REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jakou vybrat správnou techniku pro zahradní jezírko a jak se o něj starat

Aby mohlo být jezírko skutečným klenotem zahrady, je třeba se mu věnovat. Důležitý je hlavně výběr techniky pro jeho provoz a údržbu. Nabízíme pár nápadů pro letní sezónu na zahradě.

Oslovili jsme Davida Bendu, odborníka na oblast zahrady a zahradní techniky v projektových marketech Hornbach, který nám poradil, jak vybírat z aktuální široké nabídky a jak se o vybrané produkty starat, abychom mohli plně využívat jejich potenciálu i potenciálu samotných zahradních jezírek.

Estetické a funkční vlastnosti jezírek

S výběrem techniky samozřejmě souvisí i typ jezírka, jeho design a architektura. Důležitý je správný výběr místa i materiálů, abychom měli dostatek prostoru pro techniku i zdravý rozvoj rostlin, stromů, keřů či trav. Zahradní jezírka by měla rozvíjet základní architektonickou myšlenku daného prostoru a odrážet vkus uživatele. V základní sestavě vybíráme nejčastěji mezi okrasnými nebo koupacími jezírky, můžeme volit i jezírka na chov ryb. Podle toho pak volíme jezírkovou techniku.

Princip solárního čerpadla Heissner Zdroj: Hornbach

Čištění vody je základ

Mezi základní jezírkovou techniku patří filtrace, čerpadlo, topný plovák a takzvané vzduchovadlo. Při jejich výběru se zřejmě bez pomoci odborníků neobejdete. Nabídka je široká a každá zahrada je jiná. Individuální přístup je nezbytný. „Při výběru je důležité držet se několika skutečností. Pro výběr filtrace a čerpadla jsou klíčové dvě věci – objem vody a hloubka jezírka. Pokud si naplánujete malý vodopád, potůček nebo třeba fontánu, možná budete potřebovat i doplňující čerpadlo. Jestli navíc chcete, aby se vám ve vodě prohánělo hejno ryb, zohledněte tento fakt při výběru filtrace. Ryby jsou totiž velkým zdrojem nečistot a snižují účinnost filtrace,“ vysvětluje David Benda a ukazuje jednotlivé kusy jezírkové techniky a také celé jezírkové sety.

Výběr podle objemu vody

Vybírat filtraci bychom měli podle objemu vody a také podle účelu zahradního jezírka. Slabá filtrace by větší množství vody nezvládla. Pro samotnou filtraci i pravidelnou údržbu musí být u jezírka dostatek místa, filtry se musí udržovat a pravidelně proplachovat. „Každá filtrace má v sobě zabudovanou zároveň UV lampu, aby se zde nemnožily škodlivé bakterie kalící vodu. Ozáření vody UV světlem způsobuje, že drobné nečistoty, řasy a mikroorganismy prasknou a jejich zbytky se následně vyfiltrují. Nelekněte se, pokud bude voda přes léto o něco kalnější. Jde o naprosto normální jev. Dopadající světlo zbarvuje všechny organické látky plovoucí ve vodě pomocí chlorofylu. V důsledku toho se voda zbarvuje do zeleno-hněda. Přenechejte čištění jezírkové vody přírodě. Zasáhnout stačí pouze v případě nouze,“ doporučuje David Benda.

Kalové čerpadlo je třeba pečlivě vybírat Zdroj: Hornbach

Bez čerpadla to nepůjde

Bez čerpadla nefunguje filtrace, neteče potůček, nepadá vodopád ani netryská fontána. Bez čerpadla se v zahradním jezírku zkrátka a dobře neobejdete. Důležitými parametry pro jeho výběr jsou opět velikost jezírka, celkový objem vody a hloubka – pro správnou funkci čerpadla musíte před výběrem vědět, v jaké hloubce bude čerpadlo uloženo, aby zvládlo vytlačit vodu do filtrace, tedy na hladinu. David Benda radí, abychom čerpadlo uložili co nejhlouběji. Bude pak tlačit do filtrace více špinavé vody a jezírko bude čistší. „Vhodné je položit čerpadlo na kámen, aby zbytečně nenasávalo nečistoty a bahno ze dna a nezanášelo filtraci. Umístění mimo jezírko se provádí do čerpadlové šachty. Čerpadlo je nutné umístit pod vodní hladinu, připojí se k němu sací a tlaková hadice a zavede se do jezírka – případné údržbové práce na čerpadle tím půjdou provést snadněji. K zajištění spoje hadice s vodou vám mohou pomoci kameny,“ dodává a vše opět ukazuje na konkrétních produktech.

Je libo fontánu či vodopád

Fontánové čerpadlo vykouzlí krásný efekt stříkající fontánky nad hladinou jezírka. Při výběru bychom měli zohlednit výšku zamýšlené fontány – čerpadlo musí zvládnout vytlačit vodu ze dna jezírka nad hladinu. „Pokud čerpadlo usadíte na vyvýšené místo, bude stačit i menší výkon. Na filtraci se nenapojuje, do jezírka tak potřebujete dvě čerpadla a dvě zásuvky. Jestliže vyndáte z čerpadla fontánovou trubičku, získáte čerpadlo potoční. Tyto přístroje nejen pohání vodní fontány, ale také nabízí kombinaci s filtrem. Výkon čerpadla závisí na výšce a šířce dostřiku. Čím vyšší a širší má vystřikovaný paprsek být, tím více vody musí čerpadlo za hodinu přepravit. Například při výšce dostřiku 0,5 metru je zapotřebí čerpadlo s výkonem 4 000 l/h,“ popisuje funkci přístrojů odborník z Hornbachu.

Jezírková UV Lampa Zdroj: Hornbach

Podobně se postupuje i při výběru vodopádového čerpadla, které je, jak název napovídá, ideální pro efekt vodopádu. Při výběru je nutné brát v potaz výšku a sílu vodopádu – čerpadlo musí zvládnout vytlačit vodu ze dna jezírka a následně do vodopádu. Ani toto čerpadlo se nenapojuje na filtraci.

Dále je zde potoční čerpadlo, které dokonale provede efekt potůčkového proudu. „Aby se totiž voda z jezírka dostala opět k pomyslnému prameni potoka, je nutné ji tam napumpovat. Čerpadlo můžete připojit na filtraci a potůčkem do jezírka poteče čistá voda. Výkon čerpadla se odvíjí od výšky a šířky potoka, popřípadě vodopádu. Čím vyšší a širší potok či vodopád jsou, tím větší množství vody musí čerpadlo za hodinu přepravit. Pro potok o výšce 1,50 metru a šířce 40 centimetru je nutné čerpadlo o výkonu 6 600 l/h,“ uvádí dále David Benda.

Výběr jezírkového vzduchovadla Heissner Aqua air outdoor Zdroj: Hornbach

K čemu je vzduchovadlo a proč topit

Vzduchovadlo či provzdušňovací čerpadlo bude nutností pro toho, kdo má v jezírku ryby. Měl by též uvažovat o vytápění jezírka, pokud nemá ryby vybavené na přezimování. Vzduchovadlo nejen provzdušňuje, ale také pomáhá proti zamrznutí. Ani zde bychom neměli zapomínat na pravidelnou údržbu. Na podzim se doporučuje krycí síť a pokud se vytvořilo na dně jezírka bahno, je potřeba ho vypustit a vyčistit, třeba jezírkovým vysavačem. Provzdušňovací čerpadlo se umístí do sucha a nad vodní hladinu, aby se do přístroje nemohla dostat skrz hadice žádná voda.

Filtrační/oběhové čerpadlo obstará koloběh vody, který v přírodních povodích zajišťuje vítr. Díky tomu se voda v jezírku obohacuje o kyslík. Toto čerpadlo má často také filtr, který odstraňuje nečistoty a poletující částice. Místo nasávání a vypouštění vody musí být od sebe co nejvíce vzdálené. Filtrační výkon čerpadla se vypočítává z povrchu jezírka, hloubky a objemu. Se vzrůstajícím počtem ryb filtrační výkon čerpadla klesá. Pro rybí jezírko s povrchem 20 m2 a hloubkou 1 metr je zapotřebí čerpadlo o výkonu 5 000 l/h. Pro stejně velké jezírko bez ryb zvládne takové čerpadlo 10 000 l/h,“ uzavírá David Benda a jako bonus dobrého vybavení přidává ještě topné tyče či kompletní topné systémy částečně provozované pomocí solárních článků. A proti zamrznutí speciální topný plovák.

Dle tiskové zprávy Hornbach redakce.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Freiburk

Zelená architektura: Když se vize stává realitou jen kousek od českých hranic

Na základě vlastních exkurzí a setkávání se zajímavými lidmi připravilo Centrum pasivních domů (CPD) studii, která se váže k zelené architektuře. Jako zajímavý inspirativní příklad nabídlo německé univerzitní město Freiburg. Vznikla rovněž iniciativa s názvem Deklarace udržitelnosti.

Zdroj: Hornbach

Příprava terénu, výběr plotu a stavební povolení na plot

Řekne-li se plot či zídka, vybavíme si většinou bariéru, která chrání naše soukromí a zabraňuje vstupu nežádoucích osob. Základní charakteristika vymezování soukromí se po staletí nemění, mění se ovšem technologie, materiály a možnosti investorů. Na co nezapomenout při stavbě plotu?

Chytré dlaždice znovu vrací do měst vodu. Inspirují se přírodními procesy

Chytré dlaždice znovu vrací do měst vodu. Inspirují se přírodními procesy

Jsou evropské metropole připraveny na klimatické změny? Ne, a každý vydatnější déšť anebo epizody horkých dní to dokazují. Po desetiletí jsme totiž usilovali o to, aby se města co nejrychleji zbavila vody. Ideálně kanalizací. Holandský projekt teď vodu městům vrací, hravým a navýsost praktickým způsobem, pomocí…

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Že žádné pasti okolo nemáte? Určitě nějakou najdete. Stavby a lidské vynálezy vytvářejí matoucí prostředí. Ptáci, žáby i další živočichové jsou vystaveni smrtelným pastem, jako jsou vodní nádrže, sudy na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary, velké prosklené plochy. I svůj bytový nebo rodinný dům…

REKLAMA