REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Umíte si poradit s malou koupelnou?

Pokud malou koupelnu rekonstruujete či v případě výstavby řešíte už od počátku, dbejte především na čisté rovné linie – žádná zbytečná zákoutí, podrobně připravený návrh, světlé hladké povrchy a sprchy bez vaniček.

Koncepce je důležitá od začátku

„Pokud malou koupelnu rekonstruujete či v případě výstavby řešíte už od počátku, dbejte především na čisté rovné linie – žádná zbytečná zákoutí, klenby a podobně. Jste-li limitováni jen horizontálně, ale strop si můžete dopřát vyšší, udělejte to. Místnost se díky tomu bude jevit méně stísněná,“ radí Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb. Už v začátcích konstrukce či rekonstrukce byste též měli mít dokonale promyšlenou celou koncepci včetně rozmístění vybavení. Díky tomu tak budete moci hned od začátku připravit například niky ve stěnách, které jsou pro opravdu malé prostory ideální jako úložné prostory.

Co se týče dveří, pohlídejte si, aby se otevíraly ven z koupelny a nikoliv dovnitř. Řešením mohou být i posuvné dveře, ty však mají svá úskalí. „Dveře, které zasouváte přímo do stěny, tedy do stavebního pouzdra, většinou vyžadují poměrně tlustou stěnu, kolem jednoho metru a více. Logicky tak není posléze možné takovou stěnu částečně odbourat, čímž by se jinak dalo místnosti pár centimetrů přidat,“ vysvětluje Kaláb. Dveře posuvné po stěně pak logicky neumožňují danou stěnu využít pro nábytek či police.

Ukázka 3D návrhu koupelny, zdroj Alca plast

Walk-in sprchy a závěsné toalety

V případě sprchových koutů jsou pak nejen pro malé koupelny velmi trendy takzvané walk-in sprchy. „Do těchto sprch se vchází přímo, nejsou nijak vyvýšené a splývají s podlahou. Sprchová vanička tak nezabírá žádné místo. Odtok se u nich řeší podlahovým žlabem nebo vpustí, přičemž ani jedno řešení si nenárokuje žádné místo navíc. Podlahové žlaby jsou navíc vhodným designovým doplňkem celé koupelny,“ říká Martin Jurkovič, projektový manažer společnosti Alcaplast. Pro oddělení sprchové koutu pak místo otevíracích sprchových dveří můžete pro šetření prostorem využít dveře zásuvné.

Pokud se do koupelny chystáte umístit toaletu, i zde si na trhu vyberete z řady úsporných řešení. „Toalety se v malých koupelnách dají řešit například pomocí závěsných klozetů. Ty zabírají méně místa a jsou praktické z hlediska údržby. Jejich splachovací systém – takzvaný předstěnový instalační systém – se zabudovává přímo do zdi,“ popisuje Martin Jurkovič.

Ukázka 3D návrhu koupelny, zdroj Alca plast

Umyvadla a osvětlení

Prostor navíc může poskytnout i správný výběr umyvadla. To můžete v malém prostoru řešit třeba v podobě umyvadla rohového, případně úzkého žlabového. U toho se hodí vodovodní baterie zabudovaná přímo do stěny, díky níž si můžete dovolit i velmi úzké umyvadlo. Případně můžete sáhnout po umyvadle zabudovaném přímo do koupelnové skříňky, která dobře poslouží jako úložný prostor.

V malé koupelně si v neposlední řadě můžete pohrát i s jen iluzí většího prostoru. K tomu dopomůže převaha světlých barev, jednolitá podlaha, velkoplošné obložení či velké zrcadlo. Vyhnout byste se měli výrazným texturám či vzorům, alespoň tedy na velkých plochách. Opticky dokáže prostor rozšířit i dostatek světla. Stropní osvětlení se proto hodí doplnit nástěnnými či bodovými svítidly.

Alca plast, s.r.o.

logo
Bratislavská 2846
690 02 Břeclav

telefon: +420 519 821 023, 519 821 011
e-mail: alcaplast@alcaplast.cz

web: www.alcaplast.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Voda, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Město Zlín se chce kvůli vodárenství účastnit mediačního jednání

Město Zlín se chce kvůli budoucnosti vodárenství v regionu účastnit mediačního jednání, kterého se účastní společnost Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín, její dva akcionáři - města Otrokovice a Fryšták a společnost Moravská vodárenská. Účastníci mediace mezi sebou dlouhodobě vedou několik soudních sporů, kdy společnost…

Zdroj: Fotolia.com - fefufoto

Vnitřní kanalizace: dimenze, hydraulická kapacita, spádování a kruhová tuhost potrubí

Co sledovat na potrubí? Na první pohled nebo letmým přeměřením můžeme rozlišit různé dimenze. Jaké průměry se běžně používají pro připojovací nebo svodné potrubí? Nejen průměr je nutné sledovat. Důležitá je i kruhová tuhost a síla stěny potrubí. To vše má vliv na kvalitu výsledného díla – kanalizace.

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Češi i za covidu zprovozňují nevyužívané přípojky plynu

Češi i během koronavirové krize zprovozňují nevyužívané přípojky plynu, roste také zájem o nová připojení. V tiskové zprávě to dnes uvedl největší distributor plynu v ČR, společnost GasNet. Firma uvedla, že zatímco v roce 2016 začali lidé znovu využívat asi 1000 plynových přípojek, od roku 2017 do nynějška je to…

REKLAMA