REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Unikátní bazén v Lounech se blýská novotou, ale už měsíc a půl čeká na znovuotevření

Nová budova jako noblesní černý zkosený hranol reflektuje sklon místního terénu. Za pozornost stojí i velkoryse otevřená jižní strana budovy tvořená téměř sedm metrů vysokými skleněnými tabulemi a výhled z věže ve výšce šestnáct metrů s výhledem na nádherné křivky Českého středohoří.

Plavecká hala ve městě Louny chyběla od roku 2016, kdy musel být kvůli havarijnímu stavu uzavřen původní bazén z 80. let minulého století. Po demolici staré haly vybíralo vedení města z pěti návrhů nového bazénu. Zvítězila varianta navržená brněnským ateliérem dkarchitekti, který novou budovu pojal jako noblesní černý zkosený hranol reflektující sklon místního terénu. Za pozornost stojí i velkoryse otevřená jižní strana budovy tvořená téměř sedm metrů vysokými skleněnými tabulemi.

„U objektu bazénu jsme pracovali s kontrastem prostředí uvnitř a venku. Zatímco venku se v zimě chodci ukrývají před chladem a větrem v kabátech a čepicích, uvnitř lidé pobývají v plavkách a užívají si vnitřní příjemné teplé prostředí. Naše velkoryse prosklená stěna jako by reflektovala tuto situaci a pod vlivem tohoto kontrastu se zvlnila,“ popisuje lídr ateliéru dkarchitekti David Kudla.

Unikátní bazén v Lounech Zdroj: Lesensky

Jižní prosklená fasáda umožní maximální tepelné zisky, a navíc vhodný kontakt s okolím. Protažení střechy nad prosklenou fasádu není pouze z estetických důvodů, ale v létě také chrání před přehříváním a v zimním období naopak slunce maximálně vpouští dovnitř.

Součástí areálu je pětadvacetimetrový bazén se šesti drahami, divoká řeka, venkovní vířivka, brouzdaliště pro nejmenší děti se skluzavkou a dětský bazén v oddělené části. Návštěvníci také mohou vystoupat do věže ve výšce šestnáct metrů s výhledem na nádherné křivky Českého středohoří a sjet dolů osmdesát metrů dlouhým toboganem. V areálu je také wellness centrum se saunovým světem, malá posilovna nebo vnitřní bar.

Unikátní bazén v Lounech Zdroj: Lesensky

Přerušení provozu z důvodu Covidu stojí statisíce

Všechny tyto atrakce si však návštěvníci mohli užívat pouhý měsíc, poté musela nová plavecká hala přerušit provoz kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Fungovali jsme přesně 28 dní. Od návštěvníků jsme měli velmi pozitivní zprávy a mnozí se na bazén již těšili,“ popisuje ředitelka Lounské správy plaveckých areálů Andrea Kuďousková. Náklady na údržbu uzavřeného areálu se však šplhají ke statisícům za měsíc. Kvůli uzavření byly vypuštěny všechny bazény, aby se ušetřily náklady na ohřev vody. „V případě uvolnění opatření jsme schopni kompletní provoz spustit do 14 dnů. Musí se napustit všechny bazény, dodat chemie, musí vyjít vzorky hygieny, na které se také nějakou dobu čeká,“ dodala Kuďousková.

Autoři bazénu pracují na novém projektu

Kromě architektonicky atraktivního bazénu v Lounech brněnské studio dkarchitekti v letošním roce dokončilo také další projekt, který si získal pozornost veřejnosti. Jde o halu Dopravního podniku města Brna pro čištění a údržbu tramvají v Pisárkách se 117 metrů dlouhou fasádou pokrytou jehlanovitým perforovaným kazetami, které jsou po setmění nasvětleny a mozaikovitými červenými vraty pro průjezd souprav. Budova získala v rámci přehlídky Stavba roku cenu od České komory autorizovaných inženýrů a techniků. Byla také nominovaná na Grand Prix Architektů a těší se velké popularitě mezi brněnskou veřejností.

Unikátní bazén v Lounech Zdroj: Lesensky

V Brně ateliér v těchto měsících připravuje i další zajímavou stavbu - polyfunkční bytový a administrativní soubor v rychle se rozrůstající městské části Bohunice. „V areálu vznikne šest budov, z nichž čtyři jsou určené pro bydlení a v dalších dvou vzniknou kanceláře, obchody a restaurace.  Budovy budou pod povrchem propojené dvěma podzemními podlažími, ve kterých budou parkovací plochy,“ nastínil David Kudla, jehož ateliér je generálním projektantem nového komplexu.

Více informací o stavbě naleznete na webových stránkách dkarchitekti na tomto odkazu.

Investor stavby: Město Louny
Autor stavby: dkarchitekti, s.r.o.
Datum zpracování projektu: 2017-2018
Generální dodavatel stavby: Metrostav a.s.
Datum výstavby: 2018-2020

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

Foto: Ateliér Habina

Víceúčelový altán z betonu a cedrového dřeva v Prušánkách

V rámci Salonu dřevostaveb se představil kromě jiných i víceúčelový altán pro slavnostní příležitosti v obci Prušánky. Nachází se v jižní části Moravy, kde se dobře daří vinné révě i tradičním folklórním slavnostem.

Byt Krausových Zdroj: Rako

Loos v Plzni. Pohnutý osud špičkových interiérů odráží příběhy jejich majitelů

Rok 2020 byl v mnohém výjimečný. Jednou z těch příjemných výjimečností bylo vyhlášení rokem Adolfa Loose institucemi NPŮ a Muzeem hl. města Prahy. Pojďme se ještě jednou ohlédnout za dílem tohoto významného architekta. Reportérka a architektka Martina Dokoupilová nás podrobně provede několika plzeňskými byty, které…

REKLAMA