REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak ušetřit energii, další zdroje i finance? Inspirujte se praktickými příklady

Úspory energií a dalších zdrojů– to je hlavní téma kurzu Young Energy Europe. Energie v mnoha podobách, její výroba a spotřeba je velkou zátěží pro životní prostředí a klima. Výsledkem kurzu jsou praktická řešení, která účastníci v týmech zpracují a pak přímo uplatňují ve svých firmách. Jaké změny absolventi kurzu ve svých firmách zavedli, jaký technologický pokrok přinesli si můžete poslechnout v podcastech, které jsme natočili s některými z nich.

Doprava do práce

Doprava zaměstnanců do práce, to bylo téma pro Kateřinu Kleinovou, která se svými kolegyněmi, Lucií Fialovou a Vendulou Vokrouhlíkovou, ze společnosti Lear Corporation Czech Republic s.r.o. s výrobním závodem v Ostrově u Stříbra zvítězila s projektem z oblasti podnikové mobility v prvním ročníku kurzu Young Energy Europe v ČR v roce 2018.

Tím, že optimalizovaly dopravu zaměstnanců do práce, ušetřily finanční prostředky a snížily produkci CO2.

Celý podcast si poslechněte na stránkách YEE.

Kateřina Kleinová, Lear Corporation s.r.o.

Konec plýtvání s potravinami

Tým firmy Penny Market s.r.o., konkrétně Anežka Vagnerová, Matěj Houdek a Tomáš Fara, se zabýval možností využití umělé inteligence pro omezení plýtvání potravinami v obchodním řetězci.  Celý proces produkce potravin od pěstování, zpracování, dopravy, až po distribuci je velmi náročný jak energeticky, tak třeba na spotřebu vody.  V případě potravin, které se nespotřebují a vyhodí, jsou pak tyto zdroje spotřebovány zbytečně.  Jaká řešení tým navrhnul, aby se to nestávalo?

Celý podcast si poslechněte na stránkách YEE.

Voda a tepelná čerpadla, osvětlení

Zadržování dešťové vody a její další využívání, úspory v osvětlení i využívání tepelných čerpadel. Dílčí kroky, které dohromady znamenají velký skok. Pánové Novotný, Koláček a Fiala z firmy BOSCH DIESEL s.r.o. navrhli řešení, které ocenila odborná porota v roce 2020.

Celý podcast si poslechněte na stránkách YEE.

Pavel Novotný, Ivo Koláček, Martin Fiala, BOSCH DIESEL s.r.o.

Odpadní teplo z kompresorů jako zdroj energie

Systém využívání odpadního tepla z kompresorů pro ohřev teplé užitkové vody navrhl a zrealizoval Jan Kuzdas ze společnosti AGROSTROJ Pelhřimov, a.s. O tomto projektu a o dalších úsporných opatřeních realizovaných největším výrobcem zemědělských strojů v ČR je tento podcast.

Celý podcast si poslechněte na stránkách YEE.

Fotovoltaika v logistickém centru

I když se snaží energiemi šetřit a chovat se úsporně, stále potřebují pro svou činnost firmy mnoho energie. Abychom se chovali co nejšetrněji k životnímu prostředí, můžeme se pokusit získat co největší množství této energie z obnovitelných zdrojů. Z toho vycházel ve svém projektu Zdeněk Zejda ze společnosti Lidl Česká republika v.o.s., který navrhl vybudování fotovoltaické elektrárny na střeše nového logistického centra firmy.

Celý podcast si poslechněte na stránkách YEE.

Odpadní teplo kondenzátu z výroby a jeho další využití

Jak využít odpadní teplo kondenzátu z výroby pro ohřev teplé vody v administrativní budově? Jak naložit s vyprodukovaným CO2, aby i firma jako je PREOL a.s. dokázala v budoucnosti dosáhnout uhlíkové neutrality? O projektu, který je řešením první otázky, i o možných metodách zachycování a ukládání oxidu uhličitého hovoří autor vítězného projektu roku 2020, Jan Bílek.

Celý podcast si poslechněte na stránkách YEE.

Dále v podcastech uslyšíte tři lektory kurzu Young Energy Europe, kteří pomáhají mladým zaměstnancům úspory energií a dalších zdrojů ve firmách nalézt a prosadit. Zdůrazňují například, že pro úspěšnou realizaci projektu není důležitá jen technická podstata projektu, ale i jeho vhodná prezentace směrem k vedení firem i zvážení lidského faktoru, který je mnohdy opomíjen. Své zkušenosti a názory prezentují paní Soňa Jonášová zakladatelka Institutu cirkulární ekonomiky, paní Magdaléna Prunerová jednatelka společnosti MgC Group a expert v oblasti energetického managementu a energetických úspor v průmyslu, pan Arne Springorum.

Česko-německá obchodní a průmyslová komora

logo
Václavské náměstí 40
110 00 Praha 1

telefon: +420 224 221 200
e-mail: info@dtihk.cz

web: tschechien.ahk.de/cz/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Voda, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Město Zlín se chce kvůli vodárenství účastnit mediačního jednání

Město Zlín se chce kvůli budoucnosti vodárenství v regionu účastnit mediačního jednání, kterého se účastní společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín, její dva akcionáři - města Otrokovice a Fryšták a společnost Moravská vodárenská. Účastníci mediace mezi sebou dlouhodobě vedou několik soudních sporů, kdy společnost…

Zdroj: Fotolia.com - fefufoto

Vnitřní kanalizace: dimenze, hydraulická kapacita, spádování a kruhová tuhost potrubí

Co sledovat na potrubí? Na první pohled nebo letmým přeměřením můžeme rozlišit různé dimenze. Jaké průměry se běžně používají pro připojovací nebo svodné potrubí? Nejen průměr je nutné sledovat. Důležitá je i kruhová tuhost a síla stěny potrubí. To vše má vliv na kvalitu výsledného díla – kanalizace.

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Češi i za covidu zprovozňují nevyužívané přípojky plynu

Češi i během koronavirové krize zprovozňují nevyužívané přípojky plynu, roste také zájem o nová připojení. V tiskové zprávě to dnes uvedl největší distributor plynu v ČR, společnost GasNet. Firma uvedla, že zatímco v roce 2016 začali lidé znovu využívat asi 1000 plynových přípojek, od roku 2017 do nynějška je to…

Dotace na nové kotle v hradeckém kraji získá dalších 404 lidí

Dotace na nové kotle v hradeckém kraji získá dalších 404 lidí

Dotace na výměnu neekologických kotlů na tuhá paliva získá v Královéhradeckém kraji dalších 404 žadatelů. Kraj mezi ně rozdělí 47,3 milionu korun. Dotace jsou součástí druhého kola třetí vlny dotací na výměnu kotlů, uvedlo dnes hejtmanství. Královéhradecký kraj přijímá žádosti o takzvané kotlíkové dotace od roku 2016…

REKLAMA