REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Bezpečné topenářské a vodovodní instalace zajistí nové „pískací“ tvarovky

Mokrý flek na zdi těsně po nastěhovaní kvůli netěsnícím spojům na rozvodech vody? Této noční můry už není potřeba se bát. Novinka v podobě nových lisovacích tvarovek Wavin M5 a K5 přináší vysokou míru bezpečnosti a díky varovnému zvukovému signálu při tlakové zkoušce vzduchem i jistotu odhalení všech netěsných spojů již v době realizace.
Bezpečné topenářské a vodovodní instalace zajistí nové „pískací“ tvarovky

Vyberte si: mosaz nebo plast?

Tvarovky Wavin M5 a K5 mají mnoho společného, liší se však materiálem, z něhož jsou vyrobeny.

Wavin M5 je řada lisovacích tvarovek jejichž tělo je vyrobeno z kvalitní mosazi. Tvarovky jsou opatřeny nerezovým lisovacím límcem, který je vybaven kontrolním otvorem, pomocí něhož lze před zalisováním bezpečně zkontrolovat zásuvnou hloubku trubky. Těsnění je zajištěno pomocí dvou speciálních O-kroužků. Těla tvarovek mají inovovaný šestihranný průřez, který kladně ovlivňuje nasouvací síly, což usnadňuje práci instalatéra. Všechny tvarovky systému Wavin M5 mají také větší vnitřní průměr, což výrazně snižuje tlakovou ztrátu, a tím příznivě ovlivňuje hydraulické vlastnosti celého systému. Nové tvarovky M5 jsou kompatibilní s potrubními lisovanými systémy Wavin (vícevrstvé trubky PE-Xc/Al/PE-HD) a tvarovkami Wavin M1 (M-press) a Wavin K1 (K-press)).

Wavin K5 jsou tvarovky vyrobené z vysoce odolného plastu polyfenylsulfonu (PPSU).  K základním vlastnostem tohoto plastu patří vysoká odolnost a pevnost i při vysokých teplotách a odolnost vůči čistidlům a jiným chemikáliím. Používá se například v leteckém nebo automobilovém průmyslu. Tvarovky z PPSU jsou odolné proti nárazu a vyznačují se vysokou tuhostí v širokém rozsahu teplot. Vykazují také vysokou rozměrovou stabilitu. Stejně jako tvarovky M5 mají také větší vnitřní průměr, což snižuje tlakové ztráty. K zalisování tvarovek Wavin K5 i M5 je možné použít všechny nejběžnější profily čelistí, protože jsou kompatibilní s profily U, Up, H, TH a B (Multi Jaw).

Zvukový signál varuje

Oba typy tvarovek, Wavin K5 i M5, disponují jedinečnou funkcí “acoustic leak alert”. Ta zaručí, že nezalisované anebo špatně provedené spoje budou bezpečně odhaleny při tlakové zkoušce vzduchem, kdy vydají akustický signál o síle až 80 dBA. Díky tomu lze snadno závadu lokalizovat, spoj opravit a předejít tím budoucím problémům a závadám. Jedná se o vůbec první tvarovky s akustickou výstrahou na světě.

Bezpečné testování vzduchem

K výhodám tvarovek K5 a M5 patří i zmíněná možnost testovat těsnost spojů potrubí vzduchem. Test vodou, který dosud patří k nejrozšířenějším, totiž s sebou může nést zdravotní riziko, o kterém se příliš nehovoří. Jde o šíření bakterie Legionella, která způsobuje tzv. legionářskou chorobu. Tato bakterie se může usadit v potrubí testovaném tlakem vody v případě, že po testu nedojde k úplnému vypuštění vody a vysušení potrubí. Bakterie se pak totiž v potrubí množí a člověka může infikovat například během pouhého sprchování. Že jde o poměrně častý jev svědčí i to, že v roce 2016 tato nemoc postihla 1,4 z každých 100 000 občanů EU, což je nejvyšší údaj, jaký kdy byl dosud v EU pozorován.

Při tlakové zkoušce vzduchem je možné přeskočit časově náročnou fázi vysoušení potrubního systému a také je jisté, že během výstavby do potrubí žádné bakterie nemohly být zavlečeny.

Testování tlakem vzduchu je navíc rychlé, čisté a bezpečné, protože akustický signál je vydáván již při tlaku 0,15 baru. Tlakovou zkoušku lze provést i v zimním období bez rizika zamrznutí potrubí. Kromě toho již neexistuje závislost na včasných dodávkách vody na staveniště, testování spojů totiž provede jednoduchý vzduchový kompresor.

Wavin Czechia s.r.o.

logo
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/, www.wavin.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Akumulační boxy pro výsadbu a ochranu stromů

Akumulační boxy pro výsadbu a ochranu stromů

Nejen k dobrému a šetrnému hospodaření s dešťovou vodou, ale i k ochraně stromů ve městech mohou přispět tzv. retenční nádrže, které se vyrábí z recyklovatelného plastu. Ve městech, kde dokáží zmírnit celou řadu problémů souvisejících s rostoucí urbanizací, jsou totiž stromy vůbec nejzranitelnější. I proto, že jejich…

Předcházejme škodám z přívalových dešťů

Předcházejme škodám z přívalových dešťů

V posledních letech čelíme v souvislosti s klimatickými změnami stále častějšímu suchu, které střídají intenzivní přívalové deště. Stárnoucí městská kanalizace si s nimi ovšem obvykle nedokáže poradit a vznikají škody, které dosahují až k několika stovkám milionů korun ročně. Pomoci mohou uliční vpusti s vyšším…

Kanalizace, kterou neuslyšíte

Kanalizace, kterou neuslyšíte

Hluk, prach, světelný smog, to jsou průvodní nežádoucí vlivy moderní civilizace. Nejen hluk z městské dopravy, ale i hluk uvnitř budov jsou nepříjemnými jevy, které s sebou moderní civilizace přináší. Všechna průmyslová odvětví – a stavební obor není výjimkou – se snaží problémy hlučnosti řešit. Testují a přinášejí…

Nová tichá vnitřní kanalizace Wavin AS+

Nová tichá vnitřní kanalizace Wavin AS+

Ticho v domě s inovativní odhlučněnou kanalizací Wavin AS+, má kompaktní design a je ideální i pro malé a úzké prostory. Jedinečné materiálové složení poskytuje systému perfektní redukci hluku a patentované předlubrikované modré těsnění zaručuje jednoduchou, těsnou a bezchybnou montáž.

Tichá kanalizace znamená klidný spánek

Tichá kanalizace znamená klidný spánek

Světelný smog, průmyslový smog, smog ze silniční dopravy a v neposlední řadě i akustický smog, to jsou nepříznivé dopady naší vyspělé civilizace, které nás ovlivňují zejména ve větších městech. Stále více obyvatel je ohroženo nadměrným hlukem a dokonce až 50 % populace je vystaveno tak intenzivnímu hluku, který je…

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA