Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Změnou dodavatele rozhodně ušetříte, i když už celou topnou sezonu nestihnete

Kvalita plynu a elektřiny je u všech dodavatelů stejná, jen ceny se liší. Třeba začátek topné sezony je příležitostí, jak zrevidovat platby a v budoucnu ušetřit. Na trhu je z čeho vybírat, přesvědčte se sami a nechte si poradit nezávislým analytikem TZB-info.
Zdroj: Adobestock - Olivier Le Moal

Náklady na energie patří k nejvýznamnějším položkám rodinného rozpočtu. Pokud nemáte na investice do snížení energetické náročnosti a tím uspořit energii, zkuste se podívat na vaši cenu elektřiny a plynu. Změna dodavatele je snadná a prakticky nic nestojí. Jediným problémem je doba potřebná k tomu, než začne nový dodavatel dodávat. Pokud se právě nyní rozhodnete změnit dodavatele a půjde vše bez problémů, začnete šetřit nejdříve až v únoru příštího roku, což je až ve druhé polovině topné sezony.

Jaký je nejlepší recept k dosažení úspor? Pravidelně, ideálně jednou ročně si porovnejte nabídky v Kalkulátoru cen energií TZB-info s cenami na vašem vyúčtování za dodávku elektřiny nebo plynu. Když zjistíte, že úspora po změně by byla dostatečně vysoká, je dobré dodavatele změnit.

Nižší ceny na burze, lepší cena pro zákazníka

Poslední půl rok máme z čeho vybírat. Je to díky sníženým cenám elektřiny a plynu na burze vlivem slabší poptávky a také díky novým obchodníkům, kteří jsou finančně silní, přitom nabízejí zákazníkům slušné ceny.

Pokud se nechcete o energie starat, jsou zde nabídky ze spotového trhu. Je to trochu matoucí, protože v Kalkulátoru jsou náklady na rok vyjádřeny průměrnými ročními náklady za posledních 12 měsíců. Sice nemáte jistotu, jakou cenu v případě zvolení nabídky budete mít, ale vzhledem k minimálním příplatkům ke spotové ceně je jistota, že zájemce dlouhodobě ušetří vůči nabídkám významných hráčů na trhu.

Skautská energie – chcete šetřit ale nechcete hlídat termíny a ceny

Pokud se nechcete starat o hlídání nejnižších cen na trhu, můžete se také svěřit do rukou Skautské energie. Sice ve svých komentářích nezmiňuji konkrétní dodavatele, ale u elektřiny a plynu od skautů rád udělám výjimku. Tato služba je samostatná kategorie, která nemá na trhu srovnání. Každé dva roky skauti soutěží nejlevnější nabídky pro další dvouleté období. Nabídky jsou přístupné všem zájemcům, díky pravidelně opakované aukci je jistota, že dlouhodobě ušetříte a ještě budete mít jednu z nejvýhodnějších cen. Vy jako zákazník se nemusíte o nic starat. Skauti a skrze plnou moc i vy jste zastoupeni ověřenou právnickou kanceláří. Celý projekt má i dobročinný rozměr. Z každé kilowaty prodané přes Skautskou energii daruje dodavatel organizaci Junák-český skaut finanční příspěvek.

Fixace, cena, spolehlivost dodavatelů

Výběr dodavatele záleží především na vás. Pokud se rozhodnete pro samostatné řešení dodavatele můžete si vybrat z lákavých cen s fixací na co nejdelší dobou (do tří let). Protože je pravděpodobné, že ceny na trhu v budoucnu budou stoupat, je to určitě dobré rozhodnutí. Jen je potřeba si poznamenat do kalendáře, do kdy se musíte rozhodnout, zda pošlete nesouhlas s prodloužením. Když to neuděláte, je nebezpečí, že po vypršení závazku sklouznete s cenami do průměrných cen i s časovými závazky. Při jednání s dodavateli si prostudujte dobře podmínky smlouvy.

Sázka na jistotu je upsat se obchodníkovi, který sice nenabízí nejlevnější ceny, ale má dlouhodobě dobrou pověst, je finančně silný a stabilní. Zde mají zákazníci jistotu alespoň nějakých úspor vůči dominantním dodavatelům a dobrého chování vůči zákazníkům.

Porovnávejte ve skutečně nezávislých kalkulátorech

Pro srovnání je nejlépe využít nezávislý Kalkulátor cen energií TZB-info, protože zde se neporovnávají ceny podle toho, zda obchodník srovnávači platí, či nikoliv. Žádná nabídka se neupřednostňuje před jinými. Mnoho nabídek má veškerý popis produktu a jen ty nejvýhodnější jsou doplněny tlačítkem “Poptat u prodejce“.  Pro srovnání nemusíte zadávat kontaktní údaje, nikdo vás nebude přemlouvat dodavatele změnit.

Jeden malý tip na závěr: Pokud si budete porovnávat ceny se svým vyúčtováním, a nenaleznete v Kalkulátoru váš produkt, pak využijte funkci „Individuální cenová nabídka“. Najdete ji v zadávacím formuláři pro srovnání nabídek, při výběru obchodníka. Stačí zadat svoji cenu komodity a Kalkulátor porovná vaši cenu s nabídkami na trhu. Ihned tak víte, zda a kolik můžete ušetřit.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat