REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Odvětrání koupelny na půdu. Je to dobrý nápad?

Odvětrání koupelny je nutnost, je však potřebné provést ho tak, aby stavbě nebylo zaděláno na jiné problémy. Stavebníkův záměr byl vyvést odtah ze stávající koupelny v podkroví starého rodinného domu do nezatepleného podstřešního prostoru šikmé sřechy, který je přirozeně provětrávaný otvory ve štítových stěnách. Odvětrání by šlo tedy do půdy. Co na to odborníci oslovení redakcí?
Zdroj: AdobeStock-bildlove

Toto řešení je technicky nevhodné. Doporučuji vyvést odvětrání až do exteriéru nad střechu. Někteří stavebníci se vyvedení nad střechu u rekonstrukcí obávají z důvodů problematického napojení na střešní krytinu.

Na dotazované střeše se jedná o skládanou střešní krytinu. S pomocí střešní tvarovky (jakou běžně výrobci střešních krytin dodávají jako příslušenství ke svým systémům střešních tašek) dosáhnete i bezproblémového napojení bez rizika zatékání krytinou. Pokud je ve střeše nějaký stávající průchod – například nevyužívaný komín, je možno zvážit prostup odvětrávacího potrubí některým ze stávajících prostupů.

Pojistnou hydroizolaci střechy je nutné samozřejmě utěsnit okolo prostupu potrubí. Ani to dnes pomocí speciálních lepících pásek nebo manžet na potrubí není problém.

Co hrozí, pokud vyvedete větrání do půdy?

Pokud vyvedete větrání do půdního prostoru, zvýší se lokálně (v blízkosti vývodu potrubí) vzdušná vlhkost a dřevěné prvky v blízkosti mohou časem degradovat, být snadněji napadeny houbami apod.

V zimním období bude situace ještě horší, jelikož vlhký a teplý vzduch z koupelny zvýší v nezatepleném prostoru svoji relativní vlhkost a bude zcela jistě kondenzovat na veškerých površích v nemalém okolí vyústění.

Půdní prostor bude také dobře větraný jen za větrných dnů, pokud vítr nefouká, není větrání prostoru tak dokonalé jako v exteriéru, což jen podtrhuje předešlé varování.

Zdroj: AdobeStock-bildloveZdroj: AdobeStock-bildlove

Proč tepelně izolovat potrubí?

Potrubí vedené nezatepleným prostorem je nutné tepelně izolovat, aby nedocházelo k rychlému ochlazování a kondenzaci par vlhkého vzduchu v potrubí a stékání kondenzátu zpět do ventilátoru. Izolaci potrubí lze provést buď nalepovací izolací, nebo tepelně-izolačními návleky na potrubí. Někdy nepostačí ani tepelná izolace potrubí a je nutné odvádět kondenzát u paty potrubí tak, aby nestékal do ventilátoru, například napojením potrubí na kanalizaci, třeba přes odkapovou nádržku.

Zabraňte únikům vlhkosti skrze parozábranu

Dále je velice nutné pečlivě parotěsně utěsnit prostup potrubí parozábranou (předpokládáme, že je v souvrství podhledu). Kolem prostupu nesmí docházet k úniku vodní páry do tepelné izolace (opět se jedná o zvýšení vlhkosti v izolaci). Nebezpečí je o to vyšší, že se jedná o koupelnu – vlhký provoz. Na utěsnění parozábrany se využívají lepící pásky či speciální manžety.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Zdroj: akad. arch. Aleš Brotánek, ABateliér

Dřevěná archa: Nevzhledné JZD se změnilo na ekologickou farmu

V malé obci na Berounsku se nachází ekologická farma, kterou navrhl ateliér architekta Aleše Brotánka. Stavba zvítězila v soutěži Ekologický Oskar roku (E.ON Energy Globe Award ČR 2012). Nevzhledný zemědělský kravín se během pár let změnil na moderní ekologickou farmu s širokým zázemím pro osvětu i bydlení.

Zdroj:  Peter Fabo, Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní dřevostavba obklopená lesem

Dřevostavby v pasivním standardu s velkou zahradou patří mezi nejvíce vyhledávané stavby. Nabízejí majitelům dostatečný prostor pro harmonické bydlení a intenzivnější sepjetí s přírodou. Dům pro čtyřčlennou rodinu ve Zvoli u Prahy má navíc tu výhodu, že je obklopen březovým hájem.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Nové vytápění, větrání a rozvody elektroinstalací

Rekonstrukce bytu z první republiky: Nové vytápění, větrání a rozvody elektroinstalací

Minule jsme si ukázali nové rozvody instalací – kanalizací a vodovodu při rekonstrukci prvorepublikového bytu. Realizace původně stanovených záměrů v rámci systému vytápění, vzduchotechniky či elektroinstalací byla opět zajímavou zkušeností celé rekonstrukce. Kdo z vás se někdy potýkal s rekonstrukcí podobného…

Nejmenší děti se vrátí do školy. Ale jak se jim tam bude dýchat?

Nejmenší děti se vrátí do školy. Ale jak se jim tam bude dýchat?

Fakta jsou jasná. Ve špatně větrané místnosti roušky nikoho neochrání. Nucené větrání s rekuperací tepla zajistí optimální mikroklima pro školáky a učitele, s eliminací šíření nemocí a nutností nošení ochranných prostředků. Srovnání pravidel s Německem.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Soutěž - získejte materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER

Zdroj: IVAR CS

Akce IVAR DAB Studená voda

Akce IVAR DAB Studená voda

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA