REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Secesní vila továrníka Paška znovu ožila

Podle návrhu architekta Miroslava Wagnera byla postavena v letech 1912 až 1913 nádherná secesní vila v žádané lokalitě rozvíjejícího se pražského Smíchova. Po mnoha letech se konečně podařilo chátrající objekt profesionálně rekonstruovat podle nejvyšších stavebních a restauratérských standardů. Podívejte se na výsledek.

Zajímavá lokalita v zeleni s výhledem na Prahu a dostatek finančních prostředků motivoval dvě významné prvorepublikové osobnosti k realizaci honosné vily v ulici Na Doubkové, kde žili i další slavné osobnosti té doby. V těsném sousedství v téže ulici bádal a psal literární kritik, novinář a spisovatel F. X. Šalda; bydlel zde i vyznavač okultismu a spisovatel Emanuel z Lešehradu, který vytvořil sbírku literárních a historických dokumentů a ve své vile je též vystavoval. Ani továrník Karel Pašek, jehož historie rodu sahá až do 17. století, nezahálel. Vedl továrnu na čerpadla, pumpy a větrné motory a ke stávajícím budovám dal přistavět též haly pro montážní provoz. Pověřil tím neméně slavnou osobnost, projektanta a stavitele Bohdana Pudlače, který je podepsán pod celou řadou pražských nájemních domů.

Zdroj: PREMIOT GroupZdroj: PREMIOT Group 

S úctou k tradici

Osudy majitelů i samotných staveb nebývají jednoduché. Vily sice přežívají dvě světové války, nacistickou okupaci i drancování komunistů, ale zub času se na nich nemilosrdně podepisuje. Zachránit tyto architektonické skvosty stojí mnoho úsilí a finančních prostředků. Zejména pokud chcete dostát původního záměru a myšlenky slovutných architektů. V případě vily továrníka Paška se podařilo zachovat původní fasádní prvky a restaurovat celou řadu dalších atributů. Zábradlí, okenní výplně, vstupní dveře jsou věrnými replikami secesních originálů. Terénní úpravy na zahradě byly vytvořeny s maximální pokorou ve vztahu k okolí i budově samotné. Nový plot i vstupní brána na pozemek jsou postaveny v duchu původního pojetí.

Střecha objektu je v celém rozsahu též nová, dobře tepelně izolovaná a opatřena střešní (retro) krytinou typu „bobrovka“. Investor ve svém prohlášení garantuje, že veškeré práce na rekonstrukci byly prováděny pod drobnohledem investora zkušenými odborníky ve stavitelství a restauratérství. Budova nyní nabízí celkem čtyři byty s podlahovou plochou od 101 do 242 m2, dispozice a veškeré zařízení již odpovídá současným standardům na bydlení. S tím souvisejí i nejmodernější izolace a systémy plošného temperování tak, aby se dosáhlo tepelné a akustické pohody v každém bytě. Statické úpravy uvnitř dispozice byly prováděny pod přísným dohledem statika a uspořádány tak, aby měli noví majitelé též prostor pro vlastní vybavení nejmodernějšími technologiemi a zařízením.

Zdroj: PREMIOT Group

Interiér musí být moderní

Záměrem investora bylo vytvořit unikátní bydlení pro náročného klienta v srdci Smíchova ve velmi žádané lokalitě vilových domů se zachováním výše zmíněných prvků, tedy s hlavním důrazem na původní vzhled secesní vily a její fasádní prvky. V historicky cenné stavbě ovšem nyní pulzují moderní technologie a tradice si v harmonii podává ruku s modernitou. Každý z bytů je klimatizován inteligentní technologií, která umožňuje šetřit energii a komfortně řídí veškerý provoz. Klimatizační jednotky jsou umístěny v prostoru garáže, aby nikterak nenarušovaly akustickou a vizuální dokonalost bydlení. Vytápění, klimatizace, osvětlení nebo rolety se dají ovládat pomoci chytrého telefonu či jiných zařízení digitálního věku.

Důležitým doplňkem moderní stavby je prostorná garáž pro šest vozů částečně zapuštěná v terénu a také zelená střecha, která přesně zapadá do parkové úpravy hlavního vstupu. Objekt byl navíc vhodně doplněn o bezbariérový výtah a další venkovní parkovací stání. Prostředky (cca 130 mil. korun), které investor za secesní vilu Na Doubkové získal, plánuje vložit do dalšího podobného projektu.

Zdroj: PREMIOT GroupZdroj: PREMIOT Group

Z technické zprávy

Kuchyň: Annie Edward/dřevěná anglická kuchyň – kompletní ruční výroba; kuchyňské vestavěné spotřebiče De Dietrich nejvyšší řada – výroba Francie

Koupelny: Kompletní vybavení včetně osazení zařizovacími předměty HansGrohe, prostorová vana (1x), umyvadla (4x) a prosklený sprchový kout (2x), WC mísa (3x) bidet mísa (1x), WC osazeno bidetovou sprškou (2x), zrcadlo, koupelnový žebřík (2x)

Krbová kamna: historická secesní dle výběru

Inteligentní řízení: Kompletní inteligentní řízení – Regulace Siemens „Smart Home“

Vytápění: Plyn – kondenzační kotel Geminox, vč. ohřevu TUV; podlahové vytápění Viega (Německo) + radiátory

Klimatizace: Klimatizace LG Inverter, včetně systému tepelné čerpadlo vzduch-vzduch

Parkovací stání: K bytu možno koupit dvě parkovací stání v podzemních garážích se vstupem do panoramatického výtahu a s přímým výstupem v hale bytu

Sklepní kóje: Prostorná sklepní kóje + technická místnost na mytí kol, kočárků, uložení střešních autoboxů

Zahrady: Společné užívání zahrady včetně altánku s venkovním posezením a grilem

Podlahy: dřevo dub, ručně vyráběné, stromečkový reliéf (parkety)

Dlažby a obklady: Mramor světle žíhaný – Itálie

Interiérové dveře: Repliky původních secesních včetně dvoukřídlých dveří v bílé barvě

Okna: Repliky špaletových oken s venkovním dvojsklem a vnitřním jedno sklem

Dveřní/okenní kování: Secesní starožitné kování dveří a oken

Zdroj: PREMIOT GroupZdroj: PREMIOT Group

Investor: PREMIOT Group, a.s., www.premiot.cz
Projekt a realizace: Ing. arch. Jiří Soukup, www.smarchitects.cz, info@smarchitects.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

Foto: Ateliér Habina

Víceúčelový altán z betonu a cedrového dřeva v Prušánkách

V rámci Salonu dřevostaveb se představil kromě jiných i víceúčelový altán pro slavnostní příležitosti v obci Prušánky. Nachází se v jižní části Moravy, kde se dobře daří vinné révě i tradičním folklórním slavnostem.

Byt Krausových Zdroj: Rako

Loos v Plzni. Pohnutý osud špičkových interiérů odráží příběhy jejich majitelů

Rok 2020 byl v mnohém výjimečný. Jednou z těch příjemných výjimečností bylo vyhlášení rokem Adolfa Loose institucemi NPŮ a Muzeem hl. města Prahy. Pojďme se ještě jednou ohlédnout za dílem tohoto významného architekta. Reportérka a architektka Martina Dokoupilová nás podrobně provede několika plzeňskými byty, které…

REKLAMA