REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Unikátní dřevostavba se solárními šindely pro Klobouckou lesní

Ani v továrně na žárovky se nepracuje potmě, a tak je projekt správně-administrativního sídla firmy odrazem hodnot klienta, který se věnuje lesnictví a dřevozpracovatelskému průmyslu. Architekti ze studia Mjölk jej proto navrhli jako originálně pojatou dřevostavbu.

Od malého semínka vede ke stromu zatraceně dlouhá cesta, a k ohoblovanému hranolu je pak ještě o něco delší. Pokud ale pro jednotlivé stromy neuvidíte celé lesy, nestanete se nikdy hospodářem, jen sezónním zahradníkem, za nímž může zůstat spoušť. Nejen v Brumově-Bylnici působící společnost Kloboucká lesní proto razí svou vlastní cestu, s ohledem na udržitelné lesní hospodaření.

Do značné míry pak jejich odhodlání má světu reprezentovat i nová správní budova, mimořádná ve svých proporcích, materiálu i zpracování. S rozlohou užitné plochy 925 metrů čtverečních se skutečně neřadí mezi skromné stavby.

Zdroj: Mjölk architekti

Stavba je podle architektů navržena tak, aby udávala „směr stavění budoucnosti“. Ekologie, jednoduchost a střídmost v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi vsazuje do prostředí přírodních prvků, zeleně a vody. Konstrukce je proto výhradně z materiálu, který vzniká přímo na místě na lince Kloboucké Lesní, vlastně jen necelých 100 metrů od místa stavby. „Je to nejprostší a nejstarší stavební materiál – dřevo,“ říkají Mjölk architekti. „Způsob zpracování dřeva je však ryze současný.“

Použity jsou profily BSH, což je vlajková loď produktů společnosti. Z tohoto materiálu je složena rámová konstrukce tradičního tvaru, která se mnohokrát zopakuje a vytvoří dlouhou elegantní hmotu celé stavby. Stavební práce by měly být zahájeny ještě letos.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Foto: Ateliér Habina

Víceúčelový altán z betonu a cedrového dřeva v Prušánkách

V rámci Salonu dřevostaveb se představil kromě jiných i víceúčelový altán pro slavnostní příležitosti v obci Prušánky. Nachází se v jižní části Moravy, kde se dobře daří vinné révě i tradičním folklórním slavnostem.

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Okolo původní garáže vyrostla v Brandýse nad Orlicí impozantní stavba, která se svým tvarem plně přizpůsobuje relativně malé rohové parcele. Součástí domu je i venkovní terasa s navazující zahradou chráněná před pohledy z ulice. Kolemjdoucí jistě osloví precizní fasáda z modřínových prken.

Zdroj: Reiulf Ramstad Arkitekter

Slavná loď se dočká svého muzea po více než 100 letech

Není to jen loď, tohle je učiněná legenda. Nemusíte fandit folkovým písním, anebo historii dobývání polárních pustin, abyste slyšeli o plavidle jménem Fram. Plachetnici, která se během let 1839-1912 podívala k mrazivým vodám Arktidy i Antarktidy. Tři velké expedice, které absolvovala; unikátní technický profil…

REKLAMA