REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Sádrovláknité desky fermacell greenline sníží množství škodlivých látek v interiéru

Mladí manželé si pořídili přízemní dům na bázi montované dřevostavby ze 70. let. Že byl dům silně zatížen formaldehydem, se projevilo až při kontrole vzduchu v místnostech. Při použití sádrovláknitých desek FERMACELL greenline dosáhli razantního snížení koncentrace škodlivých látek v interiéru.

Manželé měli „štěstí v neštěstí“, o zatížení formaldehydem se dozvěděli ještě před nákupem domu. Před podpisem kupních smluv na montovaný dům z roku 1970 se proto rozhodli, že nechají provést odborné měření škodlivých látek. Po provedení první analýzy byli členové rodiny šokováni a především si nebyli jisti tím, co mají dělat. Při koncentraci formaldehydu 253 μg/m³ bylo zatížení místnosti výrazně vyšší než je maximální hodnota, doporučená Světovou zdravotnickou organizací (WHO), tedy 100 μg/m3.

Není to však nic překvapivého, v domech, kde byly v minulosti použity ke konstrukci dřevotřískové desky, se mohou i po 20 letech pohybovat koncentrace v rozmezí 300 µg/m3. Povolaní odborníci, kteří provedli měření a kteří mají zkušenosti se sanacemi škodlivých látek, se však shodli v jednom: Koncentraci formaldehydu lze provedením odborné sanace snížit na zdravotně nezávadné minimum. Pochybnosti zájemců o koupi, kteří po krátkou dobu dokonce uvažovali o stržení celého domu, se pomalu rozplývaly. Noví majitelé měli jasno: "Naším prvořadým cílem bylo zbavit dům škodlivin minimálně do té míry, aby bylo dosaženo alespoň doporučené hodnoty WHO".

Zdravé bydlení díky FERMACELL greenline

Manželé se nakonec rozhodli pro dům, který si přáli a s tím pro doporučenou celkovou rekonstrukci. Rozhodující bylo také, že kupní cenu bylo možné snížit o náklady na sanaci. Pro sanační opatření byly použity desky FERMACELL greenline, které čistí vzduch v místnostech. Pro dokumentaci hodnot formaldehydu po dokončení rekonstrukce byla v pravidelných časových intervalech prováděna měření vzduchu v místnostech. Mezi prvním a závěrečným měřením po kompletní sanaci došlo ke snížení hodnot formaldehydu o 200 μg/m³.

Při závěrečném měření bylo možné prokázat koncentraci formaldehydu ve výši pouhých 52 μg/m³ - ve venkovním prostředí se přitom formaldehyd vyskytuje v koncentracích v rozmezí 10 - 100 µg/m3. Jedná se o pětinu původní naměřené hodnoty, která je absolutně nezávadná. Na základě laboratorních zkoušek lze navíc očekávat, že se hodnoty v průběhu času ještě dále sníží.

Modernizace podkroví

Účinek desek FERMACELL greenline při snižování obsahu škodlivin se potvrdil také při sanaci obydleného podkroví, realizovaného v roce 1969. Ve stropě byly zabudované dřevotřískové desky se statickým účinkem, které byly důvodem vysokého zatížení škodlivými látkami. Před začátkem sanace prokázala analýza vzduchu v místnosti hodnotu formaldehydu 185 μg/m3.

Stavební prvky FERMACELL greenline byly v podlahách použity ve ztížených podmínkách: Na celé ploše byla po instalaci podlahových prvků položena dlažba. Přes relativně difúzně uzavřenou povrchovou úpravu se podařilo snížit koncentraci formaldehydu ve vzduchu v místnostech na 54 μg/m3. Při tomto výsledku nepředstavuje žádný problém dokonce ani dlouhodobá směrná hodnota Světové zdravotnické organizace (WHO), která je 63 μg/m3.

Modernizace podkroví s FC greenline

Analýza vzduchu v místnosti:

Ten, kdo chce mít před koupí a také po koupi domu jistotu nebo kdo pátrá cíleně po příčině „ucpaného nosu“, tomu lze pouze doporučit provedení analýzy vzduchu v místnosti. Při provádění analýzy vzduchu v místnosti jsou většinou prováděny aktivní odběry vzorků, s jejichž pomocí je zjišťován přesný objem odebíraného vzduchu v místnosti. Následně jsou vzorky vzduchu analyzovány v laboratoři a je stanovena koncentrace škodlivých látek v krychlovém metru vzduchu v místnosti. Cena za měření v jedné místnosti se pohybuje kolem 5 000 Kč.

Řešení díky ovčí vlně

O to více udivující je, že je tato drastická redukce založena pouze na principu přírodního účinku ovčí vlny. Kreatin, obsažený v ovčí vlně má tu vlastnost, že dokáže škodlivé látky absorbovat jako nerozpustný prvek své molekulární struktury a přeměnit je na neškodlivé látky. Povrch stavebních prvků FERMACELL greenline je ve výrobním závodě opatřen povrchovou úpravou z účinné látky na bázi keratinu.

Desky greenline tak redukují a neutralizují zdraví škodlivé látky, jako jsou aldehydy a ketony, známé také pod označením VOCs (těkavé organické sloučeniny). Patří k nim formaldehyd a nepříjemné zápachy. Účinek desky je aktivní po řadu let a funguje také pod povrchovými vrstvami, jako jsou nátěry a tapety, zejména pokud jsou difúzně otevřené. Účinek byl prověřován a certifikován na základě rozsáhlých měření, mimo jiné nezávislým ústavem eco-Institut v Kolíně.

Po modernizaci venkovní stěny byly všechny plochy stěn a stropů vnitřních prostor domu obloženy 10 mm sádrovláknitými deskami FERMACELL greenline. Zdravé obkladové desky se zpracovávají jako obvyklé sádrokartonové desky a vyznačují se nejvyšší stabilitou, požární ochranou, zvukovou a tepelnou izolací. Po montáži na stávající dřevotřískové desky s obsahem formaldehydu snižuje FERMACELL greenline v domě mladé rodiny zatížení vzduchu v místnosti škodlivými látkami.

Výsledek je vidět a mladí manželé jsou ve svém novém domově spokojeni: "Udělali bychom to znovu stejným způsobem. Celá sanace proběhla hladce a byla pro nás díky celkové konstelaci partnerů a použitých stavebních materiálů šťastným řešením - od výchozího stavu domu až do našeho nastěhování uplynuly právě čtyři měsíce. Cítíme se absolutně příjemně - nemáme už žádné pochybnosti, jestli je naše bydlení zdravé."

Krok za krokem: Výstavba podkroví s jednomužnou deskou fermacell

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavební dělicí příčky

Sádrokarton slaví 125 let. Podívejte se, jak se vyrábí v ČR u Mělníka

Sádrokarton slaví 125 let. Podívejte se, jak se vyrábí v ČR u Mělníka

Sádrokarton slaví 125 let! Pro člověka by to byl úctyhodný věk, ve stavebnictví ho lze považovat za poměrně mladý materiál. Porovnejte si to s tisíciletími dřeva či kamene. I přes jeho "mládí" obliba sádrokartonu stoupá a možnosti se zvětšují i díky vývoji nových druhů desek. Jak se sádrokarton vlastně vyrábí? Víte, ...

Zdroj: Fotolia.com - Fotolyse

Jaro se blíží, můžeme už stavět?

Stavební firmy doporučují zdění během zimního období přerušit, aby mohla hrubá stavba řádně vymrznout. Zimní maltové směsi mohou prodloužit stavební sezonu především o ty dny, kdy se teplota dostává k nule. Klasická malta potřebuje teploty nad 5 °C.

Foto: Ing. arch. Oldřich Rejl

Výstavba rodinného domu: Zdění cihelných příček

Stavba je vyzděná a stropy hotové. Po dokončení hrubé stavby nosných konstrukcí rodinných domů Na Hradě v České Skalici se podíváme, jak vznikaly dělící konstrukce uvnitř – tedy příčky. Kdy se příčky staví? Jak se zakládají a provazují s nosným zdivem? Pojďte se s námi podívat pod ruku řemeslníkům.

REKLAMA
REKLAMA