REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Účty za energie pod lupou. Díky samoodečtu ušetříte

V situaci, kdy domácnosti otáčí každou korunu, se peníze ušetřené samoodečtem energií mohou hodit. Navíc budete mít své výdaje za energie po celý rok pod kontrolou. Víte, jak na to?
Účty za energie pod lupou. Díky samoodečtu ušetříte

Odečet, tedy záznam stavu plynoměru a elektroměru kvůli nahlášení spotřeby v daném období, provádí jednou za rok distributoři energií. Spotřebu ale můžete sledovat a kontrolovat sami i průběžně. Vyplatí se to hned v několika případech. Přesvědčte se sami!

Usnadněné stěhování

Přehled o spotřebě je klíčový například při stěhování, kdy potřebujete zajistit přepis energií. „Dává oběma stranám jasnou odpověď na to, kolik by měl za odebranou energii zaplatit původní odběratel, a odkdy se účtuje novému,“ uvádí Robert Šíma, ředitel zákaznické péče Bohemia Energy. Nejjednodušší je podepsat s novým nájemcem nebo majitelem bytu či domu předávací protokol, kde si vzájemně stavy na měřidlech odsouhlasíte.

Pořádek při změně dodavatele

Dobrá evidence se hodí i v případě, že se rozhodnete ušetřit změnou dodavatele energií. „Spolu s ukončením dodávek energií od původního dodavatele doporučujeme k poslednímu dni zapsat a nahlásit jak původnímu, tak novému dodavateli stavy měřidel, tedy stav elektroměru či plynoměru,“ radí Robert Šíma z Bohemia Energy. Až dostanete od původního dodavatele konečné vyúčtování, což se zpravidla děje do jednoho měsíce, snadno si díky samoodečtu ověříte, zda jsou stavy a údaje na faktuře správné.

Aby zdražování (tolik) nebolelo

Odborníci radí, abyste se snažili sledovat, kdy dochází k úpravám cen, a k tomuto datu nahlašovat samoodečty. Zvlášť důležitý je ale ten na přelomu roku. Od 1. ledna se totiž obvykle mění regulovaná část ceny elektřiny a plynu, stanovená Energetickým regulačním úřadem. Rovněž dodavatelé energií nejčastěji k tomuto datu mění své ceníky, i když k tomu může dojít i jindy během roku. „V případě změny cen elektřiny či plynu se spotřeba celého fakturačního období nahlášeným samoodečtem rozdělí a do data změny budete mít spotřebu spočítanou podle starších ceníků, tedy obvykle s nižšími cenami. Nové, většinou vyšší ceny, budou uplatněny až na spotřebu od data zvýšení,“ vysvětluje Robert Šíma.

Odhalení „žrouta energií“

Díky samoodečtu odhalíte třeba i špatnou elektroinstalaci nebo vadný spotřebič, který je skrytým „žroutem“ energie. Při pravidelné kontrole elektroměru a plynoměru tak budete mít přehled, jestli se s vaší spotřebou neděje něco neobvyklého.

Jak na to?

Není to nic složitého, stačí opsat potřebné hodnoty z příslušného měřidla. Plynoměr má vždy pouze jeden číselník, u elektřiny mohou být dva v případě, že máte dvoutarifní sazbu. Potom nezapomeňte zapsat odečty u vysokého i nízkého tarifu. Uváděné hodnoty, u elektřiny v kWh a u plynu v m3, se odečítají bez desetinného místa. Při nahlašování pak připíšete i výrobní číslo měřidla a adresu odběrného místa. „Pokud si nejste jistí, která čísla elektroměru a plynoměru zapsat, například našim zákazníkům stačí měřidla vyfotit a jednoduše nám fotku poslat,“ uvádí Robert Šíma.

Nahlašovat samoodečet jde e-mailem nebo telefonem, stále oblíbenější je ale webová kancelář. „Základní informace, jako číslo zákaznického účtu, adresa odběrného místa i číslo měřidla jsou tu automaticky předvyplněné, takže stačí jen doplnit opsané hodnoty. Zákazníci vidí i poslední zjištěné stavy měřidel, takže si mohou jednoduše svou spotřebu v čase porovnat,“ uvádí výhody online portálu Vít Svoboda, brand manažer Europe Easy Energy.

Pokud byste samoodečet náhodou zapomněli nahlásit, dodavatel určí cenu kvalifikovaným odhadem podle předem stanoveného vzorce (tzv. TDD – typovým diagramem dodávek), což pro vás nemusí být výhodné. Navíc vám nebude uznána reklamace, pokud byste s odhadovaným stavem měřidel nesouhlasili.

BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

logo
Na Poříčí 24-26
110 00 Praha 1

zelená linka: 844 10 10 10 (prodejní linka)
800 025 025 (zákaznická péče)

e-mail: kontakt@bohemiaenergy.cz

web: www.bohemiaenergy.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články

Foto: Nicholas Watt

Nové sídlo neuvidíte, ale poskytuje výhled na pobřeží

Australský architekt Luigi Rosselli přišel s návrhem projektu, který zasadil do historického kontextu vývoje místní architektury. Luxusní rezidence je průnikem moderního designu za hranici konvencí, a přitom respektující zásady udržitelnosti konstrukce.

Stylové zahradní stolování. Zahradní kuchyně pro venkovní vaření

Stylové zahradní stolování. Zahradní kuchyně pro venkovní vaření

Letní kuchyně v zahradě nám umožní trávit celý den ve svém kousku přírody, mimo zdi domu, dokonce i když prší. Kuchyni je nutné dobře umístit, aby nebyla spalována sluncem, aby krb či sporák na dřevo dobře táhnul. Vybavit ji lze mimo místa pro vaření i krbem, plotnou pro sušení bylinek a hub, pecí na chleba či pizzu.…

Na pozvání redakce-procházka po nových kancelářích T-Mobile, foto: Petr Andrlík

Designové interiéry pražských kanceláři. Pracovní prostředí, které se umí proměnit

Staré budovy dávají prostor pro nový promyšlený industriální design. Potenciálu takzvaných brownfield využívají v současné době především velké nadnárodní firmy. Snaží se svým zaměstnancům i návštěvníkům nabídnout originální multifunkční prostory pro práci i odpočinek. Vydejte se s námi na redakční návštěvu dvou…

Zdroj: Fotolia.com - fotofabrika

Dědictví družstevního bytu: Lze zdědit družstevní byt? Jak probíhá převod?

Při pořizování družstevního bydlení si zájemce nekupuje družstevní byt, ale družstevní podíl, který představuje účast v bytovém družstvu, s nímž je spojeno právo užívat konkrétní družstevní byt. V případě úmrtí do dědického řízení přechází právě zmiňovaný družstevní podíl, se kterým je spojeno právo nájmu k bytu.

REKLAMA