REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Odvětrání koupelny na půdu. Je to dobrý nápad?

Odvětrání koupelny je nutnost, je však potřebné provést ho tak, aby stavbě nebylo zaděláno na jiné problémy. Stavebníkův záměr byl vyvést odtah ze stávající koupelny v podkroví starého rodinného domu do nezatepleného podstřešního prostoru šikmé sřechy, který je přirozeně provětrávaný otvory ve štítových stěnách. Odvětrání by šlo tedy do půdy. Co na to odborníci oslovení redakcí?

Toto řešení je technicky nevhodné. Doporučuji vyvést odvětrání až do exteriéru nad střechu. Někteří stavebníci se vyvedení nad střechu u rekonstrukcí obávají z důvodů problematického napojení na střešní krytinu.

Na dotazované střeše se jedná o skládanou střešní krytinu. S pomocí střešní tvarovky (jakou běžně výrobci střešních krytin dodávají jako příslušenství ke svým systémům střešních tašek) dosáhnete i bezproblémového napojení bez rizika zatékání krytinou. Pokud je ve střeše nějaký stávající průchod – například nevyužívaný komín, je možno zvážit prostup odvětrávacího potrubí některým ze stávajících prostupů.

Samostatný ventilátor s kontrolou vlhkosti je ideální do koupelny – zdroj K&V ELEKTRO

Pojistnou hydroizolaci střechy je nutné samozřejmě utěsnit okolo prostupu potrubí. Ani to dnes pomocí speciálních lepících pásek nebo manžet na potrubí není problém.

Co hrozí, pokud vyvedete větrání do půdy?

Pokud vyvedete větrání do půdního prostoru, zvýší se lokálně (v blízkosti vývodu potrubí) vzdušná vlhkost a dřevěné prvky v blízkosti mohou časem degradovat, být snadněji napadeny houbami apod.

Potrubní ventilátor KANLUX WIR WK-10 70900 – zdroj K&V ELEKTRO

V zimním období bude situace ještě horší, jelikož vlhký a teplý vzduch z koupelny zvýší v nezatepleném prostoru svoji relativní vlhkost a bude zcela jistě kondenzovat na veškerých površích v nemalém okolí vyústění.

Půdní prostor bude také dobře větraný jen za větrných dnů, pokud vítr nefouká, není větrání prostoru tak dokonalé jako v exteriéru, což jen podtrhuje předešlé varování.

Zdroj: AdobeStock-bildloveZdroj: AdobeStock-bildlove

Proč tepelně izolovat potrubí?

Potrubí vedené nezatepleným prostorem je nutné tepelně izolovat, aby nedocházelo k rychlému ochlazování a kondenzaci par vlhkého vzduchu v potrubí a stékání kondenzátu zpět do ventilátoru. Izolaci potrubí lze provést buď nalepovací izolací, nebo tepelně-izolačními návleky na potrubí. Někdy nepostačí ani tepelná izolace potrubí a je nutné odvádět kondenzát u paty potrubí tak, aby nestékal do ventilátoru, například napojením potrubí na kanalizaci, třeba přes odkapovou nádržku.

Zabraňte únikům vlhkosti skrze parozábranu

Dále je velice nutné pečlivě parotěsně utěsnit prostup potrubí parozábranou (předpokládáme, že je v souvrství podhledu). Kolem prostupu nesmí docházet k úniku vodní páry do tepelné izolace (opět se jedná o zvýšení vlhkosti v izolaci). Nebezpečí je o to vyšší, že se jedná o koupelnu – vlhký provoz. Na utěsnění parozábrany se využívají lepící pásky či speciální manžety.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Zdroj: Zehnder

Redakční návštěva: Jak se dělá větrání s rekuperací Zehnder v panelovém bytě

Systém nuceného větrání s rekuperací tepla i vlhkosti Zehnder se do bytu v panelovém domě instaloval v rámci jeho kompletní rekonstrukce. Dům je již zateplen a má vyměněná okna. Rekonstrukce bytu byla ideální příležitostí k řešení obvyklého nedostatku v kvalitě vnitřního prostředí starších bytových domů:…

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

Zdroj: AdobeStock - leungchopan

Města mají své mikrobiální otisky. Lze podle nich poznat, kudy jste cestovali

Přijíždíte z dovolené v Aténách anebo jste pobývali na pracovní cestě v Tokiu? Pravdu se může vyšetřující policista anebo vaše manželka dozvědět z vašeho pasu, ale k poznání pravdy vedou i diskrétnější cesty. Každé město na zemi totiž hostí do jisté míry unikátní mikroflóru. A její složení, typické pro danou oblast,…

Zdroj: Společnost JRD

Jak kvalitní je vzduch, který dýchají děti ve školkách? Měření z MŠ Beránek

Zdravé vnitřní prostředí ve školních budovách se netýká pouze kvality vzduchu, důležitá je také kvalita osvětlení, akustiky i vytápění. Naměřené hodnoty vnitřního prostředí v mateřské škole Beránek ukazují, že kvalitní podmínky pro výuku lze u takovýchto staveb zajistit pouze s komplexním týmem odborníků.

Zdroj: spotrebitelov.cz

Jak ochladit byt během horkých letních dní

Letní dny přicházejí, přílišné horko je ale v čase nesmírně vyčerpávající. Naštěstí existují účinné způsoby, jak se v bytě ochladit. Které to jsou? Vyzkoušejte klimatizaci a další chytré triky.

REKLAMA

REKLAMA