REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Grand Prix Architektů – Národní cena za architekturu v novém aranžmá již dnes

Obec architektů vyhlásí dnes večer Národní ceny za architekturu. Galavečera se můžete účastnit i vy, vyhlášení proběhne on-line.

Do XXVII. Grand Prix Architektů Národní ceny za architekturu 2020 se přihlásilo celkem 180 projektů, které se budou ucházet o hlavní cenu GPA 2020 a ceny v jednotlivých kategoriích. Slavnostní vyhlášení Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2020 bude 8. října 2020 který se koná dnes od 19.00 pod tímto odkazem. Vzhledem k současné situaci, kdy není možné se sejít v reprezentativních prostorech a společně ve slavnostní atmosféře ceny předat, organizátoři zvolili formu on-line přenosu.

Jsem potěšen, že i přes veškeré komplikace spojené s koronavirem se do letošního ročníku přihlásilo takové množství projektů. Ukazuje to na vysokou úroveň soutěže, která si klade za cíl především nezávislost a objektivní hodnocení. Tomu odpovídá i složení poroty, které je vybrané ze čtyř zahraničních významných hodnotitelů a jednoho českého. Všichni tito porotci mají za sebou úspěšnou kariéru v oblasti architektury,“ uvedl Oleg Haman, předseda Obce architektů, připomněl dále hlavní ceny a ujistil, že o průběhu a formě vyhlášení soutěže bude informováno v dostatečném předstihu. 

Složení poroty letošního XXII. ročníku soutěže:

Christian de Portzamparc - Francie - Nositel Pritzkerovy ceny za architekturu za rok 1994. 2PORTZAMPARC
Peka Salminen - Finsko - PES Architects
Fokke Moerel - Nizozemsko - MVRDV
Tanja Buijs Vitkova – ze Slovenské republiky, žijící v Rotterdamu - aiscube
Dan Merta - Česká republika – galerista - Galerie Jaroslava Fragnera

Hlavní ceny soutěže GPA:

 • Grand Prix Architektů – velká modrá kostka;
 • Cena za celoživotní dílo – velká červená kostka;

Porota může udělit další ceny – malé modré kostky – v následujících kategoriích:

 • Novostavba;
 • Rekonstrukce;
 • Rodinný dům;
 • Architektonický design a výtvarné dílo v architektuře.

Od loňského roku se také udělují ceny za:

 • Interiér – malá žlutá kostka;
 • Urbanismus – malá fialová kostka;
 • Krajinářská architektura a zahradní tvorba – malá zelená kostka.

„Novinkou letošního ročníku je zvláštní kostka za šetrnou stavbu. Tato cena bude udělena ve spolupráci se Českou radou pro šetrné budovy (Czech Green Building Council). Ti, kteří v rámci registrace vyplnili dotazník týkající se environmentálního aspektu projektu, budou soutěžit také v rámci této kategorie. Porota má právo přesunout projekty v rámci jednotlivých kategoriích. Například pokud architekt či architektonické studio přihlásí projekt do kategorie Interiér, porota může rozhodnout, že daný projekt více zapadá do kategorie Architektonický design,“ uvedl dále Oleg Haman.  

Autorem hlavní ceny – velké modré kostky – je Bohumil Eliáš starší, český sklářský výtvarník, sochař, malíř a grafik. Na tradici svého otce navazuje jeho syn Bohumil Eliáš mladší, český sochař, malíř a sklář, který v současnosti vyrábí tyto ceny. Obec architektů je spolek s tradicí od roku 1935, pokračovatel spolků architektů z první republiky. Je kulturní platformou českých architektů zajišťující spolkovou činnost s cílem propagovat české architekty široké odborné i laické veřejnosti jak v Česku, tak i v zahraničí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: BoysPlayNice

Znovu a lépe. Chatu dokončili po čtyřiceti letech. Na fasádu dali ohořelé dřevo

Vypadá jako zbytnělá ptačí budka nápadně tmavé barvy. Termíny jako střecha, zeď, či komín tu splývají v jediném celku. Atypická kulatá okna, nezvyklé provedení pláště. Pozornost si ale tenhle objekt rozhodně zaslouží. Není to totiž typická rekreační chata, ale stavba prošpikovaná chytrými nápady.

cs:ŠJů, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Komora architektů nesouhlasí se zástavbou piazzetty u Intercontinentalu

Česká komora architektů (ČKA) nesouhlasí se zástavbou volného prostranství u hotelu Intercontinetal v centru Prahy, jak to plánuje majitel objektu. Piazzetta nesoucí od roku 2018 jméno náměstí Miloše Formana není podle ČKA prolukou nebo parcelou určenou k zastavění, je nezastavitelným veřejným prostranstvím ve…

Zdroj: Alex Filz

Alpský hotýlek krajinu nehyzdí. Kryje se stodolou a vrostl do kopce

Stavět a nenarušit přitom věkovité stavby ani okolní krajinu? I to je možné. Pokud se tedy nebojíte přidávat patra nikoliv nad terénem, ale raději v podzemí. Refurbrishment staré stodoly a gasthausu v Dolomitech pojali architekti skutečně netradičně, jako hypogeální stavbu alá hobití nora, zasazenou do svahu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA