REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Topíte dřevní peletou? Na co se připravit před novou topnou sezónou

Kdo je připraven, není překvapen. To platí bezesporu také pro provozovatele teplovodních kotlů na dřevní peletu. Projděme si základní informace pro ty, kteří chtějí být dobře připraveni na nadcházející topnou sezónu.
Zdroj: Fotolia.com

Výroba dřevních pelet v České republice neustále roste. V roce 2019 jich bylo vyrobeno bezmála 400 tisíc tun. Tři čtvrtiny produkce jsou exportovány, nicméně i tak je pro vytápění využívají již desetitisíce českých domácností. Dá se tak bezpochyby konstatovat, že si dřevní pelety vybudovaly pevné postavení mezi palivy určenými pro malé spalovací zdroje. Vzhledem k tomu, že se topná sezóna neúprosně blíží, pojďme si shrnout základní informace o tom, jak správně peletou topit a na co všechno musí být provozovatel peletového spalovacího zdroje připraven.

Nakupujte mimo sezónu a volte kvalitu

Ceny dřevních pelet jsou dlouhodobě stabilní a dle odborníků se v dohledné budoucnosti nepředpokládá jejich významné zvyšování. Nákladově je vytápění peletou rozhodně konkurenceschopné vytápění plynem a ještě výhodnější to může být, pokud nakupujete včas. Již delší dobu platí pravidlo, že nejlevněji lze peletu nakoupit mimo topnou sezónu, tedy v létě. Takže pokud ještě nemáte naskladněno, rozhodně neváhejte. Uprostřed topné sezóny mohou ceny krátkodobě „vyskočit“ až o 20 %.

Kvalita dřevní pelety je definována evropskou normou, takže pokud jsou pelety vyrobeny u kvalitního výrobce, neměly by se jejich základní vlastnosti (výhřevnost, vlhkost, popelnatost) významně odlišovat. Ovšem s dodržováním normy při jejich výrobě to může být zvláště u některých importovaných pelet všelijak. Proto se rozhodně vyplatí nakupovat certifikované pelety, označené ochrannou známkou ENplus. Výroba a vlastnosti takto označených pelet je průběžně kontrolována certifikačním orgánem, což zaručuje jejich konstantní vysokou kvalitu. Někteří výrobci spalovacích zdrojů dokonce vyžadují spalování pouze „ENplus pelet“.

Skladovat v suchu

Pokud je dřevní peleta správně skladována, lze ji mít naskladněnu po mnoho let bez toho, že by nějakým způsobem „degradovala“ její užitná hodnota. Základem je skladovat ji v suchu. Samotná peleta neabsorbuje vzdušnou vlhkost, ale musí se zabránit jejímu přímému kontaktu s vodou, například s vlhkou zdí. Stejně tak je vhodné zamezit kontaktu skladovaných pelet s přímým slunečním zářením. Pokud jsou pelety skladovány jako volně ložené, tedy ve velkokapacitním zásobníku, je nutné dbát na řádné větrání skladových prostor. Zvláště při doplňování zásobníku „nafukováním“ z cisterny může docházet k uvolňování jemného prachu, proto je vhodné odsávat ze skladu „přebytečný“ vzduch. Odsávací zařízení z prachovým filtrem mají zpravidla k dispozici distribuční firmy.

Kvalitní peletu do kvalitního kotle

Na trhu lze v současnosti nalézt již velké množství kvalitních peletových kotlů či kamen. Ovšem před samotnou volbou nového zdroje doporučujeme poradit se s odborníkem. Nejjistější je kupovat u obchodníka, který si zakládá na budování dlouhodobě dobré pověsti a spolehlivosti. Rozhodně je vhodné zvolit firmu, pro kterou vstřícný přístup k zákazníkovi nezačíná a nekončí jen prodejem, ale začíná odborným poradenstvím, prezentací snadno ověřitelných referencí u zákazníků, a pokračuje i v případě řešení provozních problémů a servisu. Výhodný je přímý kontakt obchodníka na výrobce (autorizovaný prodejce), který zkracuje lhůty pro získání informací, dodání výrobku. Nákup u takovéhoto prodejce může být o něco dražší jak nákup přes internet. Zvýšená jistota a garance u kotle, který je předmětem dlouhodobého využívání, se vyplácí a počáteční vícenáklady se rozhodně v budoucnu vrátí.

Nezapomenout na údržbu a kontroly zdroje i komína

Samozřejmostí by v současnosti již mělo být, že topenář provádějící instalaci zdroje je řádně zaškolen jeho výrobcem a má k tomu od výrobce uděleno „osvědčení“. Mělo by tak být zaručeno funkční zapojení, ale především splnění záručních podmínek pro případné řešení technických problémů při provozu. Pokud je nový zdroj tepla pořízen v rámci některého z dotačních programů (kotlíkové dotace, Zelená úsporám), je nutné, aby jej instaloval topenář, který je držitelem speciálního osvědčení pro instalaci obnovitelných zdrojů energie.

Ovšem i odborně nainstalovaný zdroj tepla odvádí kvalitní práci pouze v případě, že je napojen na správně navrženou a dimenzovanou spalinovou cestu, tedy komín. Aby vše fungovalo dobře i v další topné sezóně, je nutné se o kotel a komín řádně starat. Podle zákona o ochraně ovzduší musí být každý spalovací zdroj na pevná paliva od jmenovitého příkonu 10 kW do příkonu 300 kW, napojený na teplovodní otopnou soustavu (tedy každý běžný kotel či kamna s výměníkem), jednou za 36 měsíců překontrolován technikem s příslušným oprávněním. Ten by měl ověřit, zda je zdroj provozován v souladu se zákonem, ovšem jako přidaná hodnota kontroly by mělo být u solidního technika také seřízení zdroje. Ovšem pravidelná zákonná kontrola nestačí. Zdroj je nutné pravidelně čistit podle pokynů výrobce také v průběhu topné sezóny.

Také komín a kouřovod je nutné pravidelně čistit. U spalovacích zdrojů na pevná paliva do výkonu 50 kW to má být dle délky ročního provozu 2x až 3x ročně a čištění si může provést provozovatel sám. Ovšem minimálně 1x za rok by ze zákona měl komín překontrolovat také kominík.

Pokud tedy máme naskladněnu kvalitní dřevní peletu, řádně vyčištěný a seřízený zdroj a vyčištěný komín, můžeme bez obav a starostí přivítat novou topnou sezónu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Zdroj: Jiří Zilvar

Český soběstačný dům využívá na maximum výhledy do krajiny a energii ze slunce. Vyzkoušeli jsme ho!

Samota, klid, výhled na okolní lesy, zpěv ptáků a bzučení hmyzu. To jsou hlavní atributy místa, ve kterém stojí dům, který nepotřeboval žádné přípojky. Funguje zcela autonomně a známý je pod názvem Český soběstačný dům. Naši redaktoři v něm strávili tři dny, aby ho důkladně odzkoušeli. Co zaujalo šéfredaktora…

Zdroj: AdobeStock - Photographee.eu

Přívod externího vzduchu pro krb nebo kamna. Proč a jak vést vzduch ke spotřebiči

V kamnářské praxi se denně setkávám s dotazy zákazníků, stavebních firem nebo projektantů, jak správně přivést externí vzduch ke spotřebiči – kamnům, krbům, krbovým vložkám a zdali je to vůbec potřeba. Podíváme se podrobněji na to, proč a jak vzduch přivádět, když to v minulosti nebylo potřeba.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Liberecký kraj zastavil příjem žádostí o dotace na kotle

Liberecký kraj zastavil na konci května příjem žádostí o dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější. Ve třetím kole výzvy bylo k dispozici téměř 210 milionů korun, zájem byl ale ještě vyšší. Žádostí bylo podáno 2680, peníze stačily na 1818 projektů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí kraje Filip Trdla.

Zdroj: České teplárenské sdružení

Dálkové zásobování teplem: Jak funguje a z čeho se skládá výměníková stanice

Výměníková stanice tepla je technické zařízení, ve kterém dochází k bezpečné přeměně vysokých parametrů tepelné energie v teplonosné látce. Teplota vody proudící v primárním rozvodu do výměníkové stanice se v závislosti na ročním období a potřebách zásobovaného objektu totiž pohybuje mezi 70 až 150 °C při vysokém…

REKLAMA