REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bílý rodinný dům se sedlovou střechou na větrné hůrce

Novostavba rodinného domu v ulici Větrné na okraji obce Struhařov rozkládající se v malebném Ladově kraji přesně vystihuje charakter regionu a místní mikroklima. Přestože se nachází ve Středočeském kraji mívají zde obyvatelé v zimě skutečně nadstandartní nadílku sněhu.

Známý turistický region v blízkosti hlavního města pověstný kopcovitou krajinou plnou lesů, luk a úrodných polí, kterým protéká legendární trampská řeka Sázava, je kromě jiného i atraktivním místem pro bydlení. Svůj romantický ladovský sen si zde splnila mladá rodina s dětmi, která oslovila ateliér Stempel & Tesař architekti, s požadavkem netradičního moderního bydlení v duchu přírodního stavitelství našich předků.    

Tvar střechy v souladu s charakterem obce

„Místní regulativ na šikmou střechu vycházející z přesvědčení, že její tvar udává charakter obce, měl pro nás reálné opodstatnění s ohledem na zdejší podnebí. Další regulativ v územním plánu, a to, že dům musí mít jedno nadzemní podlaží a podkroví jsme se rozhodli zohlednit, abychom neprodlužovali povolovací proces a splnili tak co nejdříve sen mladé rodiny,“ vysvětluje Jan Jakub Tesař a dále podrobněji popisuje svůj architektonický návrh. Vychází z tradičních hodnot stavění našich předků, kdy tvar domu sleduje potřeby uživatelů a místní podmínky. Volí střídmé materiály, které společně s minimalistickými detaily nechávají vyniknout proporcím a jednoduchému tvaru domu. Kombinace bílé hladké omítky se světlou plechovou střechou a přírodními hliníkovými okny se propisuje i do interiéru, do světlých neutrálních odstínů podlahy a nábytku.

Foto: Filip Šlapal

Zapuštění do svahu a netradiční dispozice

Dům má charakter kvádru, je opatřen sedlovou dvouplášťovou střechou se skládanou plechovou krytinou na dřevěném bednění s podélně skloněnou vrcholovou vaznicí a pozednicemi. Hlavní vstup se nachází při západní fasádě domu. Vstoupíme-li do předsíně, nabídne se nám zároveň přístup do garáže pro dvě vozidla, nebo do prostoru spojovacího schodiště. Ze schodiště se po jednom rameni sestupuje do částečně zapuštěného suterénu při jižní fasádě na úrovni zahrady. Zde se nachází obývací pokoj s prosklenou stěnou na terasu a kuchyně s velkým oknem. Po jednom rameni schodiště se sestoupí do skladu a WC, nejníže položené místnosti v domě. Ze spojovacího schodiště je rovněž volně přístupná galerie na zvýšeném přízemí a komora. Dále je možné po otevřeném spojovacím schodišti postoupit do podkroví, kde se nachází nejprve chodba s šatnou a odtud přístup do dvou pokojů a do koupelny. Ze schodišťové chodby se dále vstupuje do prádelny a WC a po spojovacím schodišťovém rameni do ložnice rodičů s koupelnou a šatnou. Koupelny a šatny jsou opatřeny střešními okny pro přístup denního světla.

Několik výškových úrovní a jedno nadzemní podlaží a podkroví

Ateliér vycházel z daného sklonu pozemku asi 1,5 metru, což byla polovina výšky jednoho podlaží. O stejný rozdíl se poté rozhodli projektanti posunout i jednotlivé podlahy. V příčném řezu má tak rodinný dům nakonec šest výškových úrovní a bez ohledu na svažitost také přímý vstup a vjezd z ulice. Odtud pak lze sestoupit do obývacího pokoje s kuchyní a jídelnou na úroveň zahrady. Prostor se dále otevírá do následujícího podlaží, na galerii s pracovnou. Schodiště stoupá kolem dětských pokojů se šatnou a koupelnou až k hlavní ložnici doplněné podobným zázemím. „Obývací pokoj, zapuštěný do svahu, je dle definice ze zákona suterénem, to znamená, že má dům stále jedno nadzemní podlaží a podkroví. Sklon hřebene proti svahu kopíruje vnitřní prostorové uspořádání, nezvyklá forma domu tak odpovídá příčnému rozdělení půdorysu a posunu úrovní o poloviční výšku patra,“ vysvětluje na závěr Jan Jakub Tesař a vše dokládá půdorysy stavby. 

Foto: Filip Šlapal

Základní charakteristika objektu: Nízkoenergetický rodinný dům
Místo: obec Struhařov
Architekt: Stempel & Tesař architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Klient: soukromá osoba
Projekt a výstavba: 2014-2017
Pozemek: 1 248 m2
Zastavěná plocha: 124 m2
Užitná plocha: 246 m2

Konstrukční systém: Obvodová nosná konstrukce ze zdiva se základní nosnou keramickou tvarovkou Porotherm Profi a ostatními tvarovkami systému. Základová deska z betonu, založení na monolitické železobetonové pásy, pod deskou vrstva provětrávaných tvarovek v systému IGLU 

Střecha: Dvouplášťová se skládanou plechovou krytinou (Lindab PLX) na dřevěné bednění (OSB)  

Výplně otvorů: Kombinace výklopných a otočných křídel, pevné neotvíravé tabule z bezpečnostního skla, rámy jsou hliníkové lité (Schüco AWS) opařené trojskly  

Podlahy: Těžké plovoucí cementové potěry, v obytných místnostech dřevěná podlaha, v sanitárních místnostech keramická dlažba

Vytápění a větrání: Zdroj tepla tepelné čerpadlo s integrovaným zásobníkem TUV (Viessmann) vzduch-voda, v místnostech podlahové konvektory, desková otopná tělesa a teplovodní podlahové vytápění. Větrání přirozeně okny, větracími klapkami v okenním rámu a nuceným odvodem vzduchu nad střechu objektu (odtahové ventilátory, digestoře).    

Třída energetické náročnosti: B velmi úsporná (dle PENB)  

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto:  Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Dům pro Markétku. Tradiční forma ukrývá moderní interiér s výhledem do kraje

Při pohledu na tuto stavbu se skoro chce zanotovat: „Stál na stráni dům…“. Stejně jako zlidověla melodie písně, působí i tento objekt příjemně důvěrným dojmem. Sedlová střecha, dřevěný obklad, tvary a proporce, vše na svém místě. Pro interiér této moderně provedené stavby to ale neplatí. A chyba to určitě není.

REKLAMA