REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Unikátní dřevostavba se solárními šindely pro Klobouckou lesní

Ani v továrně na žárovky se nepracuje potmě, a tak je projekt správně-administrativního sídla firmy odrazem hodnot klienta, který se věnuje lesnictví a dřevozpracovatelskému průmyslu. Architekti ze studia Mjölk jej proto navrhli jako originálně pojatou dřevostavbu.

Od malého semínka vede ke stromu zatraceně dlouhá cesta, a k ohoblovanému hranolu je pak ještě o něco delší. Pokud ale pro jednotlivé stromy neuvidíte celé lesy, nestanete se nikdy hospodářem, jen sezónním zahradníkem, za nímž může zůstat spoušť. Nejen v Brumově-Bylnici působící společnost Kloboucká lesní proto razí svou vlastní cestu, s ohledem na udržitelné lesní hospodaření.

Do značné míry pak jejich odhodlání má světu reprezentovat i nová správní budova, mimořádná ve svých proporcích, materiálu i zpracování. S rozlohou užitné plochy 925 metrů čtverečních se skutečně neřadí mezi skromné stavby.

Zdroj: Mjölk architekti

Stavba je podle architektů navržena tak, aby udávala „směr stavění budoucnosti“. Ekologie, jednoduchost a střídmost v kombinaci s nejmodernějšími technologiemi vsazuje do prostředí přírodních prvků, zeleně a vody. Konstrukce je proto výhradně z materiálu, který vzniká přímo na místě na lince Kloboucké Lesní, vlastně jen necelých 100 metrů od místa stavby. „Je to nejprostší a nejstarší stavební materiál – dřevo,“ říkají Mjölk architekti. „Způsob zpracování dřeva je však ryze současný.“

Použity jsou profily BSH, což je vlajková loď produktů společnosti. Z tohoto materiálu je složena rámová konstrukce tradičního tvaru, která se mnohokrát zopakuje a vytvoří dlouhou elegantní hmotu celé stavby. Stavební práce by měly být zahájeny ještě letos.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

Zdroj: Metropolis Arkitekter

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.

REKLAMA