REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Větrání ORCON - OCTOPUS s rekuperací tepla: Rozvody vzduchu Octopus - díl 2.

Rozvody vzduchu OCTOPUS navazují na větrací jednotku ORCON. Celý systém nabízí společnost Brilon a.s. a je určen pro energeticky úsporné, řízené větrání nejen rodinných domů, ale i budov větších.

Základem rozvodů vzduchu je plastové kruhové nebo ploché potrubí, distribuční boxy, adaptéry aj. Pro možnost ohybů, a přitom pro zvýšení tvarové pevnosti je potrubí korugované, příčně zvlněné. Doporučuje se radiální systém, tedy rozvod vzduchu do distribučních boxů a z nich pak do každé místnosti zvlášť. Tento systém umožňuje přesně nastavit individuální poměry větrání v každé místnosti pomocí regulačních clon v boxech a velmi jednoduše je měnit, pokud se mění využití místností atp.

Pro volbu dimenze potrubí je rozhodující průtok a maximální rychlost vzduchu, aby nevznikal další hluk a nedocházelo k poklesu tlaku. Jednoduché systémy lze navrhnout pomocí doporučených tabulkových hodnot, pro návrh složitějších mohou projektanti využít podpůrný software. Zatímco návrh rozvodů vyžaduje určité zkušenosti, tak instalaci lze provést i svépomocí.

Variant, jak řešit rozvod vzduchu, je mnoho. Příklady ukazují využití plochého potrubí se sníženou konstrukční výškou v konstrukci podlahy a pod dřevěným záklopem stropu.Variant, jak řešit rozvod vzduchu, je mnoho. Příklady ukazují využití plochého potrubí se sníženou konstrukční výškou v konstrukci podlahy a pod dřevěným záklopem stropu.

Hygiena a zdraví

Podmínkou zdraví je dostatečná výměna vzduchu, jeho čistota, ale i hygienická nezávadnost větracího systému. Všechny prvky rozvodů vzduchu ORCON jsou kryty certifikátem renomované autorizované zkušebny TÜV SÜD.

Zkoušky prokázaly vysokou, více než 99% redukci bakterií po 72 hodinách, pokud by se do rozvodů dostaly. Tohoto výsledku je dosaženo speciálními příměsemi přidávanými při výrobě potrubí. Vysoké antistatické vlastnosti zaručují, že se v potrubí prakticky neusazuje prach. Případné čištění lze provést na trhu nabízenými standardními prostředky.

K dispozici je řada různých adaptérů, například pro spojení přímých potrubí, vytvoření ostrého oblouku nebo oblouku s přechodem z kruhového na ploché potrubí aj. Jejich součástí je vždy upevňovací převlečná manžeta a těsněníK dispozici je řada různých adaptérů, například pro spojení přímých potrubí, vytvoření ostrého oblouku nebo oblouku s přechodem z kruhového na ploché potrubí aj. Jejich součástí je vždy upevňovací převlečná manžeta a těsnění

Závěr

Větší část našeho života strávíme v budovách. Chceme šetřit energií, a tak si pořizujeme budovy s těsnými okny, dveřmi. Šetřit na zdraví se však nevyplácí, proto je tu řízené větrání. Rovnotlaký větrací systém ORCON – OCTOPUS je řešením. Se stupněm zpětně využitého tepla až 90 %, s možností nočního předchlazení domu při vhodných klimatických poměrech, vysokými hygienickými vlastnostmi, optimalizovanými možnostmi řízení chodu podle měnících se podmínek, a tedy i s minimalizací spotřeby elektrické energie patří tento systém na špičku současné nabídky.

BRILON a.s.

logo
Sezemická 6, hala A3
193 00 Praha 9

telefon: +421 226 21 21 21
e-mail: info@brilon.cz

web: www.brilon.cz, www.kondenzacni-kotle.cz, www.thision.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Kam se vydáme? Zaklínadlo „pasivní dům“ nás přeneslo k trochu snovému řešení vašeho domu. Ale to, o čem někdy sníme, nemusí být nutně nereálné. Určitě se vám někdy stalo, že vás sen leckdy vyděsil svojí skutečností a byli jste rádi za probuzení. V našem případě je tomu právě naopak.

Fasáda z jihu Zdroj: Ekodům z.s.

Slaměný rodinný dům Na palouku v Davli postavili svépomocí

Dům Na Palouku v Davli navrhl a postavil pro sebe a svou rodinu sám projektant Jiří Ryšavý. Téměř pasivní moderní dřevostavba rodinného domu z přírodních materiálů je zateplená z exteriéru slámou a v detailech dřevovláknitou izolací. Konstrukčním systémem je nosný dřevěný skelet zavětrovaný z interiéru OSB deskami. V…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA