REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jednovrstvé zdivo – moderní a progresivní řešení stavby

Pokud jste jako technologii výstavby zvolili zdění z pálených cihel, zpozorněte. Trendem uplynulých let bylo vrstvení – na vnější obálku vyzděné hrubé stavby se zcela automaticky instaloval systém ETICS, který stavbě propůjčil požadované tepelně-technické vlastnosti. Takové řešení už je ale dnes přežité. Proč si zbytečně komplikovat stavbu, prodlužovat dobu jejího trvání a navíc obalit trvanlivé a odolné zdivo poměrně měkkým a na poškození náchylným materiálem, když můžete sáhnout po pálených cihlách s minerální vatou integrovanou uvnitř?

Jednovrstvá technologie zdění zatím nedostala tolik prostoru, kolik by zasluhovala. Proč? Zvyk je železná košile a jako každý nováček musí si i jednovrstvé zdivo prošlapat svou cestu. Pojďte se podívat, co může nabídnout.

Rychlost a jednoduchost hrubé stavby

Jednoznačným argumentem, zcela logickým, je rychlost výstavby. Při zdění hrubé stavby odpadá instalace zateplovacího systému, stěny se už jen omítnou. Zvolíte-li kvalitní zdicí systém, ideálně z broušených cihel (protože oproti nebroušeným cihlám je zdění až o polovinu rychlejší), můžete zdít na tenkovrstvé lepidlo nebo na pěnu. Tenká ložná spára zajišťuje minimální množství vody vnesené do zdiva, navíc eliminuje tepelné mosty. Pro příklad, i bez vnějšího zateplení obvodové stěny z jednovrstvého zdiva z cihel Porotherm T Profi nebo EKO+ Profi lehce splní požadavky na domy s téměř nulovou spotřebou energie a dům z nich postavený vydrží bez větších rekonstrukcí i více než 150 let. Nezanedbatelným faktem je i to, že dům lze komfortně užívat už při čekání na realizaci vnější omítky. Více o cihle Porotherm T profi najdete na pro-doma.cz.

Cena srovnatelná se zděnou zateplenou stavbou

Peníze jsou až na prvním místě, o tom víme všichni své. A přestože cena zatepleného cihelného bloku může v katalogu vypadat oproti nezatepleným konkurentům vysoká, je nutné hledat souvislosti. Zdíte-li z jednovrstvého zdiva, odpadá instalace systému ETICS. Tím pádem ušetříte nejen peníze vynaložené za zateplovací systém, ale také čas a práci, která je nutná k jeho realizaci. Spočítáte-li si cenu broušených pálených cihel dodatečně zateplených, dojdete víceméně ke stejné sumě, jakou vynaložíte za zateplené bloky. Ušetřený čas a práce se tak dají de facto považovat za příjemný (i finanční) bonus.

Odolnost a životnost budovy

Jak už bylo zmíněno výše, pálená cihla je odolný a pevný materiál. Pokud ho obalíte do polystyrenu nebo minerálních vláken, jeho potenciál směrem k odolnosti a trvanlivosti fasády zůstane zcela nevyužit. Není to škoda? Zkušenosti se zateplováním budov už tu nějaký ten pátek jsou a praxe ukazuje, že životnost systému zateplení je kolem 30 let. Co pak? Demontovat celou fasádu a zhotovit novou. Peníze, čas a komplikace. Nezateplené cihlové zdivo s vnitřní a venkovní omítkou je na rozdíl od konstrukce s vnějším zateplovacím systémem mnohem méně náchylné na biologickou degradaci (přichytávání řas a růst plísní) a hlavně je mnohem více mechanicky odolné – pták si v něm nevyklove hnízdo a dítě ho neprokopne míčem. Minerální vata je chráněná uvnitř, je hydrofobizovaná, aby nenabírala vlhkost, navíc je mírně stlačena, což ji fixuje na pozici a brání sesedání vlivem gravitace. Z hlediska pevnosti si jednovrstvé zdivo stojí velmi dobře, pro realizaci vícepodlažních staveb navíc přibyla v portfoliu i cihla s vyšší pevností Porotherm TB Profi.

Tepelně-technické, požární a akustické vlastnosti

U jednovrstvé konstrukce odpadá starost s rezonancí zateplovacího systému, který často snižuje akustické parametry stěny. Obvodové stěny jsou nehořlavé a nevznikají tak problémy s odstupovými vzdálenostmi. Bez dodatečného zateplení se dostaneme až na budovu s téměř nulovou spotřebou energie. Minerální vata uvnitř cihelného bloku nijak nebrání přirozené difuzi vodních par, takže je stěna prodyšná a přirozeným způsobem reguluje vnitřní vlhkost. Nezanedbatelná je i výborná akumulace cihly, která pomáhá udržet teplotní stabilitu v interiéru.

Zdravé prostředí pro bydlení

Cihla vypálená z jílu a vody může být naplněná kamennou minerální vlnou (pak hovoříme o tvarovkách Porotherm T Profi, TB Profi). Může se jednat o dutinovou cihlu Porotherm EKO+ Profi. V obou případech se jedná výhradně o přírodní suroviny, zcela recyklovatelné, navíc neobsahující látky znečišťující ovzduší v interiéru.

Proč tedy při realizaci zděné stavby nesáhnout po materiálu, který celý proces výstavby významně zjednoduší a přinese svým uživatelům zdravé a komfortní bydlení?

Více o jednovrstvém zdivu najdete na pro-doma.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto ČKAIT: Některé z oceněných staveb 20. ročníku Cena inženýrské komory 2023 (zmíněné v textu)

Cena inženýrské komory se blíží do finále. Hlasovat můžete do 31. července

Soutěž, která si získala zaslouženou pozornost, postoupila již do 21. ročníku. Výsledky za rok 2024 budou vyhlášeny 18. října během slavnostního shromáždění delegátů ČKAIT. Kromě odborníků se může do hlasování o nejlepší inženýrské stavby a návrhy zapojit i veřejnost. Kdo se letos uchází…

Foto: BoysPlayNice

Dvoupodlažní dřevostavba v úzkém sepětí s přírodou

Projekt vznikl z potřeby investora Vojenských lesů a majetků SR jako administrativní areál umístěný v přírodě, v přímém kontaktu s lesy, které investor spravuje. Je téměř uhlíkově neutrální a energeticky nezávislý. Materiálem hlavní administrativní budovy je v souladu s celkovou filozofií dřevo.

Foto: Organizátor soutěže Česká cena za architekturu (ČKA)

Skončil nominační večer soutěže Česká cena za architekturu. Představil porotu a pětadvacet realizací, které postupují do užšího výběru

Tradiční architektonické klání pokračuje 10. ročníkem. Na nominačním večeru byla kromě zveřejnění postupujících staveb udělena Pocta ČKA, předána Cena za výjimečný počin v oblasti architektury a poprvé v historii bylo spuštěno hlasování veřejnosti. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny během…

Foto: Matej Hakár

Plynoucí prostor s markantním stíněním přesahy střechy

Paralela se žábrami ryby je vcelku přiléhavá, stěny, které cloní jednotlivé části od sousedů i od vstupu, umožňují zároveň zdařile otevřenost dispozice ve směru zahrady, kterou si dům jednoznačně žádá. Takto použité šikminy se promítají do více částí domu včetně mobiliáře, kupříkladu kuchyňského pultu.