REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Dokončujete nový dům? Šetřit energie můžete již od začátku

Abyste v novém domě či bytě mohli začít svítit, vařit a topit, je třeba uskutečnit dva základní kroky: zažádat o připojení k distribuční soustavě a zajistit si smlouvu s dodavatelem energií. Žádost o připojení musíte podat u příslušného distributora dané energie. Ten je vám přidělen automaticky podle území, kde se vaše novostavba nachází. Dodavatel vám pak elektřinu či plyn dodává a vybrat si jej můžete dle svého uvážení.
Dokončujete nový dům? Šetřit energie můžete již od začátku

Pokud dokončujete nový dům, bývá zavedení energií jednou z prvních starostí. Jak na to a jak při tom co nejvíc ušetřit? Nezapomeňte, že dodavatele energií si můžete vybrat sami. To samozřejmě platí i v případě, že se stěhujete do bytu v novostavbě. Správná volba dodavatele elektřiny či plynu vám totiž může ušetřit i několik tisícikorun ročně.

Žádost o připojení k distribuční soustavě

V případě rodinného domu je třeba u příslušného distributora podat žádost o připojení k distribuční soustavě. Potřebné formuláře jsou k dispozici on-line na webových stránkách jednotlivých distribučních společností. Budete potřebovat také doklad o vašich právech k nemovitosti (např. kupní smlouva, darovací smlouva, výpis z katastru nemovitostí) a situační plánek umístění objektu.

„Specifikovat je třeba i druh a velikost odběru. Pokud v domácnosti plánujete využívat energeticky náročný spotřebič, například bojler, přímotop nebo tepelné čerpadlo, můžete požádat o přidělení dvoutarifní sazby, dříve známé jako ‚noční proud‘,“ říká Libor Holub obchodní ředitel společnosti Bohemia Energy.

V žádosti samozřejmě musíte uvést oficiální adresu budoucího odběrného místa, katastrální území a číslo parcely, údaje o plynové či elektrické přípojce (zda na daném území již existuje nebo ji bude třeba teprve vybudovat), datum začátku odběru, plánované množství spotřebičů včetně jejich výkonů. Vyjádření distributora obdržíte většinou do 30 dnů od podání příslušné žádosti o připojení.

Vybudování nové přípojky řešte s distributorem

Distribuční společnost stanovuje v zaslaném návrhu smlouvy o připojení konkrétní závazné podmínky a technické řešení týkající se vybudování nové přípojky k objektu. Po podepsání dokumentu bude nejspíš následovat delší fáze čekání. Protáhne se klidně na několik měsíců, kdy bude distributor řešit projektovou dokumentaci, věcná břemena a nakonec výběr realizační firmy, která přípojku zhotoví. 

Jestliže se stěhujete do bytu v novostavbě, máte o jednu starost méně. Developer či stavební firma se o připojení nového odběrného místa do distribuční soustavy zpravidla postarají a na vás již zbývá se jen přihlásit k odběru elektřiny či plynu.

Dodavatele elektřiny a plynu si vyberte sami

Nezávisle na tom, u které distributora jste žádali o připojení, dodavatele elektřiny či plynu si můžete vybrat podle svého uvážení. Abyste našli tu nejvýhodnější nabídku, můžete si snadno srovnat jednotlivé produkty např. na kalkulačce na stránkách ERÚ či www.tzb-info.cz.

Mějte ale na paměti, že finanční úspora by neměla být jediné kritérium. Neméně podstatné je rovněž se podívat, zda vámi vybraná společnost je férová a stabilní, má dobrý a dostupný zákaznický servis a také, zda vám může pomoci i s dalšími úsporami. „Rozhodně nedoporučuji podlehnout nabídce různých jednorázových bonusů. Ty samy o sobě nejsou sice špatné, ale jedná se většinou o časově omezené pobídky. S novým dodavatelem si zpravidla zákazník vybírá partnera na delší období, tudíž očekává i dlouhodobější výhodu,“ dodává Libor Holub z Bohemia Energy.

BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

logo
Na Poříčí 24-26
110 00 Praha 1

zelená linka: 800 333 333 (prodejní linka)
800 025 025 (zákaznická péče)

e-mail: kontakt@bohemiaenergy.cz

web: www.bohemiaenergy.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Léto v plném proudu! A s ním i ideální doba na změnu dodavatele energií

Léto v plném proudu! A s ním i ideální doba na změnu dodavatele energií

Kdo by si nepřál ušetřit každý měsíc, že? Obzvlášť nyní, kdy kvůli koronavirové pandemii řešíme výpadky z příjmů a vynucené úspory. Zkuste se poohlédnout po novém dodavateli energií, s novým můžete ušetřit až několik tisíc korun ročně. A právě v létě je na jeho změnu nejlepší čas.

Snížení účtů za energie pomůže překonat obtížnou situaci

Snížení účtů za energie pomůže překonat obtížnou situaci

Jak vážné ekonomické dopady bude mít současná situace na domácnosti, zatím nikdo netuší. Proto je dobré začít se připravovat už teď a udělat, co se dá. Třeba si snížit účty za energie. Navíc kvůli tomu nemusíte ani nikam chodit.

Nechte svou chalupu vydělávat – pořiďte jí střešní fotovoltaiku!

Nechte svou chalupu vydělávat – pořiďte jí střešní fotovoltaiku!

Chatařská a chalupářská sezóna je v plném proudu. Vzhledem k tomu, že velká část těchto objektů je využívána téměř celoročně, určitě se vyplatí zamyslet se i nad možnou úsporou za energie. Tu mohou přinést třeba fotovoltaické střešní panely, díky kterým si chalupa může navíc na sebe částečně vydělávat sama.

Proč změnit dodavatele energií právě v létě

Proč změnit dodavatele energií právě v létě

Pokud chcete ulevit rodinnému rozpočtu od stále rostoucích nákladů na energie, poohlédněte se po novém dodavateli elektřiny či plynu. Léto je navíc ideálním obdobím, kdy dát věci do pohybu. Změna dodavatele totiž neproběhne ze dne na den. Jestliže ji ale zvládnete nyní, letošní topnou sezónu již můžete mít levnější.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte na energie

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte na energie

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj, řekněme si upřímně, často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Jak tedy na to a na co nezapomenout?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Hansgrohe

Soutěžte o atraktivní výhry od hansgrohe!

Atraktivní výhry od hansgrohe!

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA