REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Grand Prix Architektů získala Městská hala Modřice. Prohlédněte si i další oceněné stavby

Ceny jsou uděleny. Jejich předávání se uskutečnilo v Národní technické knihovně formou videozáznamu. Grand Prix Architektů je vyhlašována každoročně již od roku 1993 a za tu dobu se stala prestižní soutěží s mezinárodním renomé. Tradičně jsou zde zástupci české a slovenské architektonické scény a tři mezinárodní porotci. Do užšího výběru postoupilo 50 projektů.

Hlavní cenou soutěže je velká modrá kostka, kterou udílí porota; dále je to Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka – tu udílí Rada Obce architektů. Porota může udělit i další ceny – malé modré kostky – v následujících kategoriích: Novostavba; Rekonstrukce; Rodinný dům; Architektonický design a výtvarné dílo v architektuře. Od loňského roku se udílí také ceny za: Interiér – malá žlutá kostka; Urbanismus – malá fialová kostka; Krajinářská architektura a zahradní tvorba – malá zelená kostka. Novinkou je zvláštní kostka za šetrnou stavbu.

A jak to všechno letos dopadlo?

Vítěz velké kostky – Městská hala Modřice

Vojtěch Sosna, Jakub Straka, Jáchym Svoboda, Atelier bod architekti a hlavní inženýr projektu Ing. Jan Svoboda

Další kategorie

Novostavba – Kostel Blahoslavené Marie Restituty

Brno – Lesná – Ateliér Štěpán s.r.o. / autor Marek Štěpán, spolupráce František Brychta, Vanda Štěpánová, Jan Vodička a Marin Kopecký

Rekonstrukce – Sídlo firmy LASVIT

ov architekti s. r. o. – Jiří Opočenský, Štěpán Va-louch

Rodinný dům – Rodinný dům v údolí Dyje ve Znojmě

Ladsilav Kuba, Tomáš Pilař, Norbert Walter/ Kuba & Pilař architekti

Architektonický design a rekonstrukce – Památník Jana Palacha ve Všetatech

Miroslav Cikán, Pavla Melková, MCA Ateliér

Interiér – House of Wine

CHYBIK + KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS

Urbanismus – Revitalizace pražských náplavek

Ing. arch. MgA. Petr Janda

Krajinářská architektura a zahradní tvorba – Tree House

Jan Tyrpekl, Jaroslav Kejř, Jan Hyk, Adam Ulrich

Ocenění za šetrnou stavbu – Základní škola AMOS pro Psáry a Dolní Jirčany

Ondřej Píhrt, Štefan Šulek, Ondřej Laciga

Čestné uznání – Pravá vesnická zastávka

Ing. arch. David Ptáček / DPA

Čestné uznání – Obnova školy architektury AVU

Marcela Steinbachová, Vít Holý a tým

Cenu za celoživotní přínos v roce 2020 získal akad. arch. Jiří Lasovský

Jiří Lasovský, narozen 15.4. 1926 v Olomouci, vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, Školu architektury profesora Jana Sokola a profesora Otto Rothmayera. V portfoliu má předchozí Odbornou školu dřevařskou, obor truhlář. Povoláním a celoživotním posláním byla ovšem architektura s cílem autenticky vytvářet a citlivě dotvářet krásné a účelné prostředí, ve kterém všichni žijeme. Svoji profesní životní dráhu dlouhodobě zasvětil Pražskému projektovému ústavu od roku 1953-1986, kde působil v šedesátých letech jako vedoucí komplexního ateliéru. Jeho týmy vyprojektovaly jedny z největších českých městských celků v Praze na Pankráci a Územní plán Jižního města a Holešovic.

Byl také spoluautorem koncepce experimentálního bytového celku na karlínské Invalidovně v Praze – 1966. Skvělým důkazem komplexnosti jeho tvorby (Gesamtkunstwerk) je realizovaný soubor řadových rodinných domů Na Hřebenkách v Praze. Jiří Lasovský navrhl a realizoval mimo jiné v Rothmayerově sále na Pražském hradě soustavu unikátního osvětlení.  Společným znakem jeho tvorby byly návrhy užitého umění, výtvarná práce s architektonickým detailem a drobná architektura ve veřejném prostoru. Na jeho celoživotní tvorbě směřující od konceptu k detailu a k velkým městským celkům je pozoruhodné, jak se dovedl energicky přeorientovat z metodiky práce s tužkou na rýsovací desce na soudobou tvorbu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: Metropolis Arkitekter

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA