Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Odvětrání koupelny na půdu. Je to dobrý nápad?

Odvětrání koupelny je nutnost, je však potřebné provést ho tak, aby stavbě nebylo zaděláno na jiné problémy. Stavebníkův záměr byl vyvést odtah ze stávající koupelny v podkroví starého rodinného domu do nezatepleného podstřešního prostoru šikmé sřechy, který je přirozeně provětrávaný otvory ve štítových stěnách. Odvětrání by šlo tedy do půdy. Co na to odborníci oslovení redakcí?
Zdroj: AdobeStock-bildlove

Toto řešení je technicky nevhodné. Doporučuji vyvést odvětrání až do exteriéru nad střechu. Někteří stavebníci se vyvedení nad střechu u rekonstrukcí obávají z důvodů problematického napojení na střešní krytinu.

Na dotazované střeše se jedná o skládanou střešní krytinu. S pomocí střešní tvarovky (jakou běžně výrobci střešních krytin dodávají jako příslušenství ke svým systémům střešních tašek) dosáhnete i bezproblémového napojení bez rizika zatékání krytinou. Pokud je ve střeše nějaký stávající průchod – například nevyužívaný komín, je možno zvážit prostup odvětrávacího potrubí některým ze stávajících prostupů.

Pojistnou hydroizolaci střechy je nutné samozřejmě utěsnit okolo prostupu potrubí. Ani to dnes pomocí speciálních lepících pásek nebo manžet na potrubí není problém.

Co hrozí, pokud vyvedete větrání do půdy?

Pokud vyvedete větrání do půdního prostoru, zvýší se lokálně (v blízkosti vývodu potrubí) vzdušná vlhkost a dřevěné prvky v blízkosti mohou časem degradovat, být snadněji napadeny houbami apod.

V zimním období bude situace ještě horší, jelikož vlhký a teplý vzduch z koupelny zvýší v nezatepleném prostoru svoji relativní vlhkost a bude zcela jistě kondenzovat na veškerých površích v nemalém okolí vyústění.

Půdní prostor bude také dobře větraný jen za větrných dnů, pokud vítr nefouká, není větrání prostoru tak dokonalé jako v exteriéru, což jen podtrhuje předešlé varování.

Zdroj: AdobeStock-bildloveZdroj: AdobeStock-bildlove

Proč tepelně izolovat potrubí?

Potrubí vedené nezatepleným prostorem je nutné tepelně izolovat, aby nedocházelo k rychlému ochlazování a kondenzaci par vlhkého vzduchu v potrubí a stékání kondenzátu zpět do ventilátoru. Izolaci potrubí lze provést buď nalepovací izolací, nebo tepelně-izolačními návleky na potrubí. Někdy nepostačí ani tepelná izolace potrubí a je nutné odvádět kondenzát u paty potrubí tak, aby nestékal do ventilátoru, například napojením potrubí na kanalizaci, třeba přes odkapovou nádržku.

Zabraňte únikům vlhkosti skrze parozábranu

Dále je velice nutné pečlivě parotěsně utěsnit prostup potrubí parozábranou (předpokládáme, že je v souvrství podhledu). Kolem prostupu nesmí docházet k úniku vodní páry do tepelné izolace (opět se jedná o zvýšení vlhkosti v izolaci). Nebezpečí je o to vyšší, že se jedná o koupelnu – vlhký provoz. Na utěsnění parozábrany se využívají lepící pásky či speciální manžety.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Větrání domů a bytů

Zdroj: AdobeStock- Alexander Raths

Snižování energetické náročnosti existujících budov nejen zateplením – díl IV.

Snížit energetickou náročnost domu pomůže především zateplení. Abychom však skutečně ušetřili za energie, jsou potřeba i následné kroky, které má připravit projektant – energetický specialista. Jedná se především o úpravu vytápění a ohřevu teplé vody, chlazení, ale i dalších systému TZB. Původní objekt měl totiž ...

Elektrárna, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

ERÚ: Proměna energetiky zvýší zřejmě do budoucna ceny energií

Současná proměna energetiky zřejmě do budoucna zvýší regulovanou část ceny energií. Důvodem budou náklady spojené s nejrůznějšími technologickými změnami, které se v energetické soustavě postupně zavádějí. V rozhovoru to řekl předseda rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Stanislav Trávníček. Úřad dnes dopoledne ...

Český soběstačný dům zahájil stavbu. Budete ho moci navštívit

Český soběstačný dům zahájil stavbu. Budete ho moci navštívit

Sen mnoha lidí. Šetrný dům, který si vyrobí veškerou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije.

Zdroj: AdobeStock-a_lein

Revize v bytovém domě nepodceňujte! Užitečné rady pro majitele bytů, SVJ i družstva

Včasná revize zařízení v bytových domech vám může ušetřit velkou spoustu starostí. Doslova. Provedete-li revizi včas a s dostatečnou pečlivostí, můžete se vyhnout vysokým pokutám za porušení platné legislativy, nebo i sporům s pojišťovnou v případě nehody. Na co je tedy potřeba dát pozor a co musíte (nebo byste ve ...

REKLAMA