REKLAMA

Rekonstrukce bytu - co je nejlepší do vaší kuchyně?

Rekonstrukce kuchyně není věc, kterou byste chtěli dělat každý druhý rok. Když ale nastane doba a je potřeba vyměnit opotřebovanou, dispozičně nebo designově nevyhovující kuchyň, měli byste mít na paměti pár užitečných rad a promyslet několik základních kroků.
Rekonstrukce bytu - co je nejlepší do vaší kuchyně?

Sami nebo s firmou?

Kuchyně je srdcem domu a většina lidí tráví právě tady a v ložnici nejvíce času. Počítejte tedy s tím, že je to namáhané místo (vysoká teplota, vlhkost, mastnota, mechanická zátěž, …), které si zaslouží řádnou péči a technologicky není úplně snadné provést rekonstrukci kuchyně bez odborných znalostí. První doporučení tedy je - najměte si odborníky. Předejdete tak řadě možných komplikací – zatékání, odlupování, poškození, špatnému ukotvení, … Nebojte se zajít do kuchyňského studia a nechat si udělat vizualizaci. Uděláte si představu, jak bude vaše nová kuchyně vypadat a třeba dostanete pár tipů, jakou novinkou si svoji kuchyň můžete vylepšit.

Dvířka, deska, dřez?

Při rekonstrukci kuchyně můžete udělat změnu takříkajíc z gruntu a vyměnit všechno, nebo obměnit jen část kuchyně. Celý vzhled kuchyně můžete změnit pomocí nových dvířek nebo výměnou dvojdřezu za samostatný. Další způsob, jak přistoupit k rekonstrukci, je založit ji na výměně nejnamáhanější části kuchyně – kuchyňské pracovní desce. Zatímco u dvířek kuchyně jde hlavně o barvu, pracovní deska je náročnější na výběr. Měla by bez potíží snášet mechanické namáhání, působení vlhka i vysoké teploty. Kromě praktických vlastností jako je odolnost a snadná údržba můžete na desku klást samozřejmě i požadavky designové. Náš tip? Přemýšlejte rovnou o tom, jak pracovní desku ukotvíte horizontálně i vodorovně – je důležité si promyslet návaznost na další plochy – kachličková stěna nad pracovní deskou nepatří k nejpraktičtějším. Menší počet spár v kuchyni určitě oceníte.

Krásné nebo praktické?

Tohle dilema už řešit nemusíte. Můžete chtít obojí. Krásný vzhled i vynikající kvalitu. Kde ale volit musíte, je materiál kuchyňské pracovní desky. Chcete v kuchyni přírodní nebo umělý materiál? Každý má svá pro a proti. Vybírejte proto s ohledem na to, jaké parametry nejvíce zajímají právě vás – odolnost proti poškození (ať už se jedná o údržbu povrchu a odstranění skvrn nebo tvrdost materiálu), trvanlivost, kvalita, nabídka barevného provedení, …

Laminátová deska je častou volbou. Na výběr je z široké nabídky dekorů a barev a pořizovací cena je poměrně nízká. Její nevýhodou je ale nízká odolnost proti mechanickému poškození, vyšším teplotám i vlhkosti, takže nemůžete očekávat, že vám beze změn vydrží dlouhé roky. Svoji oblibu získává také nerez nebo sklo – dá se s ním pracovat v neotřelých tvarech a vzorech. Z přírodních materiálů zase vede dřevo nebo kámen. Přírodní materiál je krásný ale vyžaduje, aby byl jeho povrch pravidelně ošetřován speciálními přípravky.

Existuje ale i možnost kombinace. Například v podobě technického kamene, který spojuje krásný vzhled přírodního materiálu, ale nemá jeho nedostatky – snadno se udržuje, skvrny se nezažírají hluboko do povrchu, je vysoce odolný proti poškození – to znamená, že na něm můžete bez problémů krájet potraviny, klepat maso, válet těsto a nemusíte se bát, že si desku poškodíte. Mezi nejlepší dodavatele technického kamene patří bezesporu česká firma Technistone.

Moderní vychytávky a inspirace

Inspirujte se v časopisech, ptejte se známých, co použili a s čím jsou spokojeni. Udělejte si průzkum, zajděte do kuchyňského studia – osahejte si uvažované materiály. Nechte si poradit. Vaše nová kuchyně nemusí dispozičně kopírovat tu starou – zamyslete se nad tím, jestli vám vyhovuje výška pracovní plochy, umístění dřezu nebo spotřebičů. Samostatnou kapitolou jsou pak elektrické zásuvky – co třeba speciální vysouvací panel zabudovaný do desky, který vysunete jen tehdy, když potřebujete zapojit více spotřebičů? Nezapomeňte ani na dobré osvětlení. Pracujte s přímým i nepřímým osvětlením, a pokud se chodíte uprostřed noci napít vody, třeba uvítáte trend konstantního podsvícení. LED světla jsou úsporná a jednoduše u nich ovlivníte Intenzitu i barevnost jejich světla.

Udělejte si kuchyň přesně takovou, jakou budete chtít.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist