REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Unikátní dřevostavba se solárními šindely pro Klobouckou lesní

Ani v továrně na žárovky se nepracuje potmě, a tak je projekt správně-administrativního sídla firmy odrazem hodnot klienta, který se věnuje lesnictví a dřevozpracovatelskému průmyslu. Architekti ze studia Mjölk jej proto navrhli jako originálně pojatou dřevostavbu.

Od malého semínka vede ke stromu zatraceně dlouhá cesta, a k ohoblovanému hranolu je pak ještě o něco delší. Pokud ale pro jednotlivé stromy neuvidíte celé lesy, nestanete se nikdy hospodářem, jen sezónním zahradníkem, za nímž může zůstat spoušť. Nejen v Brumově-Bylnici působící společnost Kloboucká lesní proto razí svou vlastní cestu, s ohledem na udržitelné lesní hospodaření.

Do značné míry pak jejich odhodlání má světu reprezentovat i nová správní budova, mimořádná ve svých proporcích, materiálu i zpracování. S rozlohou užitné plochy 925 metrů čtverečních se skutečně neřadí mezi skromné stavby.

Zdroj: Mjölk architekti

Stavba je podle architektů navržena tak, aby udávala „směr stavění budoucnosti“. Ekologie, jednoduchost a střídmost v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi vsazuje do prostředí přírodních prvků, zeleně a vody. Konstrukce je proto výhradně z materiálu, který vzniká přímo na místě na lince Kloboucké Lesní, vlastně jen necelých 100 metrů od místa stavby. „Je to nejprostší a nejstarší stavební materiál – dřevo,“ říkají Mjölk architekti. „Způsob zpracování dřeva je však ryze současný.“

Použity jsou profily BSH, což je vlajková loď produktů společnosti. Z tohoto materiálu je složena rámová konstrukce tradičního tvaru, která se mnohokrát zopakuje a vytvoří dlouhou elegantní hmotu celé stavby. Stavební práce by měly být zahájeny ještě letos.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…