REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Zákon o regulaci makléřů nebude mít dostatečný efekt

Realitní zákon prošel začátkem listopadu Sněmovnou v posledním čtení a aktuálně Senátem, čeká se tak na podpis prezidenta.
Třemošnice, ilustrační obrázek, foto redakce

Realitní zákon ovlivní domácí realitní trh a má nastavit podmínky pro činnost makléřů

Je však otázkou, zda bude dostatečně plnit funkci kultivace trhu, když chybí dozorový orgán, který by udával jasný směr a výklad pro všechny realitní zprostředkovatele. V České republice funguje 15 tisíc makléřů. „Pokud bychom to porovnali s Německem, kolik je tam makléřů na počet obyvatel, měli bychom mít v Česku kolem 5000 makléřů", říká k situaci na realitním trhu Andrea Daňhelová, ředitelka provozu a jednatelka z Fincentrum Reality.

Realitní zákon prošel začátkem listopadu Sněmovnou v posledním čtení a aktuálně Senátem, čeká se tak na podpis prezidenta. Návrh schválila vláda již začátkem roku. „Naštěstí zákon dostátá postupně lepší rámec,“ tvrdila Andrea Daňhelová, která narážela hlavně na nejasnost kolem poskytnutí úschovy finančních prostředků. Tu nesměly realitní kanceláře aktivně nabízet, zároveň ji zákon nezakazoval. „Jsem ráda, že v pozměňovacích návrzích byla akceptována možnost poskytnout úschovu a nastavila se jasná pravidla,“ dodala Daňhelová.

Chceš se živit jako makléř?

Podmínkou je buď mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie nebo minimálně středoškolské vzdělání s maturitou a tříletá praxe.

Problém je, kdo bude praxi kontrolovat. Nabízel by se ekvivalent, kdy finanční poradce hlídá Česká národní banka, pojektanty a techniky ČKAIT apod.  Obdoba oborové komory, která by byla pod záštitou státu však v oblasti realit chybí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Zdroj: Fotolia.com - neubau-lagerhalle---thombal

Propad stavebnictví pokračuje, v červnu kleslo o 11,5 procenta

Propad stavební výroby v Česku znovu zrychlil. V červnu se reálně meziročně snížila o 11,5 procenta po květnovém poklesu o 7,7 procenta. Opět si pohoršilo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Oproti předchozím měsícům zaznamenaly horší výsledky také inženýrské stavby, mezi něž patří…

Zdroj: AdobeStock - maudanros

V Janově byl otevřen nový dálniční most, nahradil ten zřícený

V severoitalském Janově byl včera slavnostně otevřen nový dálniční most na místě Morandiho mostu, jehož část se 14. srpna 2018 zřítila. Neštěstí si tehdy vyžádalo více než čtyři desítky lidských životů. Dnešního ceremoniálu se zúčastní mimo jiné italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Zdroj: Fotolia.com - chalabala

Praha oprášila plán obchvatu Vítězného náměstí

Hlavní město plánuje vypsat veřejnou zakázku na dlouho diskutovaný projekt propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, která má ulevit Vítěznému náměstí v Praze 6. V pondělí budou o vypsání tendru rozhodovat radní. Stavbu silnice dlouhou dobu požaduje radnice Prahy 6. Město také připravuje rekonstrukci…

Zdroj: Fotolia.co - hcast

Stát má územní rozhodnutí pro úsek Pražského okruhu mezi D1 a D11

Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem pražského vnějšího okruhu, má územní rozhodnutí ke stavbě úseku 511 na jihovýchodě metropole mezi D1 a D11. Podle webu ŘSD bylo územní rozhodnutí vydáno v pátek a zatím je nepravomocné, takže je možné proti němu podat odvolání.

Most zbourá na sídlišti Chanov panelák a vytvoří náhradní bydlení

Most zbourá na sídlišti Chanov panelák a vytvoří náhradní bydlení

Most zbourá na sídlišti Chanov, obývaném především Romy, další panelový dům. Na demolici město nezískalo státní dotaci, zaplatí ji proto ze svého. Příští rok vznikne pro obyvatele čtvrti náhradní bydlení. Projekt modulových domů je hotový, vizualizaci představí zástupci města občanům na podzim. Novinářům to dnes řekl…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA