REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Největším pasivním domem z veřejných prostředků je domov pro seniory

Letos byl otevřen pasivní dům pro seniory v Modřicích. Stavba respektuje principy udržitelné výstavby. Dům využívá obnovitelné zdroje energie a využívá dešťovou vodu pro splachování toalet a zavlažování. Koncepce díla počítá i se sociální integrací obyvatel domu do města.
Největším pasivním domem z veřejných prostředků je domov pro seniory

Celý projekt tvoří tři objekty – dva obytné a jeden vstupní, kde se nachází veškeré zázemí domova a jídelna. Objekty svým uspořádáním společně tvoří příjemné atrium, klidné zákoutí, které je však oproti zvyklostem veřejně přístupné. „Po chodníku podél atria chodí děti do školy, blízko je dostupné centrum města a nádraží,“ vysvětluje autor stavby arch. Smola. „Jedná se o jeden z mnoha prostředků sociální integrace domova do města.“

Autor stavby pasivního bytového domu pro seniory v Modřicích, Ing. arch. Josef Smola, hovoří o koncepci domu, jeho návrhu z hlediska udržitelnosti, řešení z hlediska hospodaření s energiemi a technickém zařízení budovy. Pasivní bytový dům pro seniory v Modřicích byl slavnostně otevřen 31. ledna 2014. Autory stavby jsou Ing. arch. Josef Smola a akad. arch. Aleš Brotánek.

Celý areál je vybaven systémem nuceného větrání se zpětným získáváním tepla. Čerstvý vzduch je přiváděn do obytných místností výústkou pod stropem. Znečištěný vzduch je odváděn z prostoru kuchyňské linky a hygienického zázemí. Distribuce vzduchu probíhá centrálně z větrací jednotky s výměníkem pro zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu. Větrací jednotka je umístěna ve sklepích jednotlivých objektů úsporně ve společné místnosti s hlavním zásobníkem dřevěných pelet. V domě není použito žádné aktivní chlazení. Tepelná stabilita v letním období - ochrana proti přehřívání - je řešena stavebně technickým opatřením, jako jsou přesahy teras a střechy, popínavou zelení, látkovým skreeny v části teras a vnitřními žaluziemi.

Celý článek, doplněný bohatou fotogalerií, si můžete přečíst v článku Pasivní bytový dům pro seniory v Modřicích.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška