REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Rezidenční nemovitosti stále patří mezi nejjistější investice

I za současné situace nemá Fond Českého Bydlení důvod měnit investiční kritéria a pro tento rok očekává výnos opět v rozmezí 6 – 10 %. Rezidenční nemovitosti stále vidí jako nejjistější investici na nemovitostním trhu v České republice.

Fond Českého Bydlení je prvním investičním fondem na českém trhu nabízející investorům možnost investic do nájemního bydlení. Průběžně analyzuje letošní vývoj v souvislosti s šířením koronaviru, a z něho plynoucím zpomalením ekonomiky, a predikuje rezidenční nemovitosti jako jednu z nejjistějších investic i v tomto období.

„Zhodnocení akcií Českého Fondu Bydlení dosáhlo v roce 2019 pro investory hodnoty 7,58 % p.a. Fondu se tak od svého založení daří naplňovat svoje cíle (výnos 6 až 10 % p.a.) a trvale zhodnocovat prostředky svých investorů. I za současné situace nemáme důvod měnit naše investiční kritéria a pro tento rok očekáváme výnos opět v rozmezí 6 – 10 %. Z našeho pohledu vidíme rezidenční nemovitosti stále jako nejjistější investici na nemovitostním trhu v České republice,“ říká Jakub Kořínek, spoluzakladatel Fondu Českého Bydlení.

Ceny nemovitostí

Dále Jakub Kořínek dodává k cenám nemovitostí: „Nečekáme dramatické poklesy cen nemovitostí, ale věříme, že příležitost výhodně investovat ještě přijde. Nemovitosti nejsou akcie, které reagují na vývoj trhu v řádu minut. S výjimkou specifických situací vesměs spojených s krátkodobými pronájmy, kde se provozovatelé narychlo snaží najít nové nájemníky i pod cenou, a někteří z nich zkouší byty prodat, se jakékoliv nové trendy začnou projevovat minimálně v řádu měsíců. Za poslední krize např. ceny nemovitostí reagovaly poklesem velmi pomalým a rozloženým do několika let. Velmi málo nemovitostí je kupováno čistě na přeprodej, tj. řada vlastníků – než, aby prodávala za nižší ceny - si nemovitosti jednoduše nechá, bude je pronajímat, a prodá v budoucnu za lepší ceny.“

„Vývoj určitě bude mít tendenci korigovat extrémy trhu, v Praze se např. vytratí prvek koupě bytů na krátkodobé pronájmy (ale i ten se týkal jen některých částí Prahy), některé další regionální bubliny splasknou. U standardních nemovitostí v regionech ČR, na které se specializujeme, nicméně očekáváme spíše stagnaci cen než jejich pokles. Minimálně po zbytek roku se výrazně sníží aktivita na trhu, tedy platí, že kdo bude nucen prodávat rychle, bude nucen akceptovat nižší cenu. Takových případů však bude relativně málo. Podstatný vliv na oživení nyní paralyzovaného trhu bude mít zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Zrušení má potenciál zvýšit aktivitu na trhu,“ uzavírá k cenám Jakub Kořínek.

Návrh zákona o zrušení daně z nabytí nemovitostí a prodloužení časového testu u prodeje nemovitostí

„Méně diskutovaným aspektem zrušení daně z nabytí je prodloužení časového testu pro příjmy z prodeje nemovitých věcí z 5 na 15 let pro nemovitosti koupené po 1. lednu 2021. V letošním roce jde nicméně kupovat nemovitosti ještě v původním režimu. Prodloužení testu až od 1. ledna 2021 tak má potenciál motivovat investory k nákupům nemovitostí ještě v letošním roce a výrazně přispět k oživení aktivity na realitním trhu,“ říká David Fogad, manažer Fondu Českého Bydlení.

Ekonomická krize

Jakub Kořínek dále hodnotí současnou situaci takto: „Obecně lze očekávat, že v oblasti realitních investic zasáhne snížení ekonomického růstu primárně komerční a kancelářský segment, nemovitosti napojené na cestovní ruch (včetně krátkodobých pronájmů) a rozestavěné developerské projekty. Oproti tomu bude portfolio již pronajatých bytových domů dodávat stabilní výnos i za dané situace, nakolik potřeba bydlení je trvalá, a především v regionech málo závislá na hospodářském cyklu. Naopak, snížení ekonomického růstu a všeobecně méně optimistický sentiment na trhu spíše povede obyvatele k odložení investice do vlastního bydlení a hledání nájmu".

„Jakkoliv příchod koronaviru jsme předpovědět nedokázali, příchod možné krize jsme očekávali již delší dobu a naše investice realizovali tak, aby byly vůči krizi relativně rezistentní. Konkrétně jsme kupovali nemovitosti s dlouhodobými nájemníky a v ekonomicky diverzifikovaných oblastech, nájmy jsme netlačili k tržním maximům, aby nájemníci neměli potřebu hledat levnější nájem jinde, vyhýbali se oblastem, kde docházelo k nezdravému růstu cen daných např. spekulativní poptávkou. Rovněž procento bankovního financování jsme udržovali na nízké úrovni. Dopady současného stavu tak zatím prakticky nezaznamenáváme. Příležitost pak vidíme především v tom, že nadcházející vývoj povede k normalizaci cenových očekávání prodávajících činžovních domů, kde prostředí trvale rostoucích cen nemovitostí vytvářelo nereálnou cenovou představu a řada projednávaných transakcí se z toho důvodu nakonec neuskutečnila,“ komentuje přístup Fondu Jakub Kořínek, spoluzakladatel Fondu Českého Bydlení.

Odložení plateb nájmů

Co se týká současných opatření k odložení plateb nájmů Jakub Kořínek říká: „Podle občanského zákoníku jde dát okamžitou výpověď pouze nájemníkovi, který dluží více než tři nájmy. Vlna výpovědí pro jednorázové prodlení s nájmem pro nájemníky postižené vládními opatřeními tedy nehrozí ani při současné právní úpravě, výrazně bych se zde obával snahy nájemníků ustanovení zneužívat, a to prvořadě ze strany osob, k jejichž ochraně zákon není ani určen. Problém totiž není nutně s určitým posečkáním s platbou nájmu, jako spíš s následnou vymahatelností takových dluhů. Hrozí tak riziko prohlubování dluhové a exekuční pasti. Bylo by jistě výrazně šťastnější ponechat řešení spíše na dohodě stran a kritické případy řešit např. formou poskytnutí již existujících typů sociální podpory (např. příspěvku na bydlení), spíše než přenášet zátěž z jedné skupiny na druhou, problém se tím neřeší.“

Vývoj nájmů

„V otázce zákazu zvyšovat nájemné po dobu nouzového stavu se z čistě praktického pohledu jedná o řešení problému, který neexistuje - současná situace na trhu podmínky pro zvyšování nájemného nevytváří, ta iniciativa je tak trochu nadbytečná, trh již možný problém vyřešil. Nájmy jsme aktuálně zvyšovat nezamýšleli ani my, ani drtivá většina ostatních pronajímatelů, čili v praktické rovině problémy nyní nepůsobí. Jednostranné zvyšování nájmu je již podle stávající úpravy v občanském zákoníku dost obtížné a rozhodně neumožňuje libovolnou svévoli pronajímatele. Mohou nicméně určitě nastat případy, kde tato norma pronajímatele zásadněji poškodí - např. v případě, že zvýšení nájmu reflektovalo nedávno provedené investice pronajímatele do vylepšení bytu apod.,“ říká Jakub Kořínek, spoluzakladatel Fondu Českého Bydlení.

Co se týká dosavadních dat o nájmech bytů, tak ukazují, že nájmy byly doposud obecně málo elastické směrem dolů, v zásadě v historii České republiky nebylo na meziroční bázi zaznamenáno období poklesu nájmu bytů, což rozhodně nelze říci o komerčních nemovitostech:

Index vývoje cen nájemného

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Družstevní bydlení

Zdroj: Sreality.cz

Ceny bytů v Praze v době epidemie: Nájmy v centru dostupnější

Podle aktuální analýzy realitního portálu Sreality.cz se vlivem vzniklé situace oproti loňským rokům zvyšují počty nabídek bytů k pronájmu či prodeji. Během koronavirové epidemie se objevilo nejvíce bytů k pronájmům v Praze 1 a pro zájemce je teď centrum metropole cenově dostupnější.

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Soukromé byty jako sociální bydlení. Plán spolupráce Prahy s pronajímateli bytů

Pražský magistrát plánuje vytvořit sociální realitní agenturu, která by měla na starost spolupráci města se soukromými vlastníky bytů pro zajištění bydlení obyvatel ze sociálně slabších skupin. Řekl to radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Dodal, že město by mohlo například garantovat platby nájemného nebo ...

Zdroj: Fotolia.com - auremar

Chcete získat nájem bytu? Nepokažte první dojem a nesmlouvejte

Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí, které stále i přes krizi koronaviru rostou i ve velkých městech, a kdy mnozí nedosáhnou na hypotéku v potřebné výši, logicky roste zájem o nájemní bydlení. Přinášíme několik tipů, která vám mohou pomoci nájem získat.

Zdroj: Pexels.com - Tembela Bohle

Správa bytového domu v době koronaviru. Je nutné desinfikovat výtahy?

Mimořádná opatření se dotýkají mnoha oblastí každodenního fungování – to platí i v případě bytových domů, které se musí stávající situaci přizpůsobit. Co se v rámci mimořádné situace v rámci správy bytového domu změnilo? Je možné uspořádat členskou schůzi? Je nutné dezinfikovat výtahy?

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Nájem v Praze: Počet dostupných bytů do dubna vzrostl o 72 %

Počet dostupných bytů pro dlouhodobé nájemní bydlení v Praze na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostl o 71,8 procenta na 12.371. To je nejvíce za poslední čtyři roky. Mezikvartálně se zvýšil o 86,1 procenta. Průměrná cena nájemného bez poplatků meziročně klesla o 0,9 procenta na 22.011 korun měsíčně. Vyplývá to z ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA