REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Proč jsou paneláky tak barevné? Přijďte si o tom popovídat!

Podívejme se na panoramata mnohých českých měst. Nezřídka uvidíme velká paneláková sídliště. Důvodem jejich vzniku byla především bytová krize a nutnost rychlé výstavby řízené centrálním plánováním. Jak ale vypadají dnes v době prosazování individuálních zájmů? Barvy a tvary až zrak přechází, architekti pláčou a cizinci si je fotí.
Proč jsou paneláky tak barevné? Přijďte si o tom popovídat!

V České republice se více než polovina bytového fondu nachází na sídlištích. Pokud bychom porovnali snímky těchto novodobých hradeb měst dnes a třicet let nazpět, zaznamenali bychom jeden zásadní rozdíl. Došlo k posunu od fádní “panelové” šedi ke změti barev a tvarů. Výsledný obraz připomínající s trochou fantazie gigantickou dětskou stavebnici je trnem v oku řady architektů, kunsthistoriků a předmětem údivu cizinců, kteří se dosud s podobným redesignem poválečné modernistické výstavby nesetkali.

Přednáška o barevnosti panelových sídlišť proběhne v úterý od 14:00 na výstavišti v Letňanech na veletrhu For Arch v konferenčním sále 2 (ve vstupní hale 1). Vstupné na přednášku je zdarma v rámci vstupenky na veletrh. Přednáška poprvé představuje výsledky výzkumu financovaného ESTAV.cz a TZB-info ve spolupráci s iniciativou paneláci.cz pod vedením Mgr. Martina Veselého, Ph.D.

Proč je pestrobarevnost fasád mezi obyvateli paneláků napříč Českou republikou tak oblíbená? Kdo a jakým způsobem se podílí na podobě fasády? Jakým způsobem se obecní samosprávy pokoušejí vzhled fasád regulovat? Na tyto a další otázky budeme hledat odpovědi. V přednášce se zaměříme na zkušenosti města Plzně a městské části Praha 11, kde se barevnost a vizuální podobu sídlišť pokusili usměrnit.

Právní poradna ZDARMA na For Arch od ESTAV.cz

Další doprovodný program přichystala redakce ESTAV.cz pro všechny, kteří chtějí poradit s právními záležitostmi okolo své stavby, pozemku, projektů. Podrobnosti o poradně v samostatném článku

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.