REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Větrání ORCON - OCTOPUS s rekuperací tepla: Rozvody vzduchu Octopus - díl 2.

Rozvody vzduchu OCTOPUS navazují na větrací jednotku ORCON. Celý systém nabízí společnost Brilon a.s. a je určen pro energeticky úsporné, řízené větrání nejen rodinných domů, ale i budov větších.

Základem rozvodů vzduchu je plastové kruhové nebo ploché potrubí, distribuční boxy, adaptéry aj. Pro možnost ohybů, a přitom pro zvýšení tvarové pevnosti je potrubí korugované, příčně zvlněné. Doporučuje se radiální systém, tedy rozvod vzduchu do distribučních boxů a z nich pak do každé místnosti zvlášť. Tento systém umožňuje přesně nastavit individuální poměry větrání v každé místnosti pomocí regulačních clon v boxech a velmi jednoduše je měnit, pokud se mění využití místností atp.

Pro volbu dimenze potrubí je rozhodující průtok a maximální rychlost vzduchu, aby nevznikal další hluk a nedocházelo k poklesu tlaku. Jednoduché systémy lze navrhnout pomocí doporučených tabulkových hodnot, pro návrh složitějších mohou projektanti využít podpůrný software. Zatímco návrh rozvodů vyžaduje určité zkušenosti, tak instalaci lze provést i svépomocí.

Variant, jak řešit rozvod vzduchu, je mnoho. Příklady ukazují využití plochého potrubí se sníženou konstrukční výškou v konstrukci podlahy a pod dřevěným záklopem stropu.Variant, jak řešit rozvod vzduchu, je mnoho. Příklady ukazují využití plochého potrubí se sníženou konstrukční výškou v konstrukci podlahy a pod dřevěným záklopem stropu.

Hygiena a zdraví

Podmínkou zdraví je dostatečná výměna vzduchu, jeho čistota, ale i hygienická nezávadnost větracího systému. Všechny prvky rozvodů vzduchu ORCON jsou kryty certifikátem renomované autorizované zkušebny TÜV SÜD.

Zkoušky prokázaly vysokou, více než 99% redukci bakterií po 72 hodinách, pokud by se do rozvodů dostaly. Tohoto výsledku je dosaženo speciálními příměsemi přidávanými při výrobě potrubí. Vysoké antistatické vlastnosti zaručují, že se v potrubí prakticky neusazuje prach. Případné čištění lze provést na trhu nabízenými standardními prostředky.

K dispozici je řada různých adaptérů, například pro spojení přímých potrubí, vytvoření ostrého oblouku nebo oblouku s přechodem z kruhového na ploché potrubí aj. Jejich součástí je vždy upevňovací převlečná manžeta a těsněníK dispozici je řada různých adaptérů, například pro spojení přímých potrubí, vytvoření ostrého oblouku nebo oblouku s přechodem z kruhového na ploché potrubí aj. Jejich součástí je vždy upevňovací převlečná manžeta a těsnění

Závěr

Větší část našeho života strávíme v budovách. Chceme šetřit energií, a tak si pořizujeme budovy s těsnými okny, dveřmi. Šetřit na zdraví se však nevyplácí, proto je tu řízené větrání. Rovnotlaký větrací systém ORCON – OCTOPUS je řešením. Se stupněm zpětně využitého tepla až 90 %, s možností nočního předchlazení domu při vhodných klimatických poměrech, vysokými hygienickými vlastnostmi, optimalizovanými možnostmi řízení chodu podle měnících se podmínek, a tedy i s minimalizací spotřeby elektrické energie patří tento systém na špičku současné nabídky.

Brilon a.s.

logo
Sezemická 6, hala A3
193 00 Praha 9

telefon: +421 226 21 21 21
e-mail: info@brilon.cz

web: www.brilon.cz, www.kondenzacni-kotle.cz, www.thision.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Rekonstrukce bytu z první republiky: Nové vytápění, větrání a rozvody elektroinstalací

Rekonstrukce bytu z první republiky: Nové vytápění, větrání a rozvody elektroinstalací

Minule jsme si ukázali nové rozvody instalací – kanalizací a vodovodu při rekonstrukci prvorepublikového bytu. Realizace původně stanovených záměrů v rámci systému vytápění, vzduchotechniky či elektroinstalací byla opět zajímavou zkušeností celé rekonstrukce. Kdo z vás se někdy potýkal s rekonstrukcí podobného…

Nejmenší děti se vrátí do školy. Ale jak se jim tam bude dýchat?

Nejmenší děti se vrátí do školy. Ale jak se jim tam bude dýchat?

Fakta jsou jasná. Ve špatně větrané místnosti roušky nikoho neochrání. Nucené větrání s rekuperací tepla zajistí optimální mikroklima pro školáky a učitele, s eliminací šíření nemocí a nutností nošení ochranných prostředků. Srovnání pravidel s Německem.

ZŠ Kněžmost Zdroj: Aleš Brotánek

Pasivní budova základní školy v obci Kněžmost šetří energie a peníze

Jedná se o jednu z prvních pasivních základních škol v Čechách. V rekonstruovaném areálu s historickou hodnotou našly uplatnění moderní technologie (rekuperace vzduchu, fotovoltaika, tepelné čerpadlo, zelené střechy), které zajistily kromě jiného i minimalizaci provozních nákladů.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA