REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekonstrukce bytu - co je nejlepší do vaší kuchyně?

Rekonstrukce kuchyně není věc, kterou byste chtěli dělat každý druhý rok. Když ale nastane doba a je potřeba vyměnit opotřebovanou, dispozičně nebo designově nevyhovující kuchyň, měli byste mít na paměti pár užitečných rad a promyslet několik základních kroků.

Sami nebo s firmou?

Kuchyně je srdcem domu a většina lidí tráví právě tady a v ložnici nejvíce času. Počítejte tedy s tím, že je to namáhané místo (vysoká teplota, vlhkost, mastnota, mechanická zátěž, …), které si zaslouží řádnou péči a technologicky není úplně snadné provést rekonstrukci kuchyně bez odborných znalostí. První doporučení tedy je - najměte si odborníky. Předejdete tak řadě možných komplikací – zatékání, odlupování, poškození, špatnému ukotvení, … Nebojte se zajít do kuchyňského studia a nechat si udělat vizualizaci. Uděláte si představu, jak bude vaše nová kuchyně vypadat a třeba dostanete pár tipů, jakou novinkou si svoji kuchyň můžete vylepšit.

Dvířka, deska, dřez?

Při rekonstrukci kuchyně můžete udělat změnu takříkajíc z gruntu a vyměnit všechno, nebo obměnit jen část kuchyně. Celý vzhled kuchyně můžete změnit pomocí nových dvířek nebo výměnou dvojdřezu za samostatný. Další způsob, jak přistoupit k rekonstrukci, je založit ji na výměně nejnamáhanější části kuchyně – kuchyňské pracovní desce. Zatímco u dvířek kuchyně jde hlavně o barvu, pracovní deska je náročnější na výběr. Měla by bez potíží snášet mechanické namáhání, působení vlhka i vysoké teploty. Kromě praktických vlastností jako je odolnost a snadná údržba můžete na desku klást samozřejmě i požadavky designové. Náš tip? Přemýšlejte rovnou o tom, jak pracovní desku ukotvíte horizontálně i vodorovně – je důležité si promyslet návaznost na další plochy – kachličková stěna nad pracovní deskou nepatří k nejpraktičtějším. Menší počet spár v kuchyni určitě oceníte.

Krásné nebo praktické?

Tohle dilema už řešit nemusíte. Můžete chtít obojí. Krásný vzhled i vynikající kvalitu. Kde ale volit musíte, je materiál kuchyňské pracovní desky. Chcete v kuchyni přírodní nebo umělý materiál? Každý má svá pro a proti. Vybírejte proto s ohledem na to, jaké parametry nejvíce zajímají právě vás – odolnost proti poškození (ať už se jedná o údržbu povrchu a odstranění skvrn nebo tvrdost materiálu), trvanlivost, kvalita, nabídka barevného provedení, …

Laminátová deska je častou volbou. Na výběr je z široké nabídky dekorů a barev a pořizovací cena je poměrně nízká. Její nevýhodou je ale nízká odolnost proti mechanickému poškození, vyšším teplotám i vlhkosti, takže nemůžete očekávat, že vám beze změn vydrží dlouhé roky. Svoji oblibu získává také nerez nebo sklo – dá se s ním pracovat v neotřelých tvarech a vzorech. Z přírodních materiálů zase vede dřevo nebo kámen. Přírodní materiál je krásný ale vyžaduje, aby byl jeho povrch pravidelně ošetřován speciálními přípravky.

Existuje ale i možnost kombinace. Například v podobě technického kamene, který spojuje krásný vzhled přírodního materiálu, ale nemá jeho nedostatky – snadno se udržuje, skvrny se nezažírají hluboko do povrchu, je vysoce odolný proti poškození – to znamená, že na něm můžete bez problémů krájet potraviny, klepat maso, válet těsto a nemusíte se bát, že si desku poškodíte. Mezi nejlepší dodavatele technického kamene patří bezesporu česká firma Technistone.

Moderní vychytávky a inspirace

Inspirujte se v časopisech, ptejte se známých, co použili a s čím jsou spokojeni. Udělejte si průzkum, zajděte do kuchyňského studia – osahejte si uvažované materiály. Nechte si poradit. Vaše nová kuchyně nemusí dispozičně kopírovat tu starou – zamyslete se nad tím, jestli vám vyhovuje výška pracovní plochy, umístění dřezu nebo spotřebičů. Samostatnou kapitolou jsou pak elektrické zásuvky – co třeba speciální vysouvací panel zabudovaný do desky, který vysunete jen tehdy, když potřebujete zapojit více spotřebičů? Nezapomeňte ani na dobré osvětlení. Pracujte s přímým i nepřímým osvětlením, a pokud se chodíte uprostřed noci napít vody, třeba uvítáte trend konstantního podsvícení. LED světla jsou úsporná a jednoduše u nich ovlivníte Intenzitu i barevnost jejich světla.

Udělejte si kuchyň přesně takovou, jakou budete chtít.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat