REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vyberte si zkušeného realitního makléře

Prodáváte nemovitost a rozhodli jste se její prodej svěřit do rukou zkušeného realitního makléře? Jak ale takového makléře najít a jak poznat, že je to zkušený profesionál?

Především nebuďte pasivní a výběr makléře nepodceňte. Důkladně si ho prověřte a rozhodně nedejte na první dojem. I hodně podprůměrných realitních makléřů na první dojem působí stejně důvěryhodně a seriózně jako špičkoví makléři.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ověřte si vše, co makléř říká. Zejména skutečné a prokazatelné výsledky, počet let praxe, doporučení, hodnocení, reference, jak nemovitosti propaguje, zda má profesionální fotografie a kolik nemovitostí prodává. Nejlepší makléři mají v nabídce pouze několik nemovitostí a těm se intenzivně věnují.

Velká kancelář nedělá špičkového makléře

Pokud hledáte nejlepšího makléře, velikost kanceláře nehraje zásadní roli. Špičkový makléř záštitu velké realitní kanceláře nemusí potřebovat. U průměrných makléřů totiž hraje velikost a renomovanost kanceláře mnohem větší roli než v případě zkušených makléřů.

Zdroj: Depositphotos

Výška provize by neměla rozhodovat

Provize se pohybuje v průměru od 3 % do 5 % bez DPH a její výše by neměla být určujícím kritériem při výběru makléře. Důležitější je, jaké služby za sjednanou provizi dostanete a zda jsou smluvně garantovány. I v případě 5% provize můžete v čistém utržit za prodej nemovitosti více, než když budete spolupracovat s makléřem za 2% provizi.

Ti nejlepší pracují pouze exkluzivně

Exkluzivita znamená, že danou nemovitost po daný čas nabízí pouze jedna realitní kancelář (realitní makléř). Nejlepší realitní makléři spolupracují pouze exkluzivně. Tím se zakázce plně věnují a investují do ní dostatek času a peněz. Pokud chcete spolupracovat se špičkovým makléřem, je nutností přistoupit na exkluzivitu.

Bez umění vyjednávat to nejde

Jednou z nejdůležitější věcí u makléře jsou vyjednávací schopnosti. Mohou mít fatální vliv na utrženou cenu za prodej nemovitosti. Pokud budete spolupracovat se zkušeným makléřem, který bude jasně hájit vaše zájmy, často dokáže zamezit případným „ztrátám“ v řádu statisíců Kč. Dobrý vyjednavač by neměl podlehnout nátlaku kupujícího.

Zdroj: Depositphotos

Úspěšní platí DPH

Většina makléřů pracuje na živnostenský list a každý kvalitní a úspěšný makléř je plátcem DPH. Pokud realitní makléř ve větším městě není plátcem DPH, existují pouze 2 důvody, proč tomu tak není. Buď prodává málo nemovitostí a není tak skvělý, jak o sobě tvrdí, nebo podvádí a provizi od prodávajících inkasuje v hotovosti bez dokladu. Na stránkách Ministerstva financí si můžete zjistit, zda je makléř plátcem DPH.

Známí nemusí doporučit dobrého makléře

I když je doporučující osoba důvěryhodná, může doporučit neschopného makléře. Reference od známých je dobrá volba, ale není ideální, a to i co do množství – kolik nemovitostí známému tento makléř prodal? Pravděpodobně jen jednu. Makléře byste si měli vybírat sami, podle vlastních kritérií a na základě referencí od více jeho klientů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Věřitelský výbor H-Systemu schválil první posudky na prodej bytů

Věřitelský výbor zkrachovalé společnosti H-System schválil prvních deset znaleckých posudků, které určily prodejní cenu bytů po H-Systemu v Horoměřicích u Prahy. Prodávat se bude 60 bytů, cena je známá zatím u deseti z nich. Jde o stejné byty 1+1 s předzahrádkou, která se u jednotlivých bytů liší plochou.

Zdroj: Fotolia.com - martin_lang

Jak se skutečně hýbaly ceny nemovitostí v druhém čtvrtletí 2020

Čím dál častěji se potýkáme s dotazy ohledně nemovitostního trhu ve spojitosti s koronavirem. Jak ovlivnila pandemie nabídku a ceny bytů? Budou ceny nadále růst? Praskne nemovitostní bublina? Ze všech stran se ozývají profesionálové z trhu, kteří mají kompletně protichůdné názory. Někdo tvrdí, že covid-19 na trhu…

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Zeměměřičský úřad bude vydávat otevřená data, změnu posoudí vláda

Zeměměřičský úřad bude poskytovat databázové údaje nebo státní mapy bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona. Změnu zavádí novela zeměměřičského zákona, kterou v pondělí projedná kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Novela také…

Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Chcete pronajmout družstevní byt? Pozor, ve skutečnosti to bude podnájem

Bytové družstvo je právnickou osobou existující za účelem zajištění bydlení svým členům. Družstvo je zapsáno jako vlastník domu nebo bytu v katastru nemovitostí. Člen družstva se pak na pořízení bytu podílel svým vkladem a má k bytu užívací právo. Jaká specifika z toho pro členy vyplývají, pokud se rozhodnou byt…

REKLAMA