjemné a nezdravé. Může vám snadněji působit bolest svalů, šíje a hlavy či kloubů. Naopak příliš vysoká matrace by při používání mohla způsobovat určité nepohodlí. Jak se ale orientovat a zvolit optimální výšku?

Obecně jsou nejlepší matrace s výškou mezi 15 a 30 cm. Musíte se ujistit, že výška umožňuje správné podepření bez deformace opotřebením, a to na základě hmotnosti uživatele a materiálu, z něhož je samotná matrace vyrobena.

Další kritéria při výběru matrace

Tuhost a tloušťka

Dobrá matrace musí správně unést váhu těla: musí být dostatečně pevná, aby nám poskytla oporu, ale ne natolik, aby byla nepohodlná. Důležité je, že respektuje přirozené zakřivení páteře. V posledních letech se ujal mýtus, že tvrdá matrace je vždy lepší pro záda, ale není to pravda: tvrdost je především záležitostí osobního vkusu a váhy.

Váha těla a vaše zvyky

Pro ty, kteří spí v poloze na zádech a leží na zádech, je nejlepší volbou tužší matrace poskytující správnou oporu páteři. Ti, kteří spí na boku, se mohou místo toho rozhodnout pro méně tuhou matraci, která umožňuje, aby se rameno trochu ponořilo a umožnilo tak pohodlnou polohu. Tělesná hmotnost má také svůj význam, protože různé hmotnosti vyžadují různé podpory.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zdroj: Adobe Stock -  christianschwier

Jak rozdělit pozemek na více částí. Kdy je nutný souhlas stavebního úřadu

Jste vlastníkem pozemku? Můžete s ním volně nakládat, nicméně pouze v mezích zákona. Pokud například hodláte pozemek rozdělit na více pozemků, můžete tak učinit, ale musíte dodržet pravidla pro rozdělení pozemku, která jsou dána právním řádem. Jak vlastníci pozemku mohou dělit své pozemky? Jaký je správný postup? Jak…

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

REKLAMA