REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Úředníci stavebního úřadu dostali trest kvůli bytovým domům v Krkonoších

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Jany Svobodové, úřednice královéhradeckého krajského úřadu potrestané v souvislosti se stavbami ve Špindlerově Mlýně. I kvůli jejímu liknavému postupu vyrostly v Krkonoších místo rodinných domů dva větší apartmánové domy, které odporovaly územnímu plánu. Svobodová dostala za maření úkolu veřejné osoby z nedbalosti peněžitý trest 40.000 korun. NS rozhodnutí zveřejnil na úřední desce.
Soud, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

V dovolání Svobodová například zpochybňovala závěr o své údajné nečinnosti. Měla prý jen neúplné podklady a protichůdné informace, nemohla vědět, že šlo o černé stavby. Kritizovala také znalecké posudky a výpočty údajné škody. NS však souhlasil se závěry Okresního soudu v Trutnově a Krajského soudu v Hradci Králové.

Svobodová podle NS sice nezůstávala zcela nečinná, ale nevyužila všechny dostupné nástroje. "Místo toho postupovala liknavě a v rozporu s konkrétními úkony, které měla učinit ve směru nápravy vadného stavebního řízení Stavebního úřadu ve Špindlerově Mlýně," stojí v rozhodnutí. Soud poukázal také na značný majetkový prospěch investora, pohyboval se v řádu desítek milionů korun.

"Z hlediska osoby obviněné lze zdůraznit i to, že jako odborná referentka krajského úřadu, tedy odvolacího správního orgánu, by měla při výkonu svého povolání jít příkladem, svědomitě, řádně a důrazně dodržovat jí stanovené povinnosti a snažit se o co nejplynulejší a se zákonem nejsouladnější vyřízení jí přidělených věcí," rozhodl NS.

Spolu se Svobodovou byl souzen také bývalý vedoucí odboru výstavby ve Špindlerově Mlýně Petr Kubec. U trutnovského soudu dostal tři roky vězení s podmínkou na pět let, peněžitý trest 100.000 korun a zákaz činnosti ve státní správě a samosprávě na dobu deseti let.

Kubec se zodpovídal z toho, že zanedbal svou povinnost, neposoudil, zda je stavba v souladu s územním plánem, a vydal pro ni stavební povolení. Poté schválil několik změn staveb před dokončením. Svobodová, ač dostala podněty k přezkoumání, účinně nezasáhla.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - CandyBox Images

Jak se bránit stavebnímu úřadu při nečinnosti nebo při zamítnutí stavby

Znáte to také? Podáte si žádost na stavební úřad, zažádáte například o stavební povolení na rekonstrukci bytu, ohlásíte stavbu rodinného domu nebo chcete vyřídit vybudování přípojky a pak čekáte. A čekáte, a čekáte a nic se neděje. Popřípadě dostanete vyjádření, že žádost se zamítá ale na vaše dotazy nikdo nereaguje.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA