REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

O galavečer České ceny za architekturu 2020 nepřijdete. Můžete ho vidět také!

Netradiční rok si žádá netradiční řešení. Týká se to i společenských akcí a soutěží. Ceny České komory architektů se budou tentokrát předávat v originální scénické formě z prázdného divadla Archa. Soutěžní přehlídku okořeněnou i dalšími uměleckými aktivitami můžete sledovat v pondělí 23. listopadu od 19 hodin na webu ČKA a televizi Art.

Česká cena za architekturu je soutěžní přehlídka, jejímž vyhlašovatelem je každoročně Česká komora architektů (ČKA). Mohou se jí zúčastnit jednotlivci nebo kanceláře s realizacemi na území Česka dokončenými v posledních pěti letech. Přihlášená díla posuzuje mezinárodní sedmičlenná porota. Z přihlášených děl porota vybírá v prvním kole užší nominaci, ze které v dalším kole volí finalisty a držitele hlavní ceny. Vyvrcholením je pak předávní cen na galavečeru. Kvůli hygienickým opatřením se musel tentokrát pozměnit scénář i dramaturgie, nicméně přehlídka je zde i v tomto mimořádném roce: „Rok 2020? Opravdu nikdo nečekal, že by toto magické číslo zahýbalo našimi jistotami. Alespoň jednu z nich si ale dovolíme pro vás zachovat, byť na pozadí zcela opuštěné kulturní scény proslulého divadla Archa,“ komentují současný stav na pozvánce sami organizátoři.   

A na co se můžete těšit?

Na prázdné divadlo, které je plné nápadů a originálních vystoupení. Tvůrčí tým ve složení Ondřej Hrab, Petr Nikl, Vojtěch Filčev a David Vávra připravili skvělý večer plný architektury, divadla, hudby, cestování i zajímavých pohledů do zákulisí soutěže. Galavečerem provází Jiří Zeman.

Výsledky práce architektů, kteří svá díla navrhli a dohlíželi na jejich realizaci, lze nalézt v každé části prostředí, v němž žijeme – tedy bydlíme, pracujeme nebo trávíme volný čas. Patří mezi ně stavby jakéhokoliv rozsahu, jejich nejmenší části a detaily, jejich adaptace a rekonstrukce, jejich vybavení, stavby všech typologických druhů i stavby speciální, například technologické. Mimořádný význam pro současnou společnost mají také úpravy krajiny a tvorba veřejného prostoru,“ dodávají ke scénáři letošního galavečera organizátoři. V 5. ročníku České ceny za architekturu vybrala porota ze 191 přihlášených staveb 27 nominací. Netradičně pojatý galavečer odhalí, kdo se stal finalistou, vítězem a kdo získal některé z dalších zvláštních ocenění. Buďte při tom.

Nominační večer České ceny za architekturu 2020

Nominovaná díla Česká cena za architekturu 2020

Přihlášená díla České cena za architekturu 2020

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: BoysPlayNice

Rodinný dům v Nučicích: Tři objemy spojené do jedné stavby

Jaké uspořádání má mít rodinný dům? A je vůbec taková otázka položena správně? Pohoda a příjemná atmosféra přece může vznikat i ve zdánlivě nesourodé formě, jen pokud její dimenze dostatečně respektují nároky svých obyvatel. A dílem o tom je i projekt rodinného domu v Nučicích. Tři nesourodé stavební části, navíc z…

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

Foto: Ateliér Habina

Víceúčelový altán z betonu a cedrového dřeva v Prušánkách

V rámci Salonu dřevostaveb se představil kromě jiných i víceúčelový altán pro slavnostní příležitosti v obci Prušánky. Nachází se v jižní části Moravy, kde se dobře daří vinné révě i tradičním folklórním slavnostem.

REKLAMA