REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Pražské radnice podnikatelům odloží platby nájmů a odpustí úroky

Radnice pražských městských částí kvůli dopadu opatření proti koronaviru podnikatelům a živnostníkům odpustí úroky z prodlení platby nájemného a odloží splátky. Některé umožní nájem splácet podle splátkového kalendáře nebo zmrazí na čas valorizaci nájemného. O dalších případných opatřeních budou jednat podle vývoje situace. Vyplývá to z ankety mezi radnicemi. Odložení plateb nájmů ve svých domech a odpuštění úroků již schválil magistrát. Důvodem opatření je boj s koronavirem, kdy jsou zavřeny restaurace, obchody a provozovny.
Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Radnice zatím nejčastěji přistupují k odkladu platby nájemného. Například Praha 1 umožní odklad až do výše kauce a nájemné bude zatím hrazeno z ní. Možnost odložit platby na tři měsíce podnikatelům poskytla Praha 3. Splátky odloží také Praha 2 a 6, kdy v obou případech o opatřeních ještě oficiálně rozhodnou v pondělí 30. března radní.

Pokud se živnostník dostane do velmi vážné situace, bude s ním Praha 7 jednat o odkladu platby nájmu nejen za období od března do června, ale až do konce letošního roku.

Radnice také nebudou vymáhat sankce za prodlení platby. Týkat se to bude plateb, které měly být uhrazeny v době vyhlášení nouzového stavu. Například Praha 3 nebude účtovat úrok z prodlení od 12. března do ukončení nouzového stavu. Praha 11 nebude podnikatelům účtovat úroky a opožděnou platbu nebude považovat za důvod k výpovědi z nájmu.

Nájemci komerčních prostor v Praze 12 budou platit o polovinu nižší nájemné. Radnice také nebude penalizovat nájemce, kteří nájemné neuhradí včas. Opatření týká prostor, které vlastní Praha 12 a platí od dubna, neboť březnové nájmy jsou již uhrazeny v běžné výši.

Praha 14 nebude nájemcům účtovat úroky za období od 1. března. Zároveň bude přijímat žádosti na odpuštění nájemného, které jednotlivě posoudí a rozhodne o nich.

Vedení některých radnic se rozhodla, že zastaví valorizaci nájmů. To je případ třeba první a druhé městské části. Praha 3 nabídne podnikatelům, kteří se kvůli koronaviru dostanou do tíživé finanční situace, možnost platit dlužné nájemné podle splátkového kalendáře.

Další podpora podnikatelů má následovat po skončení vládních opatření. O nich radnice teprve rozhodnou. "Po skončení vládních opatření celou situaci vyhodnotíme a navrhneme další kroky na podporu podnikatelů, které současná omezení poškodila," uvedl například radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek(TOP 09).

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Metru D hrozí zpoždění, ministerstvo zrušilo odmítnutí podjatosti magistrátu

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž zrušilo v pátek vlastní rozhodnutí z loňského září, kterým odmítlo podjatost magistrátu při rozhodování o stavbě. Rozhodnutí odkládá vydání stavebního povolení na neurčito. Případ tak musí MD projednat znovu. Řekl to náměstek…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Studie: Výměna zastaralého osvětlení může Česku ročně ušetřit 1,9 miliardy Kč

Úplný přechod na LED osvětlení v oblastech souvisejících s veřejnými rozpočty, tj. u silničního a pouličního osvětlení, ve zdravotnictví a vzdělávání by Česku pomohl dosáhnout ročních úspor na spotřebě elektřiny za 1,9 miliardy korun. Vyplývá to ze studie společnosti Signify, lídra světového trhu osvětlení, která…

Kostel v Gutech - fotodokumentace požáru, foto: HZS

Příběh starého shořelého kostela v Gutech dospěl do svého konce. Je novým začátkem

Stavba repliky vyhořelého dřevěného kostela Božího těla v třinecké části Guty vyšla na 33 milionů korun. Náklady na obnovu památky zničené úmyslně založeným požárem platila pojišťovna a výnos z veřejné sbírky. Vyhlásila ji třinecká radnice a na účtu se sešly téměř čtyři miliony korun. Řekl to mluvčí Ostravsko-opavské…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Liberecký kraj zastavil příjem žádostí o dotace na kotle

Liberecký kraj zastavil na konci května příjem žádostí o dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější. Ve třetím kole výzvy bylo k dispozici téměř 210 milionů korun, zájem byl ale ještě vyšší. Žádostí bylo podáno 2680, peníze stačily na 1818 projektů. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí kraje Filip Trdla.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Úřad otočil na nátlak občanů: Anonymní nahlížení do katastru bude dál možné

Anonymní nahlížení do katastru nemovitostí přes internet bude zachováno, i když od června měli mít přístup například ke jménu vlastníka nemovitosti či účastníka řízení jen přihlášení uživatelé. Proti softwarovým robotům, které využívají spekulanti s pozemky a nemovitostmi, pomůže test, oznámil to mluvčí ministerstva…

Praha z Letné, Fotolia.com © anrymos

Hygienici: Odstraňování azbestu z Intercontinentalu je v souladu s předpisy

Při odstraňování azbestu z pražského hotelu Intercontinental postupuje stavební firma v souladu se zákonem a pravidly pro nakládání s nebezpečnou látkou. Na webu to uvedla pražská hygienická stanice, která na místě provedla dvě šetření zaměřená na odstraňování azbestu. Postup firmy Metrostav, která rekonstrukci pro…

Peníze, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Dnes je konečný termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí

Dnes končí termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Upozornila na to finanční správa na twitteru. Pokud je daň vyšší než 5000 Kč, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách. Platit daň z nemovitosti je třeba každý rok, finanční úřady poplatníkům zasílají informace s výší stanovené daně. Daňové přiznání k dani z…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Daikin

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma s čističkou vzduchu v ceně

Čistička vzduchu v hodnotě 24 000 Kč k tepelnému čerpadlu zdarma

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA