REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

České stavebnictví si loni mezi zeměmi EU pohoršilo o deset míst

České stavebnictví bylo loni s meziročním růstem o 2,6 procenta mezi 28 zeměmi Evropské unie na 19. místě. Meziročně si Česko pohoršilo o deset míst, v porovnání s koncem září na tom bylo stejně. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. V zemích EU stavebnictví loni vzrostlo v průměru o 2,8 procenta.
Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

"Objem stavební produkce v Česku loni meziročně rostl v kontextu EU mírně podprůměrným tempem. Šlo o relativně citelné zvolnění tempa růstu stavebnictví, jelikož za celý předloňský rok rostlo v porovnání s unijním průměrem výrazně nadprůměrným tempem," sdělil analytik Czech Found Lukáš Kovanda.

Nejvíce, o 27,2 procenta, se loni zvýšila stavební výroba v Rumunsku. O více než deset procent stavebnictví meziročně vzrostlo také v Maďarsku (o 22 procent), na Maltě (o 17,6 procenta) a Kypru (o 12,3 procenta). Naopak v Řecku kleslo stavebnictví o 4,5 procenta, na Slovensku o 3,3 procenta, ve Španělsku o 2,4 procenta a ve Finsku o 0,1 procenta.

"Porovnání s Rumunskem a Maďarskem dobře ilustruje problém našeho trhu. Za poslední tři roky rostly ceny bytů v Česku a Maďarsku podobně. Rozdíl byl v tom, že Maďarsko nemá tak zablokované stavební úřady jako my. Proto tam rostoucí ceny logicky mohly zvýšit stavební výrobu. A proto tam ceny mohly začít v posledních dvou kvartálech klesat," doplnil analytik společnosti Natland Petr Bartoň. Jak dále uvedl, zatímco Maďarsko je v pokročilé fázi stavebního boomu, rumunský je na začátku.

Kovanda upozornil, že nemovitostní trh v chudších zemích EU, právě typu Rumunska, je mnohem nasycen mnohem méně, než nemovitostní trh v bohatších zemích, například i v Česku. Rumunsko tak roste z nižší základny, což expanzi jeho stavební produkce usnadňuje.

"V České republice panuje obrovský rozpor mezi slovy a skutečnými činy. Data Eurostatu jasně ukazují, že kde je vůle, je i cesta. Země jako Rumunsko či Maďarsko, které se potřebují modernizovat, dokážou během roku navýšit stavební výrobu o více než čtvrtinu, respektive pětinu. V naší zemi však skutečná vůle chybí," uvedl analytik BH Securities Štěpán Křeček.

Loni si české stavebnictví podle výkonu mezi zeměmi EU sice pohoršilo, podle analytika ČSOB Petra Dufka se však v součtu za poslední tři roky Česko pohybuje v první polovině. "Z údajů za posední rok je ale vidět, že řada středoevropských a východoevropských zemí se rozhodla významnou část peněz z evropských fondů masívně prostavět a vedle toho třeba restartovala bytovou výstavbu," uvedl dále Dufek.

Výsledky podle něj potvrzují, že české stavebnictví v posledních letech podporovaly jak veřejné, tak soukromé zakázky a dostalo se dokonce na hranice svých stávajících možností. "Největší překážkou se stal nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců a občas i materiálu," dodal Dufek.

Meziroční změna výkonu stavebnictví v zemích EU v roce 2019:

Země Index (v procentech)
Rumunsko 27,2
Maďarsko 22,0
Malta 17,6
Kypr 12,3
Irsko 9,9
Litva 8,3
Chorvatsko 8,2
Rakousko 5,4
Švédsko 5,2
Nizozemsko 4,4
Bulharsko 4,0
Polsko 3,7
Německo 3,6
Slovinsko 3,3
Estonsko 3,2
Dánsko 2,9
Lotyšsko 2,9
Portugalsko 2,6
Česko 2,6
Velká Británie 2,3
Itálie 2,0
Francie 0,7
Lucembursko 0,7
Belgie 0
Finsko -0,1
Španělsko -2,4
Slovensko -3,3
Řecko -4,5
Průměr EU 2,8

Zdroj: Eurostat

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Airbnb se nachází v zóně nevymahatelného práva

U krátkodobých pronájmů typu Airbnb je třeba zajistit vymahatelnost současného práva než vydávat nové regulace. Na jednání k tématu sdíleného ubytování se na tom shodli zástupci ministerstva pro místní rozvoj, hlavního města a podnikatelů v tomto odvětví. Řekla to ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Lidé podali přes 5000 připomínek k brněnskému územnímu plánu

Lidé v Brně podali během tří měsíců přes 5000 připomínek k návrhu nového územního plánu města. Shromažďoval je Odbor územního plánování a rozvoje magistrátu. Připomínkovací proces skončil v poslední červnový den, uvedli dnes radní na setkání s novináři.

Jižní město - Praha, ilustrační obrázek, foto: Jiří Zilvar

První panelák v Praze. Jak se stavěl a jak se v něm bydlí?

Hradba šedivých paneláků s tisíci byty, obrovských dvanácti i vícepatrových monobloků s mnoha vchody střídaných sem tam věžákem - to je obrázek mnoha sídlišť, především ze 70. a 80. let, přezdívaných někdy "králíkárny". Takto poněkud hanlivě by před 55 lety obyvatelé prvního paneláku v Praze svůj dům určitě…

Praha bude chtít Pražský okruh zahloubit nebo vybudovat tunely

Praha bude chtít Pražský okruh zahloubit nebo vybudovat tunely

Pražský magistrát bude při dostavbě Pražského okruhu mezi Březiněvsí a Satalicemi preferovat, aby byla silnice zahloubena nebo na ní byly v několika úsecích tunely. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. V případě, že radní materiál schválí, zašlou své stanovisko Ředitelství silnic a dálnic…

Ostrava, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Ostrava chce trumfnout Brno. Chystá se tam nejvyšší budova v ČR

Ostrava by v budoucnu mohla mít nejvyšší budovu v České republice. Městští zastupitelé dnes rozhodli o prodeji pozemku v centru města, na němž chce ostravská společnost RT Torax vybudovat obchodně administrativní centrum s hotelem a byty v objektu s 60 patry a výškou 238 metrů. Stavba by podle předpokladů měla stát…

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

ČSSD chce poslaneckým návrhem zrychlit a zlevnit výstavbu bytů

Vládní ČSSD předloží jako poslanecký návrh předpis o veřejně prospěšných bytových společnostech, který by měl obcím usnadnit výstavbu bydlení. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekli představitelé strany. Novela by umožnila obcím založit veřejně prospěšnou společnost, která by si vzala úvěr na výstavbu. Zájemci o bydlení…

Brno - výstaviště, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

V Brně dnes začne veřejné projednání návrhu územního plánu

Na brněnském výstavišti se dnes bude poprvé veřejně projednávat návrh územního plánu, který by měl začít platit v roce 2022. V pavilonu E se začne v 15:00, o hodinu dříve vyjde alegorický průvod "Za udržitelné Brno". Kritici, kteří se k němu připojí, vyčítají návrhu především rušení zahrádek či podle nich…

Zlín, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Zlín chce byty pro mladé rodiny, podpoří družstevní výstavbu

Zlínská radnice chce připravit koncepci bydlení v krajském městě v nadcházejících pěti letech. Hotová by měla být do konce letošního roku. Město vlastní asi 2000 bytů, nejvíce je jich ve velkokapacitních domech na sídlišti Jižní Svahy, většinou jde o jednopokojové byty. Město se chce zaměřit na rodiny s malými dětmi,…

Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Brněnské nádraží: Radní schválili přípravu soutěže

Brněnští radní schválili přípravu mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonické soutěže, která má určit podobu nového hlavního nádraží a okolí. Vypsaná má být v srpnu, bude dvoufázová a potrvá rok.

REKLAMA