REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Terasy Silvadec z moderního dřevoplastového materiálu

Terasy a pergoly jsou u mnoha rodinných domů, ale také bytů způsobem, jak rozšířit životní prostor a dopřát si i ve městech aspoň trochu pobytu venku. Ranní káva v probouzejícím se slunci, cvičení jógy, lenošení s knihou, nedělní oběd, nebo pořádný letní grilovací večírek s přáteli? To vše se dá uskutečnit na terase.

Aby nám ale terasa sloužila dobře a dlouhodobě bez zatěžující péče o ni, je potřeba přemýšlet, jak ji nechat postavit a hlavně, jaký materiál zvolit na podlahu. Protože terasa je venkovní prostor, musíme počítat s tím, že sluneční svit, vítr, déšť, v zimě sníh na ni budou mít vliv. Beton je sice dostupný v mnoha designových variantách, dobře udržuje a nemusíte ho natírat, ale v zimě studí, v létě pálí a chodit po něm bos nemusí být vždycky nejlepší nápad. Dřevěná prkna jsou krásná, vypadají skvěle, jsou příjemná na dotek, ale dřevěná podlaha venku vyžaduje obrovské množství péče. Nejméně dvakrát ročně byste měli ošetřit protiplísňovými prostředky a prkna je třeba také pravidelně natírat ochranným lakem. Na rozdíl od betonu si musíte také vždycky dávat pozor, abyste na dřevo nevylili něco, co by mohlo podlahu poškodit. Betonovou dlažbu setřete, u dřeva to vždy nestačí. Dřevo je také citlivé na mechanické poškození, třeba při přemisťování nábytku.

Existuje ale jiné řešení. Můžete mít na terase krásná terasová prkna a vzhled podlahy bude luxusní. Přitom nebudete otrokem péče o dřevo a budete si moci v klidu užívat terasovou pohodu klidně po celý rok. Řešením jsou terasové podlahy z moderního dřevoplastového materiálu.

Co to je? Terasová dřevoplastová prkna jsou vyráběna z takzvaného WPC materiálu. Jedná se vlastně o zkratku anglických slov wood – polymer - composite, tedy česky dřevo – polymer – kompozit a vyrábí se ze směsi dřevěného substrátu a polymeru, přičemž nejčastější poměr je 60 % dřevěné drti a 40 % polymeru. Díky kombinaci dvou zcela odlišných materiálů mají terasové desky skvělé vlastnosti obou. Jsou téměř bezúdržbové, stačí je jednoduše spláchnout vodou, třeba ze zahradní hadice, a nechat uschnout. Krásně se po nich chodí a díky mnoha designům si můžete vytvořit podlahu, která vypadá jako ze dřeva, ale nemusíte ji ani olejovat, ani lakovat a stejně bude vypadat výborně. Když po nich budete chodit bez bot, bude vám velmi příjemně a nebude vám hrozit, že byste si zadřeli třísku. Ať už si vyberete hladká prkna, nebo prkna s drážkami, díky protiskluzové úpravě budete chodit zcela bezpečně.

Při výběru terasových prken se soustřeďte na výrobky renomovaných značek, které mají s výrobou těchto materiálů už určitou zkušenost. Takovou značkou je například francouzský výrobce SILVADEC, který byl založen už v roce 2001 jako vůbec první evropský výrobce kompozitního dřeva. SILVADEC kontroluje celý výrobní proces od výroby dřevní moučky ve společné firmě s jednou bretaňskou pilou až po finální kompozitní materiál a z něj vyrobená terasová prkna. WPC směs FOREXIA od společnosti SILVADEC má patentované složení, a to již od roku 2003.

SILVADEC vyrábí dvě základní řady terasových prken, a to podle zvolené technologie. Terasová prkna Silvadec NATURAL jsou vyráběna metodou extrurze, tedy protlačování materiálu přes matrici, a jsou probarvována v celém průřezu. Taková terasová prkna vypadají velmi podobně přírodnímu surovému dřevu. A stejně s nimi můžete i pracovat – lze je podle vláken řezat, hoblovat nebo i brousit. Na dotek jsou podobná prknům z exotických dřevin. Skvěle se hodí nejen na terasy, ale také třeba kolem bazénů či venkovních vířivek. V řadě Natural jsou dvě kolekce prken. Natural Elegance jsou prkna jednobarevná, a dodávají se jako jednobarevná prkna, drážkovaná nebo v reliéfním provedení se vzhledem přírodního dřeva. Natural Emotion má jedinečný průřez díky náhodnému vstřikování barev v celém průřezu. Každé prkno tak vypadá úplně jinak než jiné. Dodávají se v podobě silnějších prken v hladkém provedení.

V řadě HIGH-TECH jsou terasová prkna vyráběná inovativní technologií, díky níž jsou prkna odolná proti UV záření i skvrnám. Velice snadno se udržují, a to i velmi světlé varianty. Tato řada je zastoupena v kolekci Atmosphere a dodávají se v broušené variantě.

Velký výběr terasových prken SILVADEC najdete zde.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

České stavebnictví si loni mezi zeměmi EU pohoršilo o deset míst

České stavebnictví bylo loni s meziročním růstem o 2,6 procenta mezi 28 zeměmi Evropské unie na 19. místě. Meziročně si Česko pohoršilo o deset míst, v porovnání s koncem září na tom bylo stejně. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostat. V zemích EU stavebnictví loni vzrostlo v průměru o 2,8 procenta.

Zdroj: AdobeStock.com-david-bgn

Základy pro rodinný dům: Ochrana základové spáry, podsypy, drenáže (2.)

Jak založit rodinný dům? Základ je zkrátka základ – bez něho se těžko obejdete. Nejčastější založení rodinného domu je stále, i přes možnosti alternativní, na betonových pasech. Minule jsme si ukázali, jak se volí šířka a hloubka základu. Dnes si povíme o tom, co dělat po výkopu, zda je nutno vkládat drenážní potrubí ...

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Nové pavilony se postaví u nemocnic v Ústí, Děčíně a Chomutově

Krajská zdravotní postaví nové pavilony u nemocnic v Ústí nad Labem, Děčíně a Chomutově. Na investiční akce za téměř tři miliardy korun jsou hotové projekty, zpracovaná dokumentace i připraveny finance. Novinářům to dnes řekl předseda představenstva Jiří Novák. Na financování se podílí Ústecký kraj, vlastník Krajské ...

Zdroj: Fotolia.com - eleonore-h

Základy pro rodinný dům: Hloubka, výška a šířka základového pasu (1.)

Stavba základů rodinného domu. První krok k vysněnému bydlení. Nejběžnější založení jednoduché stavby, jakou rodinný dům je, se provádí na betonových základových pasech. Smyslem základů je roznést zatížení ze stavby do zeminy tak, aby nebyla překročena únosnost zeminy. Přihlédnout se musí i k nezámrzné hloubce. Proto ...

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Nový stavební zákon vyvolává rozpory. Dle podnikatelů vše zhorší, MMR nesouhlasí

Podnikatelům se nelíbí současný návrh nového stavebního zákona. Podle nich se po zapracování připomínek odklonil od původní podoby a situaci ve stavebnictví místo zjednodušení naopak výrazně zhorší. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci podnikatelských komor a svazů. Podle ministerstva pro místní rozvoj ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Nejspolehlivější tepelné čerpadlo pro váš domov

Akce na tepelná čerpadla Daikin

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA