REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Nový stavební zákon má urychlit stavební proces. Developeři jsou přesto skeptičtí

Obrovské průtahy, které často trvají i více než třičtvrtě roku. To byl hlavní problém a zároveň argument stavebních a developerských firem, který směřovaly na úřad vlády. Nový stavební zákon, jenž si Babišova vláda dala do svého programu jako jeden z hlavních cílů, má stavební proces výrazně urychlit. Jaké změny nový zákon přinese?
Zdroj: Fotolia.com

Pokud chtějí dnes stavební firmy zahájit výstavbu, musí od různých úřadů a zodpovědných orgánů získat desítky razítek a následně absolvovat povolovací řízení, které se skládá ze tří fází — vliv na životní prostředí, územní rozhodnutí a stavební povolení. Tento proces úřadům často zabere několik měsíců.

Situace je opravdu zoufalá. Například na závazná stanoviska, která jsou nutná k udělení stavebního povolení, se v Brně čeká i třičtvrtě roku. A to jsou závazná stanoviska jen střípek v mozaice, který stavební společnosti musí získat, aby vůbec mohly začít stavět,“ upozorňuje na alarmující situaci Tomáš Kaláb z developerské firmy Kaláb.

Fikce souhlasu by měla stavební proces výrazně urychlit

Na zdlouhavost a nedodržování lhůt úřadů si stěžuje také Marek Vinter z inženýrské a developerské společnosti AVRIOINVEST. Proto Vinter vítá, že součástí nového stavebního zákona má být takzvaná fikce souhlasu. „Fikce souhlasu znamená, že pokud se odpovědný úřad nevyjádří ve třicetidenní lhůtě, ve složitějších případech do šedesáti dní, bude se naše žádost považovat za vyřízenou. Podle nás jde o správný nástroj na nečinnost a alibismus úřadů,“ říká Vinter.

Úřady se brání jednoduchým argumentem — nedostatečným počtem kvalifikovaných pracovních sil. S vytížeností by ale úřadům měl odlehčit připravovaný zákon. Vzniknout má totiž Nejvyšší stavební úřad, který má od obcí převzít stavební agendu. Hlavním cílem má být jednotné rozhodování při stavebních procesech.

Čím méně byrokracie, tím lépe, protože současný stav je neudržitelný. Podle našeho názoru by se dalo výrazně rychleji stavět i podle stávajícího zákona, to by ale úřady nesměly porušovat lhůty, vyžadovat větší podrobnosti u dokumentace, než je zapotřebí, a také kdyby se nevymlouvaly jeden na druhého. V současnosti úřady jednají tak, aby jejich rozhodnutí nebylo možné napadnout. Změna struktury úřadů by proto mohla pomoci k profesionalizaci,“ dodává Vinter.

Nový stavební zákon vzbuzuje naději, ale i skepsi a pochybnosti

Další změnou, která má stavebním a developerským firmám ulehčit, je ukončení nekonečných přezkumů. Právě přezkoumávání odvolacími úřady prodlužuje lhůty o další měsíce, někdy i roky, protože v mnoha případech úřad vrací věc k přepracování. Nově by měla být žaloba ve správním soudnictví přípustná pouze proti pravomocnému rozhodnutí stavebního úřadu.

Přesto si Tomáš Kaláb nemyslí, že hlavním problémem ve stavebním průmyslu je aktuální zákon. „Principiálně jsou změny obsažené v návrhu nového stavebního zákona pro nás stavebníky prospěšné. Obecně jsem ale k důsledkům těchto legislativních změn skeptický. Za posledních dvanáct let, co se v oboru pohybuji, jsem se o změnách zákonů týkajících se investiční výstavby naučil přemýšlet takto: jakákoliv změna je k horšímu. Myslím, že by stálo za to nechat zákony tak, jak jsou, soustředit se spíš na dobrou úřednickou praxi a posilovat vzdělanost a rozhodovací pravomoci jednotlivých úřadů.

Úřady zatím nemají k zákonu bližší informace

Krajské úřady v současnosti nemají k připravovanému stavebnímu zákonu bližší informace. „Náš krajský úřad bohužel nemá návrh novely stavebního zákona k dispozici,“ uvádí Lucie Dosedělová, tisková mluvčí a vedoucí oddělení mediální komunikace Ústeckého kraje. Její slova potvrzuje i Radek Šíma z oddělení informací a styku s veřejností z Jihočeského krajského úřadu. „K tomuto tématu nemáme žádné informace. Nejsme subjektem, se kterým by byly tyto záležitosti konzultovány.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Povolování staveb

Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den druhý

Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den druhý

Středa byl druhý veletržní den akce For Arch. Taktéž druhý den živého vysílání redakcí ESTAV.cz a TZB-info ze stánku. Druhý den pozvání do vysílání přijali právníci, energetický specialista nebo výzkumnice univerzitního centra UCEEB a mnozí další. Veškeré rozhovory si můžete prohlédnout v celodenním streamu.

Zdroj: Fotolia.com - vege

ZDARMA: Právní poradna od ESTAV.cz na veletrhu For Arch 2019

Nevyznáte se ve stavebním právu? Řešíte konflikt se sousedy? Potřebujete pomoci objasnit proces povolení stavby? Řešíte konflikty se stavební firmou? Na co si dát pozor před podepsáním rezervační smlouvy? Tyto a další vaše otázky vám pomůžeme řešit osobně na veletrhu For Arch 2019 na stánku ESTAV.cz! Využijte ...

Zdroj: Fotolia.com - sebastian-duda

Kdo je stavebník, co je to stavba nebo dokumentace? Pojmy stavebního zákona

Naše právní předpisy nejsou jednotné při používání pojmů a je proto nezbytné, pokud hodláme s nějakým zákonem či vyhláškou pracovat, ujasnit si význam jednotlivých pojmů příslušného právního předpisu. Zpravidla je jejich význam uveden v úvodních paragrafech příslušného zákona. My se budeme pouze zabývat několika ...

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Úřad dodatečně povolil místními odmítanou stavbu domů v Praze 5

Stavební úřad Prahy 5 vydal dodatečné stavební povolení ke dvěma domům, které v Košířích v Praze 5 staví developerská firma Central Group. Úřad musel vydat nové povolení poté co zjistil, že se firma při stavbě výrazně odchýlila od původního projektu. Proti stavbě dlouhodobě protestují místní obyvatelé, kteří se chtějí ...

Vlak, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Stát opět dává zdvoukolejnění tratě do Hradce k posouzení EIA

Státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) znovu předkládá záměr výstavby druhé koleje z Opatovic nad Labem do Hradce Králové k posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Předchozí dokumentaci ministerstvo životního prostředí v roce 2017 vrátilo k doplnění a k doložení hlukové studie. Část veřejnosti byla proti ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA