REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Foukaná izolace pro elektrické stropní vytápění do sádrokartonové konstrukce

Modernizace domů, při kterých dochází vlivem zateplení a výměn oken a dveří k zásadnímu snížení potřeby tepla na vytápění, nebo stále rostoucí výstavba s ohledem na vytápění velmi úsporných domů vedou stavebníky k úvahám, zda vytápění řešit za cenu vysoké měrné investice ve vztahu na každý 1 kW potřebného výkonu ve spojení s konstrukční složitostí takového zařízení a nebo zvolit cestu velmi nízké měrné investice a smířit se s vyššími náklady na spotřebu energie, ale bez dalších nákladů na servis, kontroly atp. To druhé je případ elektrického stropního vytápění s topnými foliemi FENIX ECOFILM C.

Základem konstrukce topných fólií FENIX ECOFILM C (v literatuře často také uhlíkových, karbonových) je ohebná, přitom mechanicky a teplotně odolná fólie ze speciálního plastu, na které je mezi vodiči na podélných okrajích fólie nanesena ve formě pásků uhlíková vrstva. Ta má definovaný elektrický odpor, takže při průchodu elektrického proudu vzniká i definované množství tepla. Folie ECOFILM-C jsou proto nabízeny s různými výkony, a to 140 W/m², 200 W/m², a speciálně pro nízkoenergetické a pasivní domy s výkonem 100 W/m² (vše při běžné elektrické síti 230 V/50 Hz). Není neobvyklé, aby obytná místnost o ploše 30 m2 potřebovala k vytápění při venkovní teplotě vzduchu -15 °C výkon okolo 1000 W. Stačilo by tedy 10 m2 čtverečných stropního vytápění s topnou fólií ECOFILM-C o nejnižším výkonu. V praxi se pro rovnoměrnost vytápění celé místnosti volí plocha co největší. Vyšší investiční náklad, jen na fólii (cca 250 Kč/m2) není zásadní.

Stropní vytápění s topnými foliemi FENIX ECOFILM C se jednoduše realizuje ve spojení se sádrokartonovými stropy SDK. Příklad konstrukce je na obrázku. Nabízená šířka folií ECOFILM C je 500 a 400 mm, což odpovídá běžně používanému systémovému rastru stropních sádrokartonových konstrukcí. Při modernizacích starých domů se vyskytují velmi často nadměrně vysoké, často i popraskané omítkové stropy na nepevné dřevěné konstrukci. Přidává se potřeba větrat, a tedy někudy vést rozvody vzduchu, moderní domácnost preferuje centrální vysavač prachu s potrubním rozvodem, častá je i potřeba kabeláže, rozvodů elektřiny k nejrůznějším automaticky ovládaným zařízením. Volný prostor v SDK stropech takové potřeby umožňuje řešit, a proto je oblíbený i v novostavbách. Do nákladů na instalaci stropního vytápění topnými foliemi FENIX ECOFILM C se v takovém případě náklady na SDK strop nepočítají!

Z obrázku je vidět, že folie FENIX ECOFILM C (pozice 4) leží na obvyklé parotěsné fólii (7) a sádrokartonové stropní desce (8). Nad topnou fólií je tepelně akustická izolace (2), která zabraňuje nežádoucímu úniku tepla k sousedovi o patro výše, je součástí opatření proti šíření hluku mezi podlažími a svou hmotností přitlačuje topnou fólii dolů tak, aby byl přestup tepla z fólie do sádrokartonové desky stropu co nejlepší. Vkládání tepelné izolace probíhá nad hlavou řemeslníka, a tento postup není nijak příjemný.

Proto se u instalačních firem objevila otázka, zda by bylo možné místo deskové izolace dodávané v definovaných rozměrech použít izolaci foukanou. Odpadla by část nepříjemné práce nad hlavou a foukaná izolace by navíc svrchu dokonale obklopila i nosné kovové profily (5, 6), které při použití izolace ve formě desek zůstávají nekryté a tím navíc zdokonalila vlastnosti SDK stropu. Panovaly však obavy, zda foukaná izolace bude mít dostatečnou hmotnost, aby přitlačila folii ECOFILM k podhledu a nedošlo ke snížení účinného přestupu tepla do SDK/SDV desek.

Aby takový způsob mohl výrobce elektrických topných fólií ECOFILM C, společnost FENIX GROUP, se zárukou doporučit ve svých technických podkladech, provedl ve své klimatické komoře test, během kterého bylo porovnáno chování elektrického stropního vytápění při použití klasické deskové izolace ROTAFLEX AD 01 tl. 100 mm a foukané izolace CLIMASTONE, taktéž ve vrstvě 100 mm. V případě deskové izolace probíhala instalace standardním způsobem zespoda. Pro foukanou izolaci byl připraven v SDK konstrukci stropu přístupový otvor, který byl po zafoukání izolace následně zaklopen. Pro oba případy byly použity stejné topné folie ECOFILM C 514. Během testu se porovnávala rovnoměrnosti prohřátí podhledové desky stropu, rychlost náběhu teplot, tedy rychlost přechodu ze stavu při vypnutém vytápění do plného výkonu, a i maximální dosažené povrchové teploty stropu.

Testy prokázaly, že stropní vytápění vykazuje s oběma způsoby zakrytí topné folie tepelnou izolací velmi podobné parametry. Lze tedy konstatovat, že foukanou izolaci pro aplikace stropního vytápění s topnou fólií ECOFILM C použít lze, vždy však musí jít o materiál s třídou reakce na oheň A. Porovnávaná izolace CLIMASTONE odpovídá třídě A1.

Proměna podhledové plochy stropu v plochu vytápění je s elektrickými topnými fóliemi FENIX jednoduchá. Minimální rozdíly mezi konstrukcí s deskovou izolací ROTAFLEX a foukanou izolací CLIMASTONE dokumentují snímky stropu z infrakamery ve vypnutém stavu a po 10 minutách provozu.Proměna podhledové plochy stropu v plochu vytápění je s elektrickými topnými fóliemi FENIX jednoduchá. Minimální rozdíly mezi konstrukcí s deskovou izolací ROTAFLEX a foukanou izolací CLIMASTONE dokumentují snímky stropu z infrakamery ve vypnutém stavu a po 10 minutách provozu.

Z výsledků je patrné, že oba systémy tepelné izolace vykazují obdobné průběhy teplot. Provedené testy jednoznačně prokázaly, že i s použitím foukané izolace bylo možno dosáhnout rovnoměrného vyplnění dutiny sádrokartonové konstrukce stropu, takže byl zajištěn dobrý kontakt topných folií se stropní podhledovou deskou a deklarovaný tepelný výkon stropního vytápění. Úniky tepla přes vrstvu izolace směrem vzhůru byly také srovnatelné.

Foukaná izolace je povolena

Testy prokázaly, že realizace stropního elektrického vytápění s fóliemi ECOFILM C je možná i s foukanou stropní tepelně akustickou izolací. Z hlediska montáže je přívětivější a rychlejší a má i jiné přednosti. Jedinou podmínkou je použití izolačního materiálu s třídou reakce na oheň A. Tu neplní materiály na bázi celulózy.

FENIX Trading s.r.o.

logo
Sídlo společnosti
Slezská 535/2
790 01 Jeseník

telefon: 584 495 111
e-mail: fenix@fenixgroup.cz

web: www.fenixgroup.cz/cs

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Vyúčtování energií. S reklamací má zkušenost 29 % lidí

S reklamací vyúčtování energií má zkušenost 29 procent Čechů. Nejčastějším důvodem je odečet odhadem distributora. Pozitivním signálem pro zákazníky je to, že ve více než 80 procentech těchto případů dodavatel reklamaci uznal.

Foto zdroj: ZO ČSOP Veronica

Jak se starat o pasivní dům? Zkušenosti z Bílých Karpat

Malebná vesnice na moravském úpatí Bílých Karpat, která je dávána za příklad úspor energií a ekologického stavitelství: Pasivní domy, kořenová čistírna, štěpková výtopna pro domácnosti. Jak se v obci provoz osvědčil?

S Knauf Insulation zateplíte dům kvalitně a efektivně

S Knauf Insulation zateplíte dům kvalitně a efektivně

Společnost Knauf Insulation nabízí široké spektrum produktů pro zateplení. Nejen, že jsou výbornými izolanty, které výrazně snižují náklady na vytápění a tlumí hluk, ale také se pyšní odolností vůči vysokým teplotám, mikroorganismům, snadnou manipulovatelností a dlouhou životností.

Energie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Jak uniká teplo z vašeho domu? Kladno na to má mapu

Mapa, která ukazuje míru úniků tepla z kladenských budov a technických objektů, je dokončena. Město podle ní bude plánovat opatření pro úsporu energií. Veřejnost si bude moci mapu prohlédnout na portálu města, termín ještě vedení Kladna upřesní. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Lucie Steinerová.

REKLAMA