REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak zařídit malý byt? Pomocí světlých barev a chytrého nábytku

Zařídit garsonku nebo malý panelákový byt nemusí být nic složitého. Stačí volit světlé barvy, držet se jednoho materiálu a vybírat chytrý nábytek s úložným prostorem. V našem článku se dočtete triky a tipy od bytových designérů.

5 triků, jak na malý byt

  1. syté a výrazné barvy pouze na malé detaily
  2. vyhnout se masivnímu nábytku
  3. nezapomínat na světla, zrcadla a stejné podlahy
  4. úložné prostory od podlahy až ke stropu
  5. nábytek s lehkým designem a na nožičkách

Křeslo na nožičkách

Nábytek na nožičkách se stal trendy a tak ho můžete vidět úplně všude. Na nožičkách jsou křesla, pohovky, postele i lenošky a komody nebo konferenční stolky. A přesně takový design je pro malé byty a garsonky. Dodá prostoru vzdušnost a podtrhne krásu podlahy nebo koberce.

Do malého bytu také patří multifunkční a vestavěný nábytek. Vestavěné skříně, které mají jednoduché provedení a sahají od podlahy ke stropu jsou ideálním řešením pro veškeré oblečení, které máte.

V současné době není složité sehnat multifunkční nábytek. Například se z postele se může stát pracovní stůl, ze židle konferenční stolek nebo velké pohovky dvě samostatná křesla.

Jedna barva stačí

Malým prostorům sluší jemném přírodní barvy v tlumených tónech. Výrazným barvám je lepší se vyhnout. Trik od bytových designérů je ladit byt do jedné barvy a propojovat ji napříč celým interiérem.

To stejné platí u podlah. Je dobré zvolit jednu podlahu do všech místností. Prostor se sjednotí a bude působit celistvým dojmem. Pokud je v bytě problém s nedostatkem světla, doporučujeme podlahy se žlutým odstínem. Místnost prosvětlí a dodají nádech slunečních paprsků.

Nečekaný úložný prostor

V malém bytě je dostatek úložného prostoru základ. Základem jsou velké vestavěné skříně, postel a pohovky s úložným prostorem. Kam patří sezónní oblečení a výbava, vysavač nebo vánoční výzdoba.

Ovšem na trhu jsou i další kousky s možností schování věcí jako jsou třeba taburetky, konferenční stolky nebo křesla. Do těchto kousků se snadno vejde náhradní deka, polštář nebo hračky. Stejně tak bačkory pro hosty nebo noviny a časopisy.

Kouzlo zrcadel

Zrcadla v malém bytě nebo místnosti nesmí chybět. Správně umístěné zrcadlo dokáže totiž zázraky. Ideálním místem, kam ho umístit je naproti oknu. Bude se v něm odrážet denní světlo a místnost se opticky zvětší a vytvoří se iluze okna.

Strategické místo je také u osvětlení, například u lampy. Opět se v zrcadle bude odrážet světlo a místnost tak bude působit větším a prostornějším dojmem. Namiřte tak světlo do zrcadla a z malého bytu se stane byt vzdušný a prosvětlený.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Imagen Subliminal

Malý byt je plný světla a prostoru. Řešením byla krabice

Nedělat věci jako ostatní, objevovat nové cesty k řešení. I to je úkolem moderní architektury. Jak se tedy vypořádat s bytem, který má 60 metrů čtverečních, ale jeho dva obyvatelé touží po neomezeném prostoru? Projektanti navrhli řešení: krabici.

Autor: Zuzana Kopilakova

V Česku se chystá první městská zelená čtvrť

V České republice vznikají plány první reálné městské čtvrti, která si dokáže sama vyrobit více než polovinu roční spotřeby elektřiny pro zajištění potřeb obyvatel a zároveň umí šetrně hospodařit s pitnou i dešťovou vodou a cíleně zmírňovat oteplování krajiny vlivem tzv. městského tepelného ostrova.

Zdroj: AdobeStock-lightcaptured

Rekonstrukce bytu z první republiky skrývá velký potenciál

Staré „činžovní“ cihelné domy mají mnoho výhod. Tou první je poloha ve městě, většinou v centrech nebo v širším centru s dobře dostupnými službami. Často velkorysé prostory s vysokými stropy umí architekti výhodně využít a není třeba se jich bát. Reprezentativnost prostoru, původní cihelné zdivo či masivní dřevěné ...

Foto: jag studio

Zakopaný dům z kamene, hlíny a dřeva

Návrat ke kořenům a spojení se zemí? V době, kdy se esoterická mystika snaží vecpat, kam to jen jde, mají taková slovní spojení dost neurčitý pojem. Tahle móda ale naštěstí do Ekvádoru nedorazila, a tak tu mají zmíněná úsloví svůj plnohodnotný význam. Casa Patio z kraje Cotopaxi se skutečně noří do země, a navrací se ...

Architektonická procházka: Dům Radost od sklepa až po půdu

Architektonická procházka: Dům Radost od sklepa až po půdu

Přijměte naše pozvání na redakční návštěvu funkcionalistického domu Radost, bývalého Domu odborových svazů na náměstí Winstona Churchilla. Projděte se s námi po této historické budově a poznejte její krásu.

REKLAMA