REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Koncertní sál v Ostravě je nejvíce očekávanou stavbou budoucnosti

Prestižní magazín Architizer označil ostravský koncertní sál za desátou nejočekávanější stavbu světa. Přestavujeme dokončenou studii Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy společně s názory architektů a zástupců ostravské radnice.

„Jsme velice rádi, že je dokončená studie již na stole a můžeme s hrdostí konstatovat, že stavba bude výjimečná nejen svým vizuálním řešením, ale slibuje rovněž ekologickou udržitelnost, což Ostravu opět posouvá do popředí světového zájmu. Proměny se dočká i samotný Dům kultury města Ostravy, který ve svých prostorách nově nabídne kompletní zázemí pro Janáčkovu filharmonii Ostrava, zkušebny, edukační centrum i nahrávací studio,” říká na úvod ostravský primátor Tomáš Macura na setkání s novináři a vítá architekty, kteří dále podrobněji seznamují se studií.

Nadčasová ekologická stavba

Ostravský koncertní sál představují světové architektonické časopisy jako příkladnou stavbu šetrnou k životnímu prostředí, architektonicky i vizuálně nadčasovou, nabitou nejmodernějšími technologiemi, které zaručují maximální funkčnost a bezpečnost budovy. Architekti počítají například s využitím javorového dřeva a speciálních izolačních nízkoemisních skel, samozřejmostí jsou recyklované a recyklovatelné materiály a sofistikovaný energetický koncept chlazení a vytápění. Projekční tým pracuje s několika variantami tepelných čerpadel s uzavřenými nebo otevřenými systémy s nízkými provozními náklady a vysokou investiční návratností. Každá místnost bude má svá specifika a daná pravidla, která jsou s nadsázkou přirovnávána k ladění nástrojů v orchestru.

K opláštění sálu bude použit patinovaný 100% recyklovatelný a vysoce flexibilní zinek. Dokonalou akustiku uvnitř sálu zajistí obložení z šedě lazurovaného javorového dřeva, které se běžně používá mimo jiné k výrobě houslí. Na stejném podlaží jako jsou oba sály vznikne speciální sklad na klavíry se stálou teplotou a vlhkostí, z něhož se budou téměř půltunové nástroje pomocí speciálních koleček přepravovat přímo na podium,“ vysvětluje alespoň část specifik spoluautor studie architekt Martin Kropáč z Architecture Acts. 

Široká škála využití prostor

Prezentovaný návrh dále počítá s praktickým využitím středového traktu kulturního domu pro šatny orchestrálních hráčů, dirigentů a sólistů. Budou zde také kanceláře, ladírny, zkušebny a sklady pro hudební nástroje. V jednom z bočních traktů stávající budovy vznikne speciální nahrávací studio ke komerčnímu využití a edukační centrum, které nabídne hudebně zaměřené workshopy a další akce pro školy a širokou veřejnost. Své odvěké poslání by si měl zachovat současný divadelní sál, v němž se ročně odehraje asi padesát večerních představení hostujících divadel a desítky dopoledních představení pro školy.

Architekti také pracují s prosklenými stěnami a světlíky, které budově dodají přirozené světlo, čímž zároveň sníží spotřebu dodávané energie. Večerní osvětlení proskleného interiéru navíc nasvítí i přilehlý venkovní prostor, včetně přilehlého sadu Milady Horákové. Studie nové přístavby sálu s kapacitou 1 300 míst, jehož součástí bude také prosklený vestibul či kavárna, počítá dále s přebudováním stávajícího společenského sálu v kulturním domě na větší komorní prostor s kapacitou 475 míst. Oba sály poté budou využívány pro hudební produkce napříč hudebními žánry, a to nejen Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Jak komorní, tak velký sál bude možné upravovat pro potřeby jednotlivých umělců, orchestrů nebo jiných uživatelů sálu. Obě pódia budou složena z pohyblivých panelů, v komorním sále bude také posuvná stěna, která umožní zvětšit či zmenšit velikost pódia. Oba sály budou využitelné i pro amplifikovanou, tedy zvučenou hudbu,“ popisuje širokou škálu využití koncertních prostor ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava Jan Žemla.

Ikonická múzická stavba pro kulturu

Zástupci města očekávají od výstavby nového koncertního sálu a proměny kulturního domu v moderní ikonickou stavbu výrazné zvýšení atraktivity místa pro turisty a zejména pro milovníky hudby. Věří, že se Ostrava po vzoru významných evropských měst zařídí mezi důležité kulturní metropole a třetí největší orchestr v Česku se po více než 70 letech své existence konečně dočká odpovídajícího zázemí, včetně špičkových akustických podmínek pro hráče i posluchače, a stávající památkově chráněná historická budova domu kultury tolik potřebné obnovy.

Výsledná podoba nového koncertního sálu je známa od loňského července, kdy město představilo veřejnosti vítězný návrh studií Steven Holl Architects a Architecture Acts, která účelně a zároveň bez výrazných zásahů propojila novostavbu s památkově chráněnou budovou domu kultury. Jednalo se o největší architektonickou soutěž v novodobé historii města. Dokumentace pro společné povolení stavby bude dokončena v prosinci 2021. V roce 2022 se pak zrealizuje veřejná zakázka a následně zahájí samotná stavba. Její trvání předpokládají radní v délce 32 měsíců.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - Paul Liu

Příběh budovy opery v Sydney: Rozpaky a zklamání

Jedna z nejznámějších ikonických budov současnosti a globálně rozpoznatelný symbol Austrálie: opera v Sydney. Majestátné překrývající se dómy této kulturní instituce však ve svém vzniku nesou příběh velkého zklamání. Než se tvůrce celého architektonického návrhu, dánský architekt Jørn Utzon, dočkal patřičného…

Budova muzea v Budapešti bude připomínat velkou U-rampu

Budova muzea v Budapešti bude připomínat velkou U-rampu

Nové muzeum v Budapešťském městském parku (Liget), bude realizováno podle návrhu Napur Architect Kft., které obstálo v takové konkurenci jako jsou ateliéry BIG, OMA, Dominique Perrault či Zaha Hadid. Výsledek bude hotov v polovině roku 2019, ale vizualizace Muzea Etnografie na náměstí Ötvenhatosok si můžete…

Rockové muzeum v dánském Roskilde srší energií

Rockové muzeum v dánském Roskilde srší energií

„Je to prostor sršící energií, rytmem, názorem," říká Jacob van Rijs, zakladatel architektonického studia MVRDV. „Je to prostě pořádná rocková pecka puštěná naplno." O čem je řeč? O novém realizovaném projektu dánských a holandských architektů, muzeu rockové hudby v dánském Roskilde.

REKLAMA