REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Jak řídit vytápění a vyvarovat se chybám?

I laik se může vyvarovat několika chybám při vytápění, které ho zbytečně připravují o peníze za energie a snižují jeho spokojenost s teplem v domě.

Nejčastějším prvkem používaným pro regulaci teploty v jednotlivých místnostech je termostatický ventil, respektive termostatická hlavice na ventilu u radiátoru. Do jaké polohy hlavici ale nastavit, když na ní není stupnice ve stupních Celsia?  Pozice označená sněhovou vločkou se používá tehdy, když uživatel domu odjíždí na delší dobu pryč a chce zabezpečit, aby místnosti byly vytápěny na co nejnižší teplotu, ale nemohlo dojít k zamrznutí vody. Další pozice hlavice pak mohou odpovídat nastavení vnitřní teploty v místnosti na teploty přibližně 12, 16, 20, 24 nebo 28 °C. Přesné nastavení umožňují elektronicky řízené termostatické hlavice. Některé jsou programovatelné v rámci dne, týdne a některé jsou i dálkově ovládatelné přes internet z aplikace v smartphone.

Vedle komfortního tepla je důležité i v zimním období dýchat čerstvý vzduch. Zatím jen v malém počtu domů je větrání zajištěno řízeným nuceným větráním, a tak všichni ostatní větrají okny. V trvale užívaném obytném prostoru se má podle doporučení hygieniků měnit vzduch jednou za dvě až tři hodiny. V případě rodinného domu je vhodné větrat velmi intenzivně a přitom krátce během dne asi třikrát na pět minut. Během větrání s plným otevřením oken, balkonových dveří se velmi rychle vymění všechen vzduch v místnosti a po ukončení větrání se čerstvý chladný vzduch během pár minut velmi rychle ohřeje. Zcela nevhodné je dlouhodobé větrání vyklopeným oknem, neboť se při něm neprovětrá celá místnost, tepelná nepohoda v blízkosti okna je dlouhodobá, nehledě na zbytečně zvýšenou spotřebu tepla, a tedy i peněz.

Snahu spořit náklady není vhodné spojit s vypínáním vytápění na krátkou dobu. Pro opětné a rychlé zvýšení teploty na komfortní je zapotřebí zvýšený výkon plynového kondenzačního kotle nebo třeba tepelného čerpadla, a ten je spojen s nižší energetickou efektivitou. Možná úspora za krátký časový úsek s minimalizovaným vytápěním tak může být anulována, nehledě na rizika srážení vlhkosti na chladných stěnách, množení plísní atp. Ale i při omezování vytápění na delší dobu je nutné myslet na ochranu proti zamrznutí.

VIESSMANN, spol. s r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

O tepelných čerpadlech Viessmann

O tepelných čerpadlech Viessmann

Viessmann uvádí základní informace o nabídce tepelných čerpadel. Jednoduše popisuje princip činnosti. Jejich základní předností je, že vyrobené množství tepelné energie pro vytápění a ohřev vody je přibližně 4krát větší než množství energie spotřebované na pohon tepelného čerpadla.

Jak odvzdušnit radiátor?

Jak odvzdušnit radiátor?

V teplovodních otopných soustavách s radiátory může dojít k tomu, že se ve vrchní části některých radiátorů postupně z otopné vody, která jimi prochází, tak dlouho uvolňují bublinky vzduchu, až vytvoří vrstvu, která omezuje průtok otopné vody.

Příprava vytápění domu na chladné počasí

Příprava vytápění domu na chladné počasí

I když vytápění domu po celou topnou sezónu běželo bez poruchy, je vhodné před příchodem chladného počasí vše zkontrolovat. Aby i příští sezóna proběhla k plné spokojenosti provozovatele.

Monokrystalické fotovoltaické moduly v černém designu, výkon až do 300 Wp, stupeň účinnosti modulu až 17,5 %.

Fotovoltaické moduly s vysokou výtěžností, kvalitou a bezpečností

To vše nabízí produktový program fotovoltaických modulů Viessmann Vitovolt 300. Zahrnuje aktuálně monokrystalické moduly v černém designu a s výkonem modulu až 2335 Wp a polykrystalické moduly se 60 články a výkonem až 295 Wp. Plnohodnotná a dlouhodobá záruka od výrobce na celý fotovoltaický systém je základní…

Zdroj: Viessmann

Aplikace ViStart - uvedení do provozu pomocí čtyř jednoduchých kroků

Jednoduché, rychlé a bezpečné uvedení nového topného kotle do provozu je nyní možné za pomoci nové aplikace ViStart. Tento nástroj k použití pro váš smartphone vám usnadní uvedení do provozu, takže výrazně snižuje dobu instalace až do předání provozovateli zařízení a dá se využít prakticky bez jakýchkoliv předběžných…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA