REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Vítěz světového architektonického festivalu navrhuje stavbu na Václavském náměstí

Jedna z nejprestižnějších událostí v oblasti architektury se uskutečnila na konci minulého roku v Amsterodamu. Termín uzávěrky pro příští ročník, který se bude konat 2. až 4. prosince 2020 v Lisabonu, je naplánován na 3. května. Podívejme se krátce do historie a připomeňme si některé architektonické skvosty loňského ročníku. Dřívější vítěz navrhuje také stavbu na Václavském náměstí.

Světový architektonický festival World Architecture Festival (WAF) je každoroční oslavou kreativity spojenou s předáváním cen za nejlepší projekty v architektuře a designu. První ročník se konal v roce 2008 v Barceloně, aby zde setrval čtyři roky a poté přesídlil do Singapuru na stejné období. Od roku 2016 zahrnují hostitelská města také Berlín a Amsterodam. Od roku 2020 to bude poprvé Lisabon, kde se uskuteční též sesterský festival věnovaný interiérům (INSIDE), který se koná vždy paralelně s WAF od roku 2011.

Projekty je možné přihlašovat do celé řady kategorií a uzávěrka je naplánována na 3. května. V tomto roce bude porota složena z více než 145 hodnotitelů zastupujících 48 zemí a připojí se k nim samozřejmě i přední světoví odborníci. Z předchozích ročníků lze jmenovat takové osobnosti jako jsou Louisa Hutton, David Chipperfield, Li Xiaodong, Manuelle Gautrand či James Timberlake. Z vítězů pak světové ateliéry Foster & Partners, Zaha Hadid Architects, Thomas Heatherwick, Perkins & Will, Rogers Stirk Harbor, FJMT či Sou Fujimoto. WAF každoročně eviduje více než 1 000 projektů v nejrůznějších kategoriích, jež zahrnují jak návrhy, tak dokončené budovy či interiéry.

Ohlédnutí za amsterodamským festivalem

Stejně jako každý rok patřil i minulý festival v Amsterodamu k nejočekávanějším událostem roku. Třídenní oslava kreativity, imaginace a tvůrčí umělecké svobody provázená živými vystoupeními, happeningy, přednáškami a soutěžemi pak vyvrcholila slavnostním vyhlášením vítězů WAF. Za všechny oceněné jmenujme alespoň některá studia a projekty. Za výraznou ikonu současné architektury a designu lze bezesporu považovat studio Thomas Heatherwick, které získalo prestižní ocenění hned ve dvou kategoriích. Odbornou porotu přesvědčil londýnský projekt nazvaný Coal Drops Yard, kde architekti proměnili nevyužívané uhelné sklady na zcela mimořádný multifunkční prostor. Bodoval také projekt zvaný Vassel v New Yorku, který s sebou přinesl i zcela ojedinělé holistické uvažování o architektuře a kreativním životě lidí ve městech.

Ceny samozřejmě sbíraly také rezidenční projekty (například Cedrus Residential v Teheránu od Next Office–Alireza Taghaboni), občanské a komunitní budovy (například škola architektury a urbanismu Gaobu Book House od Condition Lab + UAL Studio) nebo enviromentální veřejné budovy a kanceláře (například Vanke Liuxiandong Design Community od architektů FCHA). Podle slov porotců je z předložených prací více než patrné, že se o slovo hlásí nové paradigma spojující moderní technologie s eniviromentálními faktory, a to včetně biofilie, která předpokládá důvěrné spojení přírodních a uměle vytvořených struktur.  

Vítězný projekt WAF Coal Drops Yard v Londýně

Pražský Savarin pod taktovkou vítězů

Také Praha má reálnou šanci zařadit se mezi oceněné ikony architektury studia Heatherwick. Vzniká zde projekt Savarin zahrnující rekonstrukci historických budov a vznik nového veřejného prostoru se zelení, otevřeným prostranstvím ve vnitrobloku a komerčními plochami přímo v sousedství pražského Václavského náměstí, které se s odkazem na tradici václavských pasáží propojí s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou. Palác Savarin dále popisuje jako čtyři na sebe navazující vzájemně propojené části, z nichž každá bude mít svůj vlastní charakter a způsob využití.

Budova orientovaná do Jindřišské ulice nabídne vlastní zelený vnitroblok a několik restaurací, část s vchodem z Panské ulice zase tržnici Time Out Market s gastro službami. V bloku směřujícím na Václavské náměstí najdeme pasáž s obchody a službami a všechny části pak povedou návštěvníka do samotného srdce projektu – do nového veřejného prostoru s parkem, do zrekonstruované budovy historické jízdárny, a nakonec i do samotného paláce Savarin, barokního skvostu Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

Vedle Františkánské zahrady tak vznikne u Václavského náměstí další místo pro setkávání a relaxaci. Veřejně přístupné střešní zahrady a terasy nabídnou krásné výhledy na panorama Prahy, nové volně přístupné pasáže umožní snadný a volný průchod dříve nepřístupným centrem metropole. Pasáže budou bez dveří, vše bude přístupné bezbariérově a vznikne i nový přímý bezbariérový vstup do metra Můstek. Projekt Savarin má ambice zařadit se mezi světové projekty v portfoliu proslulého studia Thomas Heatherwick. Možná bude jednou i na listu soutěže World Architecture Festival (WAF).

Podle informací a fotografií z tiskové zprávy a společnosti Crestyl.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Zdroj: Fotolia.com - fotofabrika

Dědictví družstevního bytu: Lze zdědit družstevní byt? Jak probíhá převod?

Při pořizování družstevního bydlení si zájemce nekupuje družstevní byt, ale družstevní podíl, který představuje účast v bytovém družstvu, s nímž je spojeno právo užívat konkrétní družstevní byt. V případě úmrtí do dědického řízení přechází právě zmiňovaný družstevní podíl, se kterým je spojeno právo nájmu k bytu.

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

O podporu družstevního bydlení mají zájem městské části

Plán podpory družstevního bydlení pomocí poskytnutí městských pozemků, který se kvůli odporu Pirátů a Prahy Sobě nepodařilo prosadit pražské radní Haně Marvanové (za STAN), by mohl fungovat na městských částech. Marvanová to dnes řekla novinářům. Praha 8 a Praha 11 podle ní už podobné projekty rozjíždějí a ona s nimi…

Zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Airbnb se nachází v zóně nevymahatelného práva

U krátkodobých pronájmů typu Airbnb je třeba zajistit vymahatelnost současného práva než vydávat nové regulace. Na jednání k tématu sdíleného ubytování se na tom shodli zástupci ministerstva pro místní rozvoj, hlavního města a podnikatelů v tomto odvětví. Řekla to ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Lidé podali přes 5000 připomínek k brněnskému územnímu plánu

Lidé v Brně podali během tří měsíců přes 5000 připomínek k návrhu nového územního plánu města. Shromažďoval je Odbor územního plánování a rozvoje magistrátu. Připomínkovací proces skončil v poslední červnový den, uvedli dnes radní na setkání s novináři.

Foto: TZ Galerie Jaroslava Fragnera

Do veřejného prostoru se vrátil život díky Landscape festival. Prožijte ho podle sebe!

Na čtyři desítky výtvarných či architektonických děl, soch, instalací a nejrůznějších kulturních akcí láká na pražském Žižkově osmý ročník Landscape festivalu. Jeho cílem je zpestřit během letních měsíců městské prostředí, upozornit na široký potenciál metropolí a ukázat možnosti zlepšování kvality života lidí, a to…

REKLAMA