REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Plzeň začala stavět městské byty, celkem jich bude 183

Plzeň začala po 15 letech znovu stavět městské byty. Na Zátiší při výjezdu na Domažlice a dálnici D5 vybuduje do září 2022 celkem 18 domů se 183 byty o ploše 32 metrů čtverečních a 46 metrů čtverečních. Budou pro lidi, kteří na komerčním trhu obtížně získávají nájemní nebo vlastní bydlení. Na 2,5 roku je vyčleněno 405 milionů korun, řekl to radní David Šlouf (ODS). Jde o největší bytový projekt v Plzni za posledních 15 let.
Plzeň, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Poslední byla obytná zóna Sylván. Od té doby město pouze rekonstruovalo nebo přistavovalo nízký počet jednotek. "Začínají demoliční práce a budování sítí a pak se hned začne stavět," uvedl Šlouf. K zemi půjde v první ze dvou etap osm z 23 domů, kde bydlelo asi 210 lidí. Lidé ze zhruba 30 z celkem 92 bytů už byli přestěhováni loni na podzim.

Na revitalizaci více než čtyřhektarové lokality mezi ulicemi Línská a Kreuzmannova má město v letošním rozpočtu 136 milionů Kč. Byty buduje útvar investic, který vysoutěžil dodavatele a domy pak předá bytové správě. První domy by měly stát v polovině příštího roku.

"Hlavními cílovými skupinami, které tam budou, jsou senioři, zdravotně postižení, mladé rodiny a starousedlíci, kteří se chtějí vrátit a musí plnit náležitosti vyplývající z nájemní smlouvy, tedy hlavně mít vše včas zaplacené a nesmí s nimi být problémy v oblasti sousedského soužití," řekl Šlouf. Vrátit se chce 33 rodin.

Nájemné bude standardní. Byty zvláštního určení a bezbariérové budou za 50 Kč/m2 na měsíc a pro ostatní bude platit stejný ceník jako pro všechny ostatní městské byty, u nichž je základní sazba 82,10 Kč/m2. Plzeň vlastní 2900 bytů, městské nájemní byty jsou na trhu nejlevnější.

Projekt Zátiší bude ze 40 až 50 procent hrazen z prodeje 483 městských bytů na Sylvánu, postavených s dotacemi v letech 2002 až 2005. Plzeň jich zatím prodala zhruba polovinu a veškeré příjmy dává na Zátiší. Město z prodeje získá 150 až 200 milionů Kč.

Na složení nájemníků Zátiší spolupracovala radnice se sociálním geografem Luďkem Sýkorou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Podle něj je projekt v ČR unikátní nabídkou dostupného a sociálního bydlení, prevencí segregace a podporou sociálního začleňování. Výrazné změní úroveň bydlení v místě i složení obyvatel.

Plzeň chce podle Šloufa dál stavět byty pro seniory a pro mladé rodiny. Vyhledává další lokality, každou pro 100 až 200 bytů, různě rozprostřených po městě. Vhodné jsou bývalá kasárna Světovar, Cukrovarská ulice u zimního stadionu, Skvrňany a Sylván.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

V Praze začne fungovat nová organizace městského developera

V hlavním městě začne na jaře fungovat nová pražská příspěvková organizace městského developera. Jejím úkolem bude příprava městských pozemků a území pro bytovou výstavbu v režii města. Sdělil to náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Praha se dlouhodobě potýká s nedostatečným počtem bytů a rostoucími ...

Eliška Kaplicky si prohlíží model návrhu knihovny, foto: redakce

Kaplického knihovna na Letné: Vrátit se k návrhu není možné, tvrdí Zaorálek

Vrátit se k plánu výstavby nové budovy Národní knihovny podle návrhu zesnulého architekta Jana Kaplického už není možné, míní ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministerstvo kultury připravilo pro vládu ke stavbě knihovny materiál, nyní vypořádá připomínky. Ministr také jedná s pražskými politiky o možném místě ...

Mladá Boleslav, zdroj: fotolia.com

Mladá Boleslav koupí za 155 milionů pozemky, bude zde bydlení

Mladá Boleslav plánuje nákup téměř 115 000 metrů čtverečních pozemků v jižní části města. Pozemky koupí od soukromé společnosti za 155 milionů korun, magistrát tady chce připravit podmínky pro individuální i hromadné bydlení, řekl to novinářům primátor Raduan Nwelati (ODS).

Václavské náměstí, zdroj: fotolia.com

Václavské náměstí bude ukrývat nádrž na děšťovou vodu. Stromořadí bude obnoveno.

Pražský magistrát nechá při rekonstrukci Václavském náměstí vybudovat v jeho horní částí podzemní nádrž na dešťovou vodu. Ve spodní části bude obměněno stromořadí a zároveň vysázeny nové stromy. Vyplývá to z dokumentů, které schválili pražští radní. Praha plánuje rekonstruovat celé náměstí. Ve spodní části mají práce ...

Pasivni dum, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Počet nových pasivních domů v Česku loni vzrostl zhruba o pětinu

Počet nově dokončených pasivních domů, tedy domů s velmi nízkou spotřebou energie, loni v Česku meziročně vzrostl zhruba o pětinu na 1200. Celkově jich je asi 7200. Většinou jde o rodinné domy. Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu nově postavených rodinných domů loni stoupl o procentní bod na šest procent. ...

Zdroj: Fotolia.com

Raketový nárůst cen bytů vede k nárůstu nájemního bydlení

Trend nákupu bytů k investičním účelům potvrzují i další čísla. Téměř třetina hypoték je zřizována pro investiční účely. V České republice existuje velmi silná poptávka po bydlení jako alternativa investování do finančních aktiv.

Peníze, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Daň z nemovitosti pomocí koeficientu na maximum zvedly dvě obce

Jednou z obcí, která nově zavedla maximální koeficient jsou Ledvice na Teplicku. Ty maximálně využily možnosti zvýšit daň z nemovitostí. Vedení města stanovilo nejvyšší koeficient pět, čímž zvýší příjmy z daně ze 700.000 zhruba na tři miliony korun. Peníze chce město investovat do zlepšení života svých 550 obyvatel. ...

Zelená střecha, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Brno sbírá žádosti o dotace na zelené střechy a zachytávání deště

Brno dnes zahájilo sběr žádostí o dotace na zelené střechy a na zachytávání dešťové vody. Nachystáno je na to stejně jako loni 20 milionů korun, uvedl v tiskové zprávě mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek. Loni nabídlo město dotace poprvé. Žádosti je možné posílat do 31. srpna. Cílem programu je zlepšit ...

Zdroj: AdobeStock-manuel

Ceny nemovitostí v Česku i nadále stoupají

V posledním desetiletí nejvíce vzrostly v Brně. Ve 3.Q 2019 ceny stouply průměrně o 2,3 %, přičemž nejvyšší nárůst byl zaznamenán u bytů, u kterých se cena navýšila o 2,6 %.

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Povolování staveb bude možné i elektronicky, Senát to schválil

Povolování staveb bude možné i v elektronické formě. Senát schválil novelu, díky níž vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Digitalizace by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Předlohu nyní dostane k ...

REKLAMA