REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vyberte si zkušeného realitního makléře

Prodáváte nemovitost a rozhodli jste se její prodej svěřit do rukou zkušeného realitního makléře? Jak ale takového makléře najít a jak poznat, že je to zkušený profesionál?

Především nebuďte pasivní a výběr makléře nepodceňte. Důkladně si ho prověřte a rozhodně nedejte na první dojem. I hodně podprůměrných realitních makléřů na první dojem působí stejně důvěryhodně a seriózně jako špičkoví makléři.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ověřte si vše, co makléř říká. Zejména skutečné a prokazatelné výsledky, počet let praxe, doporučení, hodnocení, reference, jak nemovitosti propaguje, zda má profesionální fotografie a kolik nemovitostí prodává. Nejlepší makléři mají v nabídce pouze několik nemovitostí a těm se intenzivně věnují.

Velká kancelář nedělá špičkového makléře

Pokud hledáte nejlepšího makléře, velikost kanceláře nehraje zásadní roli. Špičkový makléř záštitu velké realitní kanceláře nemusí potřebovat. U průměrných makléřů totiž hraje velikost a renomovanost kanceláře mnohem větší roli než v případě zkušených makléřů.

Zdroj: Depositphotos

Výška provize by neměla rozhodovat

Provize se pohybuje v průměru od 3 % do 5 % bez DPH a její výše by neměla být určujícím kritériem při výběru makléře. Důležitější je, jaké služby za sjednanou provizi dostanete a zda jsou smluvně garantovány. I v případě 5% provize můžete v čistém utržit za prodej nemovitosti více, než když budete spolupracovat s makléřem za 2% provizi.

Ti nejlepší pracují pouze exkluzivně

Exkluzivita znamená, že danou nemovitost po daný čas nabízí pouze jedna realitní kancelář (realitní makléř). Nejlepší realitní makléři spolupracují pouze exkluzivně. Tím se zakázce plně věnují a investují do ní dostatek času a peněz. Pokud chcete spolupracovat se špičkovým makléřem, je nutností přistoupit na exkluzivitu.

Bez umění vyjednávat to nejde

Jednou z nejdůležitější věcí u makléře jsou vyjednávací schopnosti. Mohou mít fatální vliv na utrženou cenu za prodej nemovitosti. Pokud budete spolupracovat se zkušeným makléřem, který bude jasně hájit vaše zájmy, často dokáže zamezit případným „ztrátám“ v řádu statisíců Kč. Dobrý vyjednavač by neměl podlehnout nátlaku kupujícího.

Zdroj: Depositphotos

Úspěšní platí DPH

Většina makléřů pracuje na živnostenský list a každý kvalitní a úspěšný makléř je plátcem DPH. Pokud realitní makléř ve větším městě není plátcem DPH, existují pouze 2 důvody, proč tomu tak není. Buď prodává málo nemovitostí a není tak skvělý, jak o sobě tvrdí, nebo podvádí a provizi od prodávajících inkasuje v hotovosti bez dokladu. Na stránkách Ministerstva financí si můžete zjistit, zda je makléř plátcem DPH.

Známí nemusí doporučit dobrého makléře

I když je doporučující osoba důvěryhodná, může doporučit neschopného makléře. Reference od známých je dobrá volba, ale není ideální, a to i co do množství – kolik nemovitostí známému tento makléř prodal? Pravděpodobně jen jednu. Makléře byste si měli vybírat sami, podle vlastních kritérií a na základě referencí od více jeho klientů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Rodinný dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

O byty po H-Systemu má zájem 58 z 60 jejich současných uživatelů

Dnes končí termín pro podání nabídek na odkup 60 bytů v Horoměřicích u Prahy po zkrachovalé společnosti H-System. Nabídku podalo 58 z 60 současných uživatelů bytů, dva konkurzní správkyni napsali, že o byt nemají zájem a vyklidí ho. Celková hodnota sídliště podle minimálních cen znaleckých posudků činí zhruba 210…

Zdroj: Adobe Stock -  christianschwier

Jak rozdělit pozemek na více částí. Kdy je nutný souhlas stavebního úřadu

Jste vlastníkem pozemku? Můžete s ním volně nakládat, nicméně pouze v mezích zákona. Pokud například hodláte pozemek rozdělit na více pozemků, můžete tak učinit, ale musíte dodržet pravidla pro rozdělení pozemku, která jsou dána právním řádem. Jak vlastníci pozemku mohou dělit své pozemky? Jaký je správný postup? Jak…

Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: Stock.adobe.com_mimacz

Polička plánuje připravit pozemky pro rozsáhlou bytovou výstavbu

Polička plánuje připravit pozemky pro další rozsáhlou výstavbu rodinných a bytových domů. Podle strategického plánu rozvoje města pro období 2021 až 2027 by se mohly stavět hned v několika lokalitách. Od roku 2002 už radnice vykoupila, vybavila inženýrskými sítěmi a rozprodala asi 200 parcel. Snaží se tak udržet ve…

Zdroj: Fotolia.com - ilkercelik

Meziroční růst cen domů a bytů v ČR zrychlil na 8,4 %

Růst cen nemovitostí v ČR byl ve třetím čtvrtletí loňského roku pátý nejvyšší v EU. V EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,2 %. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst pátý nejvyšší, na konci června byl šestý.

Razítka, ilustrační obrázek, zdroj: Stock.adobe.com

Letos by měla být vypsána soutěž na studii pozemků v Letňanech

Praha ve spolupráci se státem letos plánuje dokončit zadání a vypsat soutěž na vytvoření studie, která navrhne budoucí podobu zástavby na městských pozemcích v okolí metra Letňany. Řekl to náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09). Studie bude sloužit také jako podklad pro nutnou změnu územního plánu. O pozemky…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA