REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak sůl nahlodává budovy

To, že sůl neprospívá fasádám ani základům budov, je fakt, který je stavitelům dobře známý. Jakým mechanismem ale sůl strukturu budov narušuje, to už je trochu složitější. Výzkumníci z ETH v Curychu - Institutu pro stavební materiály, společně s akademiky Princetonské univerzity (PU), se proto rozhodli tyto destruktivní procesy podrobit podrobnějšímu testování.
Jak sůl nahlodává budovy

Zjistili, že důležité není jen samotné množství agresivních solí, ale i jejich původ a podmínky okolního prostředí, zejména teplota.

Díky žíravému působení solí se hroutí stěny monumentů, které už přečkaly staletí, stejně jako se narušuje pevnost betonových staveb, starých jen desítky let. Proto se vědci rozhodli prozkoumat účinky solí za kontrolovaných podmínek v laboratorním prostředí, aby mohly poskytnout účinná vodítka pro konzervační techniky, restaurátory i stavitele, kteří směřují své projekty do oblastí se zvýšenou koncentrací solí.

„Sůl se může do stavebních materiálů dostat rozmanitými způsoby,“ zmiňuje Francesco Caruso, doktorand z PU. „Například cement, základní složka betonu, už obsahuje stopy síranu vápenatého a alkalické sulfáty, tedy ve své chemické podstatě soli.“ Jenže cest existuje více: stavební materiály mohou být infiltrovány solí z okolního prostředí, například prostřednictvím mineralizované podzemní vody, která se táhne porézními materiály v základech až na povrch, nebo také prostřednictvím atmosférických srážek.

Ty mohou a často i obsahují oxidy uhlíku, které reagují s uhličitanem vápenatým za vzniku vápencové sádry. Nemalé množství solí ve městech ulpí na budovách také při odmrazování chodníků a při posypu chemickými solemi. „Tyto solné roztoky pak pronikají pórovitými strukturami, a zatímco se jejich tekutá složka vypaří, sůl zůstává a působí na místě,“ dodává Caruso.

Opakované experimenty s vápencovými bloky ve vodní lázni pak prokázaly, že čím je větší přesycení solí na povrchu, tím intenzivnější je i destruktivní potenciál solí. Svou významnou roli tu hraje i teplota: tam, kde se udržuje víceméně stabilní klima (25°C), je zapotřebí čtyřnásobku času, aby se výsledný negativní efekt projevil. Tam, kde dochází k pravidelnému poklesu teploty (3°C) a tedy i vymrzání tekuté složky, je působení solí mnohem rychlejší.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.