Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Aukce elektřiny a plynu: Výhoda nebo podvod?

Aukce byly vítaným nástrojem pro zlevnění elektřiny i plynu domácnostem. Dnes jsou spojovány se šmejdy a s nekalými praktikami. Mají si lidé dávat na aukce pozor? V čem jsou špatné a kde naopak pomáhají? Podíváme se na to, z čeho aukce vznikly a zda i dnes existují výhodné a férové aukce.
Zdroj: AdobeStock-vchalup

Aukce získaly popularitu v první polovině tohoto desetiletí, protože díky nim získalo mnoho zákazníků podstatně levnější elektřinu nebo plyn, než jim prodávali obchodníci. Domácnosti měly možnost se připojit k aukcím, které pořádala různá města napříč republikou. Vlastní organizací se zabývaly společnosti jako eCentre nebo Terra Group. Později se přidala i společnost Dtest, jejíž hlavním předmětem činnosti je ochrana spotřebitelů. Myslím si, že tehdejší aukce přispěly ke zlevnění elektřiny i plynu pro všechny zákazníky, tedy i pro stálé zákazníky dodavatelů.

Aukce jsou dobrým nástrojem, jak získat levnější energii v případech, že cena těchto komodit na burzách je levná a obchodníkům se nechce poskytovat odpovídající ceny. Bohužel od roku 2016 ceny elektřiny a později i plynu rostly, což nesvědčilo aukcím. Obchodníci totiž mají svůj vlastní trh, kde růst či pokles cen komodit je zpožděn oproti cenám na burze. V této situaci obchodníci nemohli v aukcích s ohledem na garanci ceny nabídnout ceny, které jsou nižší než na běžném trhu a lidé ztratili o aukce zájem.

Jednou z podmínek pro uzavření smlouvy s aukční společností byl závazek zúčastnit se probíhající aukce a pak následujících aukcí pod určitou sankcí. Důvodem byl problém s tím, že mnoho lidí by se aukce napřed chtělo zúčastnit, ale pak si to rozmyslí nebo je jejich původní dodavatel přemluvil a oni se aukce již nechtěli zúčastnit. Naproti tomu aukční společnost, když chtěla utvořit tlak na dodavatele, musela přijít s určitým garantovaným počtem zákazníků. Výjimkou byl Dtest, který dával lidem možnost rozhodnout se až po zveřejnění ceny, což se zejména v následných ročnících aukcí Dtestu projevilo výrazným úbytkem zájemců.

Když dva dělají totéž, není to vždy totéž

Pro obchodníky nebo aukční společnosti je jejich největším majetkem počet zákazníků. Jde o to nejen zákazníky získat, ale také si je udržet po co nejdelší dobu. V době zdražování elektřiny nebo plynu mají lidé možnost od dodavatele odejít a vybrat si jiného, což je uvedeno v energetickém zákoně. Bohužel na trhu s energiemi nejsou jen solidní dodavatelé, ti nesolidní vymysleli způsob, jak zákazníky získat, prodávat jim elektřinu a plyn za vysoké ceny a držet si je pod hrozbou vysokých pokut po nekonečně dlouhou dobu. Jedním z prostředků pro násilné udržení si zákazníka jsou podvodné aukce. Tyto aukce nemají s původními aukcemi nic společného, tyto aukce jsou spojeny s několika dodavateli, jejichž vlastníci jsou bývalí podomní prodejci a nově jsou označováni za šmejdy.

Podvodné aukční společnosti nejsou dodavateli s licencí od regulátora a jejich činnost se řídí občanským zákoníkem. Zákazník má při podepsání smlouvy distančním způsobem možnost odstoupit od smlouvy do 14 dnů, ale v té době je člověk ještě nevědomky rád, že bude mít levnější energii a od smlouvy neodstoupí, nebo spíš ještě nezná výsledky aukce. Když se výsledek dozví, již odstoupit nemůže. Riziko uzavření smlouvy je o to vyšší, že smlouvu lze nejčastěji uzavřít po telefonu a nemusí si zákazník uzavření smlouvy ani uvědomit.

Jak z toho ven

V první řadě je třeba být aktivní, nic se samo nevyřeší. Podvedený zákazník by se měl pokusit u aukční společnosti se dohodnout, že společnost zruší závazek bez sankcí, protože společnost se dopustila nekalých obchodních praktik a podvedla jej. Pokud se zákazník se společností nedohodne, tak je třeba napsat stížnost na Českou obchodní inspekci do formuláře pro mimosoudní řešení sporů. Tento způsob řešení sporu bývá velmi účinný.

A co na to stát

V tomto roce se objevilo několik návrhů, jak s podvodnými aukcemi zatočit. Na stole je návrh na udělování licencí pořadatelům aukcí. Dalším možným řešením je oprávnění zastupovat zákazníka na určitou omezenou dobu, tedy u nové aukce by musela být uzavřena nová smlouva.

I dnes jsou výhodné aukce

Dobrým příkladem pro veřejnost je Skautská energie, která poskytuje pro každého zájemce velmi levnou energii a slušné podmínky. Naleznete ji i v cenících Kalkulátoru cen energií TZB-info.

Aukce jsou běžným nástrojem na obchodování na světových burzách. V Kalkulátoru cen energií TZB-info přinášíme pravidelné informace o aktuálních cenách kontraktů na Českomoravské komoditní burze, což jsou vlastně často po sobě opakující se aukce. Zde nakupují státní organizace, kraje, města i firmy. Obchodování tímto způsobem zaručuje nejtransparentnější podmínky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Regulaci zprostředkování energií, již navrhla STAN, vláda odmítla

Zpřísnění podmínek práce zprostředkovatelů obchodu s energiemi, jak je navrhli poslanci opozičního hnutí STAN, vláda odmítla. Informoval o tom její tiskový odbor. Návrh předpokládá, že zprostředkovatelé by museli mít licenci Energetického regulačního úřadu. Kabinet by měl dát podle podkladů přednost jinému řešení…

Energie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Komu se zvýší cenu elektřiny? Plyn zdražovat nebude

Někteří dodavatelé zvýší v příštích měsících cenu elektřiny pro část domácností, za plyn si lidé naopak nepřiplatí. Vyplývá to z vyjádření většiny prodejců, které oslovila ČTK. Firmy upozorňují, že velkoobchodní ceny elektřiny se drží na relativně vysokých úrovních a v posledních letech rostly. U plynu je podle nich…

Zdroj: AdobeStock-ArtushFoto

Bude se zdražovat elektřina a plyn? A proč?

Na tuto přímou otázku zbývá jen jediná odpověď, ano bude. Otázkou je, kdy. Nejprve se podívejme, jaké jsou důvody ke zdražení elektřiny a plynu a jaké jsou faktory naopak brzdící zdražování. Jak by se mohl zákazník zdražení bránit?

REKLAMA