REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Pražské radnice podnikatelům odloží platby nájmů a odpustí úroky

Radnice pražských městských částí kvůli dopadu opatření proti koronaviru podnikatelům a živnostníkům odpustí úroky z prodlení platby nájemného a odloží splátky. Některé umožní nájem splácet podle splátkového kalendáře nebo zmrazí na čas valorizaci nájemného. O dalších případných opatřeních budou jednat podle vývoje situace. Vyplývá to z ankety mezi radnicemi. Odložení plateb nájmů ve svých domech a odpuštění úroků již schválil magistrát. Důvodem opatření je boj s koronavirem, kdy jsou zavřeny restaurace, obchody a provozovny.
Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Radnice zatím nejčastěji přistupují k odkladu platby nájemného. Například Praha 1 umožní odklad až do výše kauce a nájemné bude zatím hrazeno z ní. Možnost odložit platby na tři měsíce podnikatelům poskytla Praha 3. Splátky odloží také Praha 2 a 6, kdy v obou případech o opatřeních ještě oficiálně rozhodnou v pondělí 30. března radní.

Pokud se živnostník dostane do velmi vážné situace, bude s ním Praha 7 jednat o odkladu platby nájmu nejen za období od března do června, ale až do konce letošního roku.

Radnice také nebudou vymáhat sankce za prodlení platby. Týkat se to bude plateb, které měly být uhrazeny v době vyhlášení nouzového stavu. Například Praha 3 nebude účtovat úrok z prodlení od 12. března do ukončení nouzového stavu. Praha 11 nebude podnikatelům účtovat úroky a opožděnou platbu nebude považovat za důvod k výpovědi z nájmu.

Nájemci komerčních prostor v Praze 12 budou platit o polovinu nižší nájemné. Radnice také nebude penalizovat nájemce, kteří nájemné neuhradí včas. Opatření týká prostor, které vlastní Praha 12 a platí od dubna, neboť březnové nájmy jsou již uhrazeny v běžné výši.

Praha 14 nebude nájemcům účtovat úroky za období od 1. března. Zároveň bude přijímat žádosti na odpuštění nájemného, které jednotlivě posoudí a rozhodne o nich.

Vedení některých radnic se rozhodla, že zastaví valorizaci nájmů. To je případ třeba první a druhé městské části. Praha 3 nabídne podnikatelům, kteří se kvůli koronaviru dostanou do tíživé finanční situace, možnost platit dlužné nájemné podle splátkového kalendáře.

Další podpora podnikatelů má následovat po skončení vládních opatření. O nich radnice teprve rozhodnou. "Po skončení vládních opatření celou situaci vyhodnotíme a navrhneme další kroky na podporu podnikatelů, které současná omezení poškodila," uvedl například radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek(TOP 09).

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Nemocnice Nachod

Dva nové pavilony nemocnice Náchod mají kolaudaci

Dva nové pavilony krajské Oblastní nemocnice Náchod za více než miliardu korun mají oficiální kolaudační souhlas. První etapa modernizace náchodské je tím téměř u konce. Novinářům to řekli zástupci hejtmanství. Jde o nové budovy J a K a na ně navazující stavební objekty. Pacienti by zmodernizovanou část nemocnice…

Grand prix architektů - termín podání přihlášek vyprší za dva dny!

Grand prix architektů - termín podání přihlášek vyprší za dva dny!

Obec architektů vyhlásila na začátku června další ročník soutěže Grand Prix Architektů - Národní cena za architekturu 2020. Vzhledem k velkému zájmu o prodloužení lhůty pro registraci projektů se organizátor rozhodl termín uzávěrky soutěže posunout do 15. srpna. Do tohoto data je možné registrovat nové i upravovat…

foto: Petr Bohuslávek

Pražská rada bude jednat o stanovisku k nové ranveji na letišti

Náměstek primátora Prahy pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) plánuje na radě hlavního města otevřít téma chystané stavby nové ranveje ruzyňského letiště, se kterou nesouhlasí. Ve čtvrtek to řekl novinářům s tím, že o tématu chce jednat v následujících měsících a zastupitelé budou také na podzim projednávat…

Zdroj: Fotolia.com - neubau-lagerhalle---thombal

Propad stavebnictví pokračuje, v červnu kleslo o 11,5 procenta

Propad stavební výroby v Česku znovu zrychlil. V červnu se reálně meziročně snížila o 11,5 procenta po květnovém poklesu o 7,7 procenta. Opět si pohoršilo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Oproti předchozím měsícům zaznamenaly horší výsledky také inženýrské stavby, mezi něž patří…

Zdroj: AdobeStock - maudanros

V Janově byl otevřen nový dálniční most, nahradil ten zřícený

V severoitalském Janově byl včera slavnostně otevřen nový dálniční most na místě Morandiho mostu, jehož část se 14. srpna 2018 zřítila. Neštěstí si tehdy vyžádalo více než čtyři desítky lidských životů. Dnešního ceremoniálu se zúčastní mimo jiné italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Zdroj: Fotolia.com - chalabala

Praha oprášila plán obchvatu Vítězného náměstí

Hlavní město plánuje vypsat veřejnou zakázku na dlouho diskutovaný projekt propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, která má ulevit Vítěznému náměstí v Praze 6. V pondělí budou o vypsání tendru rozhodovat radní. Stavbu silnice dlouhou dobu požaduje radnice Prahy 6. Město také připravuje rekonstrukci…

Zdroj: Fotolia.co - hcast

Stát má územní rozhodnutí pro úsek Pražského okruhu mezi D1 a D11

Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem pražského vnějšího okruhu, má územní rozhodnutí ke stavbě úseku 511 na jihovýchodě metropole mezi D1 a D11. Podle webu ŘSD bylo územní rozhodnutí vydáno v pátek a zatím je nepravomocné, takže je možné proti němu podat odvolání.

REKLAMA